Kandilli'den kritik açıklaması

Kandilli'den dün Kuzey Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki le ilgili açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 9.1.2013 13:13 Güncelleme Tarihi: 9.1.2013 14:40
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, ''Deprem küçük fay parçasının çalışmasıyla meydana gelmiştir. Büyük depremi tetiklemesi söz konusu değil'' dedi.

Kalafat, Deprem Değerlendirme Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, dün Kuzey Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremle ilgili bilgi verdi.

Depremin merkezinin Türkiye'ye en yakın uzaklığının 80 kilometre olduğunu, depremin Edremit Körfezi'nin hemen batısında Midilli Adası'nın yakınında meydana geldiğini ifade eden Kalafat, depremin bütün Marmara'yı da içine alan geniş bir alanda hissedildiği anımsattı.
Kalafat, depremde 17-20 kilometrelik bir fayın kırıldığını bildirdi.

''Yeni bir fay hattı mı ortaya çıktı, bu beklenen depremin habercisi midir?'' sorusuna Kalafat, şu yanıtın verdi:

''Yeni bir fay demedim. Bu faylar çakışan faylar. Depremin olduğu yer bilinen, depremler açısından yoğun olan bir yer. Bu fayın çalışması da olağan. Herhangi bir sürpriz yok. Deprem küçük fay parçasının çalışmasıyla meydana gelmiştir. i tetiklemesi söz konusu değil. Bu depremin şiddetli bir deprem olması önemli. Deprem, denizde değil de karada olsaydı, yıkıma neden olabilecek sonuçlar doğururdu. Denizde olması bizim için avantajdı. Olumlu değerlendirmek lazım.''

Düzenli bir şekilde azalan artçı sarsıntılarda anormallik olmadığını ve artçıların ortalama bir haftada sona ereceğini dile getiren Kalafat, depremin Kuzey Anadolu Fayı ile Batı Anadolu arasında kalan bir geçiş bölgesinde meydana geldiğini anlattı.

UDİM Müdürü Dr. Doğan Kalafat, ''Bunlar sürpriz değil. Burası geçiş bölgesi, sınır değil. Sınırın içinde kalmış bir bölge. Burası iki ndan da etkilenebilir. Kuzey Anadolu Fayı'na çok uzak. Bizim anlayacağımız şekilde Marmara fay hattını etkileyecek bir sonuca getirmez'' şeklinde konuştu.

DEPREMİN ARDINDAN 23 SARSINTI

Ege Denizi'ndeki 6,2 büyüklüğündeki depremin ardından küçük çaplı 23 sarsıntı daha kaydedildi.

'nden alınan bilgiye göre, Ege Denizi'nde, Bozcaada'nın 50 kilometre açıklarında, saat 16.16'da, 6.2 büyüklüğünde orta şiddette depremin ardından küçük çaplı artçı depremler kayda geçti.

Depremin olduğu saat 16.16 ila 18.43 arasında, büyüklükleri 2,8 ila 3,8 arasında değişen toplam 23 deprem meydana geldi.

PROF. DR. ERDİK: ''BEKLENEN DEPREMLERDEN BİR TANESİ"


Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin beklenen depremlerden biri olduğunu belirterek, ''Bilinmedik, beklenmedik bir şey değil. Artçılar şeklinde devam edecek'' dedi.

Erdik, Ege Denizi'ndeki depreme ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6.2 büyüklüğündeki depremin, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Yunanistan'a doğru uzantısında, Bozcaada'nın yaklaşık 50 kilometre güneybatısında meydana geldiğini hatırlattı.

Mustafa Erdik, ''Herhangi bir hasara yol açması mümkün değil çünkü karada yarattığı şiddet en çok 6-7 civarında. Buralarda herhangi bir hasara yol açması beklenmez. Ama tabii deprem salladığı için tedirgin olunmuştur. Beklenen depremlerden bir tanesi. Bu fay hattı üzerinde olabilecek depremlerden biri. Bilinmedik, beklenmedik bir şey değil. Artçılar şeklinde devam edecek. Deprem başta Çanakkale olmak üzere çevre illerde hissedildi'' şeklinde konuştu.

''6.2'lik deprem fay hattında bir rahatlamaya yol açar mı, 6.2'nin de üzerinde bir deprem beklentisi var mı?'' sorusu üzerine de Erdik, ''Zor tabii. 6.2 ile 7.2 arasındaki fark 30'dur. 30 tane 6.2'lik deprem ancak bir tane 7.2'lik deprem yapar. Bu deprem fay hattını bir miktar rahatlatır ama çok fazla etkisi olmaz. İleride bu fay hattında 6.2 şiddetinde ve daha büyük depremler bekleyebiliriz. Bu bölge 1. derece deprem bölgesi'' yanıtını verdi.

YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GÜNDOĞDU: "DİĞER DEPREMLERLE İLİŞKİLİ DEĞİL''

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise Ege Denizi'ndeki depremin, Türkiye'deki depremleri tetikleyecek nitelikte olmadığını söyledi. Gündoğdu, şöyle konuştu:

''Telaş etmeyi gerektirecek bir deprem değil. Bunun arkasından başka bir deprem gelebilir tabii ki. Ancak o deprem, bu deprem oldu diye olmaz. Farklı bir deprem olur. Kuzey Anadolu fayının güneyinde bir yerde meydana gelmiş bir deprem. Kendi halinde olmuş bir deprem. Diğer depremlerle ilişkili değil.''


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandilli'den kritik deprem açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN