Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nda sıcak gelişme

'nda 1435 sayfadan oluşan açıklandı.

Giriş Tarihi: 7.1.2013 10:01 Güncelleme Tarihi: 7.1.2013 12:01
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21 Eylül 2012 tarihinde 367 sanıktan 325'ine ceza verilmesiyle sonuçlanan Balyoz Darbe Planı davasının gerekçeli kararının yazım işlemi bugün itibariyle tamamlandı. Toplam 3 klasöre sığabilen kararın tamamı bin 435 sayfadan oluşuyor.

ın ilk 148 sayfasında sanıkların isimleri ile kimlik bilgileri ve adresleri yer alıyor. 148 ile 232 sayfalar arasında ise birlikte görülen 3 ayrı iddianamenin özetleri yapıldı. 249. sayfaya kadar olan bölümde ise savcılık tarafından mahkemeye sunulan 920 sayfalık mütalaanın özetine yer verildi. 249'uncu sayfadan 759. sayfaya kadar dosyaya gelen delillerin özetleri yapıldı. 1062. sayfaya kadar da sanıkların tek tek değerlendirilmesi yapıldı.

KARARDAN

Bin 435 sayfalık gerekçeli kararda, önemli değerlendirmelere yer verildi. 'Delillerin Değerlendirilmesi' bölümünde darbenin, Çetin Doğan'ın sağlık nedenleri ve emekli olması nedeniyle ellerinde olmayan sebeplerle gerçekleşmediği belirtildi. "Çetin Doğan'ın, Mayıs 2003'te kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003'te emekli edilmesi gibi nedenlerle Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanmasının darbe harekatını ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığı..." ifadesine yer verildi.

Gerekçeli kararda, " 'Milli Mutabakat Hükümeti' ismiyle harekat sonrasında iş başına getirilmesi planlanan hükümetin dizayn edilmesi gibi icra aşamasına geçildiği, ancak icra hareketlerinin tamamlanamadığı..." da belirtildi.

'GENELKURMAY BAŞKANI, ÇETİN DOĞAN'I UYARDI'

Kararda, "Harekat planının Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca öğrenildiği, bu hususun Yaşar Büyükanıt'ın seminer sonuç raporunu hukukçulara inceletmesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın OYTS'nun (olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo) oynanmaması talimatları, Genelkurmay Başkanı'nın sanık Çetin Doğan'ı uyarması ile belli olduğu..." bilgisi verildi.

'SANIKLAR DARBE İÇİN ÇEŞİTLİ GÖREVLERDE YER ALDI'

Kararda, sübuta erdiği kabul edilen sanıkların her birinin darbe harekatı ile ilgili çeşitli görev aldıkları, harekattan ve boyutundan haberdar oldukları, mahkum olan sanıkların eyleminde nedensellik bağının bulunduğu, bu şekilde haklarında mahkumiyet kararı verildiği anlatıldı.

ORİJİNAL BELGELER, SANIKLARIN İDDİASINI ÇÜRÜTÜYOR

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında, sanıkların öne sürdükleri 'belgeler sonradan oluşturuldu' iddiasına cevap verdi.

Gerekçeli kararda, "Teslim edilen yazılı belgeler ile asıllarının Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asılları bulunduğu belirtilen taranmış belgelerin dijitaller içerisinde yer alması, delillerin doğruluğu konusunda sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek mahkemede tam bir kanaat oluşturmuştur." ifadesine yer verildi.

Sanıklar ile avukatları tarafından, delillerin askeri yazım kuralları içerisinde hazırlanmadığı, dolayısıyla da hukuksuz delil olduğu iddialarına ise gerekçede şu cevap verildi: "Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde yazışmaların, bir düzen ve intizam içerisinde olmasının, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olmasının beklenemeyeceği..."

Kararda sanıklar için, "Kendi mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen kendi hareketleriyle neden olan sanıklar, bu durumdan kendi lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler." denildi.

KİM NE CEZA ALMIŞTI?

Aralarında 24 generalinde yer aldığı 132 albay, 12 yarbay, 17 binbaşı, 7 yüzbaşı , 2 astsubay, 6 başçavuş olmak üzere toplam 200 muvazzaf sanık mahkemede yargılanmıştı.

250'si tutuklu 365 sanığın yargılandığı 'nda karar açıklanmıştı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken 34 sanık için beraat kararı verilmişti.

CEZA ALAN ASKERLER

- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'ya 20 yıl

- Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e 20 yıl

- Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'a 20 yıl

- MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan'a 18 yıl hapis

- Orgeneral Bilgin Balanlı'ya 18 yıl hapis

- Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'ye 18 yıl hapis

- Emekli Korgeneral Nejat Bek'e 18 yıl hapis

- Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'a 18 yıl hapis

- Emekli Orgeneral Ergin Saygun'a 18 yıl hapis

- Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye 18 yıl hapis

- Emekli Albay Cemal Temizöz'e 18 yıl hapis

- Emekli Koramiral Kadir Sağdıç'a 18 yıl hapis

- Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'na 18 yıl hapis

- Emekli Korgeneral Yurdaer Olcan'a 18 yıl hapis

- Dursun Çiçek, Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağayarman'a 16 yıl hapis cezası aldı.

- 34 sanık için de beraat kararı verildi.

- 250 sanığın tutukluluk halinin ise devamına karar verildi.

- Mahkeme, duruşma salonundaki 6 tutuksuz sanığın tutuklanmasına, 69 sanık hakkında da yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

BALYOZ DAVASI NASIL BAŞLADI, NASIL GELİŞTİ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz davasında sıcak gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN