Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te 3 'lı kadına suikast

'nın merkezindeki Enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce yapılan saldırıda 3 PKK'lı kadın öldürüldü.

Giriş Tarihi: 11.1.2013 10:43 Güncelleme Tarihi: 11.1.2013 10:50
Terör örgütü PKK'nın kurucularından ve Avrupa'daki diplomasi faaliyetinin başındaki isim Sakine Cansız ile KNK temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez Paris'te öldürüldü. 3 'lının Öcalan'ın Avrupa, Kandil ve 'ye yönelik 3 mektup yazacağı sırada infaz edilmesi dikkat çekti.

Terör örgütü PKK'nın 16 kurucu ismi arasında yer alan ve Merkez Komite Üyeliği yapan ile Kürdistan Ulusal Meclisi (KNK) Fransa sorumlusu Fidan Doğan ve KNK yöneticisi Leyla Söylemez susturuculu silahla başlarına birer el ateş edilerek öldürüldü.

'te Gare du Nord'da bulunan PKK'nın Enformasyon Bürosu'nda önceki gece yarısı 02.00 sıralarında gerçekleşen saldırıyı 2 kişinin yaptığı öne sürüldü.

Eylemin zamanlaması ve suikast sonrası ofis kapısının kilitlenerek bırakılması dikkat çekti. İmralı ile görüşmelerin başlatıldığı dönemde örgütte önemli konumda olan Sakine Cansız ve 2 kadının infazı soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Abdullah Öcalan'ın görüşmelerle ilgili BDP, Kandil ve Avrupa'daki PKK'lılara süreç ve atılması gereken adımlarla ilgili mektup yazacağı biliniyordu.

'ALÇAKLIK YAPMA' DEDİ

Örgütün, Avrupa kanadında Öcalan'ın mektubunu değerlendirecek heyet içerisinde Avrupa diplomasi sorumlusu Sakine Cansız'ın da olduğu öğrenildi. Bekaa kampında uzun yıllar kalan eski bir PKK yöneticisi BUGÜN'e olayın perde arkasını şöyle anlattı:

"Öcalan Bekaa'da 1992 yılında bir konferansta zindan direnişçilerine 'Siz direnmediniz bir çorba için kendinizi sattınız' dedi. Bunun üzerine Sakine ayağa kalkıp 'Alçaklık yapma' dedi. Bunu deme cesaretini gösterdi. Ama bu söylemden sonra tekme tokat onu çıkarıp 6 ay hücreye koydular.

Yakında BDP'liler İmralı'ya gidip mektup alacaktı. Bu mektuplardan biri Avrupa kanadınaydı. Mektuptan önce onu susturdular." PKK kurucularından Sakine Cansız ile 11 yıl Diyarbakır cezaevinde kalan Selim Çürükkaya, onunla birlikte tahliye olduklarını söyledi.

İNFAZ EDİLEN ŞENER'İN NİŞANLISIYDI

Cansız'ın, PKK tarafından Suriye'de infaz ettirilen eski örgüt üyesi Mehmet Şener'in nişanlısı olduğunu belirten Çürükkaya, "Sakine ile birlikte 1 ay kadar söylediklerini kabul etmedik, eleştiri yaptık. Ama bizim ajan olduğumuzu yazdırıp öldürecekti. Sakine Avrupa'ya geldiğinde ise artık 'önderlik büyüktür' diyordu. Susturulmuş ve boyun eğmişti ama nefret ediyordu. Sakine PKK'da önemli bir konumdaydı. 40 yıllık bir mücadelesi vardı. Örgüt Suriye'nin, İran'ın elemanlarıyla doldu. Avrupa'daki paralar da Kandil'e gönderiliyordu. Bu olay son siyasi süreci bozmak isteyenlerin işidir. Ne zaman barış, Kürtlerin konuşacağı ortam olunca böyle şeyler ortaya çıkıyor" diye konuştu.

PKK'nın eski yöneticisi Osman Öcalan da, Sakine Cansız'ı iyi tanıdığını söyleyerek "Cezaevi, dağ ve Avrupa bütün mücadele süreçlerinde yer aldı" dedi.

Cansız'ın farklı görüşlerini her ortamda dile getirme cesareti gösterdiğini belirten Öcalan, şöyle devam etti: "Sakine her zaman önemli bir kadrodur.

Üst ve merkez yönetimde yer aldı. Şimdi de PKK'nın diplomasi faaliyetlerini yürütüyordu. Bu süreçte onun muhatap alınması doğaldır. Apo ona güveniyordu. Ona sürece olumlu katkıda bulunması için özel bir mesaj iletebilirdi. Bu anlamda muhatap almak isteyebilir.

Barışa yönelik bir saldırıdır. Suriye istihbaratı olumlu havayı dağıtmak için örgüt içerisindeki bağlantılarıyla rol oynamış olabilir.

Fransa'da belirli bir yapıyı örgütleyen Rıza Altun vardır. Bu olayın Altun ile ilintili olma ihtimali mümkündür. Altun Suriye ve İran ile iyi ilişkiler içerisindedir. Yani Altun barış sürecine olumsuz bakıyor.

Geçmişte de birçok kez sabotajcı tavırlar içerisinde olmuştur. Altun şu anda dağda Özel Kuvvetlerle ve suikast benzeri birimleri örgütleyen isimdir."

DİPLOMASİNİN BAŞINDA

Kod adı Sara olan Cansız, 12 Eylül sonrasında 13 yıl Diyarbakır Cezaevi'nde kaldı. Örgütün merkez komite üyeliği ve başkanlık konseyinde bir dönem yer aldı. Uzun süre PKK'nın Almanya sorumluluğunu yürüttü.

Son olarak PKK'nın Avrupa'daki diplomasi faaliyetlerini yürüten birimin başındaydı. Terör örgütünün üst düzey kadın yöneticilerinden ve KCK/TM'nin sözde yürütme konseyi üyesi de olan Cansız, Kırmızı Bülten'le aranıyordu.

KNK sorumluları Fidan Doğan ve Leyla Söylemez hakkında Türkiye'de mahkemelerce yakalama kararının bulunduğu ancak Kırmızı Bülten çıkartılmadığı öğrenildi. Cansız'ın geçen yıla kadar Avrupa'dan sık sık Kuzey Irak'a gidip geldiği belirlendi.

TEPKİLER

DERiN ODAKLARA DiKKAT ÇEKTiLER

Sancılı olacağını biliyorduk
Fransa merkezli Kürdistan Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker: Bizim için Türkiye'de bir barış süreci başlatılmıştı. Bu sürecin sancılı olacağını biliyorduk. Böyle bir süreçte cinayetlerin işlenmesi düşündürücü. Örgüt içi infaza ihtimal vermiyorum. Örgüt içinde sürece karşı çıkan kimse yok.

Aşırı uçların işi
Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan: Her iki taraftan barış görüşmelerini istemeyen aşırı uçtakilerin yapmış olma ihtimali var.

Görüşmelere saldırı
PKK'nın Sözde Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar: Saldırılar, İmralı ile gerçekleşen görüşmelere karşı yapılıyor. Karanlık güçler tarafından yapıldı.

Derhal aydınlatılmalı
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Fransa hükümetinin bu katliamı hiçbir tereddüte yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Paris'in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz.

Çözüme tuzak
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak: Cinayetler Kürt sorununa çözümü önüne kurulmuş bir tuzaktır. O katiller, köstebek gibi yerin kaç kat dibine girseler de bunun hesabını verecekler.

Derin devlet planı
BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken: Temenni ederiz ki bu olay, süreci sabote etmeye yönelik, organize, devletin derinliklerinde yer alan bir planlama olmasın.

'TÜRK BÜYÜKELÇİLİKLERİ KORUNSUN'

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, Fransa'da bulunan Türk temsilciliklerinin daha iyi korunmasını talep etti. Yetkililer, cinayetlerin ardından yanlış anlaşılmalar sonucu saldırıların olabileceğini dile getirdi. Bu girişimin ardından, Paris'teki Türk temsilciliklerine yönelik korumanın önemli ölçüde artırıldığı öğrenildi

Manuel Valls: Aydınlatacağız

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, tüm randevularını iptal ederek olay yerine gitti. Valls, cinayetleri 'müsamaha gösterilemez' olarak nitelendirirken "Aydınlatmak için araştırma başlatıldı. Paris Adliyesi'nin kontrolündeki terörle mücadele birimleri ilgilenecek. 10'uncu bölgede yaşayan Kürtler'e ve ölenlerin yakınlarına taziyelerimi iletiyorum" dedi.

Kaynak: Bugün gazetesi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'te 3 PKK'lı kadına suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN