"Demirel fark etti ve görevi Çiller'e vermedi''

Refahyol hükümetinde Adalet Bakanı olan , eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral 'nın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 3.1.2013 15:54 Güncelleme Tarihi: 3.1.2013 15:56
Şevket Kazan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsmail Hakkı Karadayı'nın emekli Orgeneral Çevik Bir'in ifadesine göre ifadeye çağrılmasının doğal olduğunu belirterek, ''Çünkü 'in sözkonusu yazışmaları dolayısıyla yargılaması başlayacak. O haklı olarak diyor ki 'Bu yargılama yapılırken, bu yazıların amiri durumundaki kişi hakkında mutlaka tahkikat başlaması lazım'. Şüphesiz kendisinin meclis komisyonunda da ifadesi alınmıştı. Bu nedenle ifadeye çağrılmasını normal karşılıyorum'' diye konuştu.

''GÖREVDEN ALMAYI PLANLADIK''

''28 Şubat'' sürecine ilişkin bütün ilişkilerin ve bağlantıların duruşmalar esnasında ortaya çıkacağını dile getiren Kazan, Karadayı'nın MGK'daki yetkili askerlerden birisi olduğunu hatırlattı.

Kazan, ''Askerin sözcüsü konumunda olduğu için kendisi konuşması lazımdı. Ama görevi Güven Erkaya'ya verdi. Refahyol hükümetinin faaliyetlerini peşinden kara bir gölge gibi takip eden Güven Erkaya'ya bu görevi tevdi etmemesi gerekirdi'' dedi.

O dönem Karadayı ve diğer kuvvet komutanlarını ilk Yüksek Askeri Şura toplantısında görevden almayı planladıklarını söyleyen Kazan, şöyle konuştu:

''O tarihte, görevde bulunan hükümet bir koalisyondu. Ve taban tamamen kaymış durumdaydı. Gensoru olsa güvenoyu alamayacak konuma gelmişti. Böyle bir durumda komuta kademesinde değişiklik yapmak için önce hükümette değişiklik yapmamız lazımdı. İstifa edip giden milletvekillerinin partilerine geri dönmesi için 'in başbakan olması gerekiyordu. Böylece parlamentoda taban sayımızın 280'in üzerine çıkması sağlanacaktı. Bu değişikliğin arkasından terfiler konusundaki askeri şura yapılacaktı. O dönem, , Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Güven Erkaya'yı görevden alacaktık. Bunu hükümet yapacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bunu fark etti ve görevi Tansu Çiller'e vermedi. Hem de iki defa kendisine söz verdiği halde. Görevi Mesut Yılmaz'a verdi.''

''OSMAN ÖZBEK'İN BEYANATLARI DA SORULMASI LAZIM''


Kazan, '''' sürecinde dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'a çok ağır hakaret içeren beyanlarda bulunan emekli tümgeneral Osman Özbek hakkında verilen takipsizlik kararından Karadayı ve Genelkurmay askeri başsavcılığının sorumluğu olduğunu belirterek, bu konunun da soruşturma kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Demirel fark etti ve görevi Çiller'e vermedi''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN