Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşuda 'nin 3 kampı var

'nin Yunanistan'da Lavrion dışında iki kampı daha var. Kinesa ve Dileysi... Militanlar Ege sahilindeki bu kamplarda silah, bomba ve suikast eğitimi alıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2012 ABONE OL
DHKP-C'nin son 6 ayda artan saldırıları üzerine, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü örgütün yeniden yapılanma süreci ile ilgili istihbarat raporu düzenledi. Yunanistan'da Atina'ya 100 kilometre uzakta bulunan, Türkiye'ye terörist ihraç eden Lavrion Kampı ile ilgili tüm bilgiler arşivden çıkarıldı. Dev-Sol ve PKK'lı militanlarına suikast ve bombalı saldırı eğitimi aldığı kamp, 90'lı yıllarda, PKK'nın Avrupa'daki en önemli merkezi haline geldi. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından strateji değiştiren örgüt, Lavrion'dan ayrıldı. Lavrion, Türkiye'den illegal yöntemlerle Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenlerin merkezi oldu. 2008'de de DHKP-C ve PKK'lı militanlara kucak açtı. Ancak PKK ve DHKP-C militanları arasında çıkan çatışma sonrasında bloklar ayrıldı.

ADA MANZARALI KAMP

Rapora göre; Yunanistan'da 2 örgüt kampı daha var. Kinesa ve Dileysi kampları. Bu kamplarda da bomba, suikast ve sabotaj eğitimi veriliyor. Daha önce örgüt kaydı olmayan ve herhangi bir aranması olmayan militanlar, legal yollardan İpsala Sınır Kapısı'ndan giriş çıkış yaparak kamplara ulaşıyor. Sabıkası olan ve aranan militanlar ise göçmen kaçakçılarını kullanarak Meriç Nehri'nden botlarla bu kamplara ulaşıyor. Kinesa, Atina'ya 1 saat uzaklıkta. Ege Denizi sahilinde, tek katlı, bahçeli, 4 oda 1 salon şeklinde hücre evleri var. Kinesa'daki hücre evlerin solunda Yunan ailelerin tek katlı evleri bulunuyor. Dileysi ise Oropo kasabasına bağlı. Sahile yaklaşık 250 metre uzaklıkta. Kampta 3 katlı bir bina ve 3 oda 1 salon şeklinde hücre evleri bulunuyor. Kampta kullanılan silahlar, naylon bidonlarda evin bahçesindeki erik ağacının yanına gömülüyor. Kampta, sahilden bakıldığı zaman Halkida Adası görülüyor. Raporda, DHKP-C lideri Hüseyin Fevzi Tekin'in Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle Lazkiye ve Şam'daki militanları Yunanistan'daki kamplara kaydırdığı yer aldı. DHKP-C Suriye'yi hâlâ bir geçiş ya da lojistik destek unsuru olarak kullanıyor. Romanya ile Bulgaristan'da bulunan örgüt mensuplarının örgüt adına para topladığı rapora yansıdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşuda DHKP-C'nin 3 kampı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN