Duruşmalara Evren ve Şahinkaya girmeyecek

'na bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Şahinkaya'nın tutuklama talebini reddederken hem Evren hem de Şahinkaya'nın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi

Giriş Tarihi: 18.1.2013
'na bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral 'nın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Mahkeme, Şahinkaya hakkındaki tutuklama talebini de reddetti. Mahkeme, Danışma Meclisi üyeleri ile Bülent Ulusu Hükümeti hakkında da suç duyurusunu başsavcılığa gönderdi. Evren ile Şahinkaya'nın yargılandığı davanın dünkü duruşması gergin başladı. Şahinkaya'nın yatalak bir hasta olmadığı halde mahkemeyi kandırarak hastane odasından ifade verdiğini ileri süren müdahil avukatları tepki yağdırdı. Daha önceki celse sanal ortamda davaya katılan Evren ile Şahinkaya için dün böyle bir bağlantı yapılmadı. Sanıkların sanal ortamda da olsa neden mahkemeyle bağlantılarının olmadığını soran müdahil Avukat Fikret Babaoğlu, "Sanıklar hakkında vareste tutulma kararı alınmamıştır. Sanal ortamda neden karşımızda yoklar? Soracağımız sorular olabilir" diyerek açıklama istedi. Babaoğlu, "Ali Tahsin Şahinkaya'nın hastanede yattığına dair mahkemeye dilekçeler veriyorlar. Ayakta tedavi gördüğüne dair yatırıldığı hastane rapor veriyor. Mahkemeyi yanıltmıştır, Şahinkaya'nın tutuklanmasının talep ediyorum" dedi. Müdahil Avukat Ömer Kavili de, mahkemeyi kandırdığını iddia ettiği Şahinkaya'nın biran önce tutuklanmasını istedi. Kavili, şunları söyledi: "Hastaneye ayda bir gidip çayını kahvesini yudumlayan sağlıklı bir sanıktır. Sanık, filmlere taş çıkartırcasına yatakta hasta rolü oynamıştır. Sağlam bir kişiyi hastaneye yatırıp, ifadesinin alınması gerçeğin ırzına geçmektir."

SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, müdahil avukatları Engin Cirmen ve Hasan Ürel'in verdiği, 12 Eylül ihtilalinden sonra kurulan Danışma Meclisi üyeleri ile Bülent Ulusu hükümeti üyeleri hakkındaki suç duyurusu dilekçesinin TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi. Şahinkaya hakkında GATA tarafından gönderilen rapora ilişkin eleştirileri yanıtlayan Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, istenen raporun sanıkların sağlık durumu ile ilgili olduğunu dile getirerek, Şahinkaya'nın hastanede yatmamasının sağlık durumunu etkilemeyeceğini kaydetti. İnce, müdahil avukatlarından gelen tutuklama taleplerini de bu gerekçeyle reddetti. Evren ile Şahinkaya'nın bu aşamada duruşmalara katılmasını gerektirecek bir durum olmadığı gerekçesiyle vareste tutulmasına karar veren mahkeme, uzun süre kamuoyunda tartışılan MASAK raporunun uzmanlar eşliğinde incelenmesi talebini de kabul etti. Dava 18 Nisan 2013'e ertelendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duruşmalara Evren ve Şahinkaya girmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN