Teröre bulaşana asla af yok

Başbakan, Afrika gezisi öncesi gündemi değerlendirdi: Bu devam eden bir süreç, yeni değil. Asla genel af veya Öcalan'a ev hapsi söz konusu olamaz. En önemli enstrüman istihbarat teşkilatıdır. Herkes üzerine düşeni yapmalı.

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan temasları öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gündemi değerlendirdi. Erdoğan kendisine ziyaretlerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra geniş bir işadamı heyetinin eşlik ettiğini belirtti. Erdoğan, terörü bitirmeye yönelik son günlerde gündeme gelen süreçle ilgili olarak şu çarpıcı değerlendirmeleri yaptı:

BİR DEVLET VE BİR DE SİYASET AYAĞI

(Tek muhatap İmralı mı olacak sorusuna) Bu yeni başlamış bir süreç değil. Bizim buradaki gayretimiz terörle mücadelede başarılı olabilmek. Ülkemize huzur ve refahı tam manası ile getirebilmek. Olayın bizim açımızdan iki ayağı var. Bir devlet iki de siyaset ayağı. Biz burada inceliği koruyarak bir yol takip ediyoruz. Ve burada da daha önce başladığımız süreci devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Konuyla ilgili yurt için yurtdışında daha önce hükümet ederken siyasetin enstrümanları vardır. Ve bu enstrümanlarını da kullanır. O da nedir? Devletin mekânizmaları içindeki enstrümanlardır. Bu konuda da en önemli enstrüman istihbarat teşkilatıdır.

MÜZAKERE SİYASETÇİYLE OLUR

İstihbarat teşkilatı, özellikle yürütmenin bu konuda en önemli ayağıdır. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bunu sadece terörle mücadelede kullanmaz. Asayişte de kullanır. Çok farklı alanlarda da kullanır. Nitekim bizler de bu adımı attık atıyoruz ve atacağız. Tabi bu esnada gelişmeler var.
Bakın bu gelişmeler esnasında da dikkat edilirse yine bizler şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içersinde olmadık olmuyoruz. Ben bir yoluculuğumda ifade kullandım. Terörle mücadele ederiz siyasetçi ile müzakere ederiz. Müzakere ile görüşmeler faklı şeylerdir. Bu görüşmeleri yaparsınız. Bu esnadaki gelişmelere göre de adımınızı atarsınız.
Bundan önce mesela bir Oslo olayı vardı. Ama şu anda bizim gündemimizde Oslo yok. Ha gelecekte buna benzer farklı gelişmeler olabilir mi olabilir. Bunun önünü kapamanın da bir anlamı yok. Bu Oslo olmaz da başka bir yerde olur.

MEDYADAN DESTEK ALAMIYORUZ

Biliyorsunuz Avrupa bölücü terör örgütünün siyasi ayağıdır. Ama nerede? Kendi içinde siyasi ayağıdır. Ve onlar şu anda İmralı'ya karşı farklı yaklaşmaktadır. Dağ farklı yaklaşmaktadır. Bu hassasiyetleri, bu incelikleri görmemiz lazım. Bunları iyi görürsek ve burada ülkemizdeki gerek STK'lar olsun gerek yazılı görsel medya olsun burada el ele verebilirsek başarılı oluruz. Biz ne yazılı- görsel medyadan gerekli desteği alıyoruz ne STK'lardan... Böyle bir bölücü terör örgütü ile mücadele olmaz. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapması gerekir. Biz şu anda hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.


ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre bulaşana asla af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN