Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK'yı sarsan 3 derin infaz

PKK kurucularından Sakine Cansız ve örgütün diğer iki kadın üyesi Paris'teki Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda öldürüldü. Şifreli kapının içeriden açıldığı saptandı. Dolayısıyla kurbanların katili tanıdığı düşünülüyor. Polis "Susturucu kullanılmış, tam bir infaz" diyor

Fransa'nın başkenti Paris'te, PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadının infaz edilmesi gündeme bomba gibi düştü. Terörü bitirmek üzere müzakere sürecinin hız kazandığı bir dönemde işlenen 3'lü cinayet, ardında pek çok da soru işareti bıraktı.

KAPIYI KIRARAK GİRDİLER

Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'den uzun süre haber alamayan tanıdıkları, Paris Kuzey Garı yakınında bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu'na gitti. Kapının girişinde kan izleri görünce hemen polise haber verdiler. Polisle birlikte önceki gece saat 01.00 sıralarında kapıyı kırarak içeri girdiklerinde ise biri kapının önünde diğerleri de içerideki odada kanlar içinde yatan 3 cesetle karşılaştılar.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR...

Yapılan ilk incelemede Cansız ve Fidan'ın enselerine sıkılan tek kurşunla, Söylemez'in ise göğsünden vurulduğu belirtilirken, resmi bir açıklama yapılmadı. Kadınların son olarak çarşamba öğleden sonra görüldüğü ve cinayetlerin büyük olasılıkla akşam saat 18.00-19.00 sıralarında işlendiği belirtildi. Fransız televizyonu, kurbanlardan 32 yaşındaki Fidan Doğan'ın Kürdistan Enfarmasyon Bürosu'nda sürekli görevli olduğunu, Sakine Cansız ve Leyla Söylemez'in ise ziyaretçi olduğunu duyurdu. İnfazın ardında kimlerin olduğu konusunda farklı iddialar ortaya atılıyor. Karanlıkta kalan sorularsa cevap bekliyor:
Büronun girişinde tabela bulunmaması nedeniyle binaya sadece bilenlerin geldiği belirtiliyor. Ayrıca yapılan ilk incelemelerde büronun giriş kapısında herhangi bir zorlama olmadığı tespit edildi. Kapının şifreli olduğu, bu yüzden içeriden açıldığı ihtimali üzerinde duruluyor. Bu da içerideki kadınların gelenleri tanıdığı ve güvendiği, bu yüzden de kapıyı açtığı şeklinde değerlendiriliyor.
İlk saptamalara göre olayın 'infaz' olduğu görüşündeki Fransız polisi, suikastte büyük olasılıkla susturucu silah kullanıldığına işaret ediyor. Olay yerinde 3 kovan ve bir de valiz bulundu.

BAKAN: KABUL EDİLEMEZ

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, cinayetlerin işlendiği yere gelerek incelemelerde bulundu. Cinayetleri haber alır almaz programında değişiklik yapan Valls, olayı "kabul ve tahammül edilemez" olarak değerlendirdi. Valls, saldırıların sorumlularının bulunması için gerekli bütün çabanın gösterileceğini ifade etti ve terörle mücadele savcılığının gerekli soruşturmayı derhal başlattığını hatırlatarak, "Bırakalım yetkililer görevlerini yapsın" dedi. Bu arada 200 kadar bölücü terör örgütü yandaşı da olay yerinde toplandı. Cinayetlerin 'siyasi amaçlı' olduğunu iddia eden göstericiler, PKK lehine sloganlar attı. Fransız polisinin çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

'BARIŞ SÜRECİNE BALTA'
Fransa merkezli Kürdistan Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker, saldırı ile Türkiye'de başlatılan "barış sürecinin baltalanmak" istendiğini savundu. Ülker, "Cinayeti duyduğumuzda önce şoke olduk. Bizim için Türkiye'de bir barış süreci başlatılmıştı. Böyle bir süreçte bu cinayetlerin işlenmesi düşündürücü. Örgüt içi infaza ihtimal vermiyorum. Örgüt içinde sürece karşı çıkan kimse yok" dedi. DIŞ HABERLER


ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'yı sarsan 3 derin infaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN