Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Erdoğan'ın Birand yorumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sayın Birand geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 18.1.2013 02:13 Güncelleme Tarihi: 18.1.2013 11:58
"Biz ailecek o son yayınını izledik. Orada herkesten dua istiyor. Eşimle de konuştuk ona dua ettik. Ben sabah namaza kalktığımda dua ettim. Ama o son konuşmasında Birand'ın ölümden korkmadığını gördüm."

Başbakan Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında 'ı yakından tanıdığını belirterek şunları anlattı:Sayın Birand'ın vefatından dolayı çok üzüldüm. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine özellikle başsağlığı diliyorum. Sayın Birand'la hukukumuz çok çok eski. Kendisini özellikle 32. Gün programı vesilesiyle tanıdım. 32. Gün, medya tarihimiz açısından çığır açan bir programdı. Haydarpaşa Lisesi'ndeki programımız çok ciddi anılar bıraktı. Benimle defalarca söyleşi yaptı. Kendisiyle kimyamız da uyar. Benimle yaptığı söyleşilerden ben de zevk almışımdır. En son 28 Şubat süreciyle ilgili söyleşi yaptık. Yemek yemiştik programdan sonra. Kendisine 'Gel çok açım istersen çıkalım yukarıda akşam yemeği yiyelim' dedim. Kokoreç yiyelim demiştim. Bir feryat atmıştı. Kokoreci çok sevdiğini anladım orada kokoreç yemiştik.

BELGESEL SÖZÜ ALMIŞTI

Belgesel sözünü benden almıştı. Maalesef tamamlaması mümkün olmadı. Ben kendisini, gazeteciliğinin yanı sıra belirli hassasiyetleri olan bir kişi olarak biliyorum. 2012 Haziran ayında ciddi ameliyat geçirdi. O ameliyat öncesinde beni aradı 'Helallik istiyorum senden' dedi. 'Dua istiyorum' dedi. Duanın gücüne inanan, duayı önemseyen bir insandı. Dedim ki ben bu sabah namaza kalktığımda dua edeceğim, eşime de söyleyeceğim beraber dua edeceğiz dedim. Ölümden korkmuyordu. O duayı isterken dahi sempatikti. Er veya geç hepimiz öleceğiz. Nerede, ne zaman, nasıl belli değil. Medyamızın başı sağolsun."

, usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın vefatı nedeniyle taziye mesajı da yayımladı. Birand'ın her zaman saygın ve seçkin bir gazeteci olarak hatırlanacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, 'Medyamızın önemli simalarından Mehmet Ali Birand'ın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Mesleğine tutkunluğu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle, meslektaşlarının yanı sıra, okurlarının ve izleyicilerinin de takdirine mazhar olan Sayın Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır. Mehmet Ali Birand'a Allah'tan rahmet; ailesine ve medya camiamıza sabır ve metanet diliyorum' dedi.

İŞTE O YÜREK DAĞLAYAN KONUŞMASI...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Erdoğan'ın Birand yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN