Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Patriot devrede

Adana'da konuşlanan Patriot'lar dün saat 14.00'ten itibaren çalışmaya başladı. Binbaşı Alabacak "Sistemler artık tehdidi tespit ve önleme yeteneğine sahip" dedi

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Hava Kuvvetleri İletişim Şube Müdürü Binbaşı Cengiz Alabacak, Adana'ya konuşlandırılan patriot hava savunma sisteminin ilk harekat yeteneğini kazanarak, operasyonel hale geldiğini belirtti. Alabacak, Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı olarak kullanılan Recai Engin Kışlası'nda yaptığı basın açıklamasında "Sistemler saat 14.00 itibarıyla ilk harekat yeteneğini kazanmıştır. Şu andan itibaren tehdidi tespit ve önleme yeteneğine sahiptir" dedi. Patriotların Adana'da iki noktada konuşlandırıldığını hatırlatan Alabacak, "Savunma amaçlı olarak ülkemize konuşlandırılan patriot sistemleri Türkiye'nin de içinde bulunduğu NATO entegre hava savunma sisteminin bir alt ünitesi olarak görev yapacak. Sistemin komuta kontrol yapısında, her aşamada Türk yetkililer de görev yapmaktadır" diye konuştu. NATO Askeri Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacperczyk de Hollanda'ya ait patriot hava savunma sisteminin Adana Havalimanın yanındaki Recai Engin Kışlası'nda, diğerinin ise İncirlik Hava Üssü'nde kurulduğunu anlattı. Kacperczyk, Hollanda'nın 2 bataryasının bulunduğunu, Recai Engin Kışlası'nda 5, İncirlik Hava Üssü'nde ise 7 fırlatıcının konuşlandırıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

ARKAMDAKİ AKTİF
"Patriot füzeleri Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş'ta toplam 3,5 milyon nüfusu korumak amacıyla konuşlandırılmıştır. Saldırı amacı ve uçuşa yasak bölge oluşturulmayacaktır. Patriotların buraya gelmesinin sebebi, Türkiye'nin sahip olduğu hava savunma sistemine yardımcı olmaktır. Şu an itibarıyla arkamda duran patriot bataryası aktiftir. Suriye'den gelebilecek hava saldırısına karşı savunma yapabilir." Hollanda Birlik Sistem Komutanı Albay Marcel Buis de gazetecilere hava savunma sisteminin parçalarıyla ilgili özet bilgiler verdi.Buis, Gaziantep ve Kahramanmaraş'taki patriot sisteminin Şubat ayında aktif hale geleceğini belirtti. Brüksel'de açıklama yapan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amiral James Stavridis de iki sistemden birinin NATO merkeziyle bağlantısının kurulduğunu bildirdi.

KAHRAMANMARAŞ'TA TEST ÇALIŞMASI VAR
Kahramanmaraş'ta Patriot sistemleri Ahir Dağı eteklerindeki Gazi Kışlası'na kuruldu. Montaj işlemi tamamlanan ve yönü Suriye'ye çevrilen 2 ayrı patriot sisteminin test çalışmaları yapılıyor. Toplam 300 Alman askerinin görev yaptığı kışlada radar sisteminin sorunsuz çalışmaya başladığı belirtildi. Patriot Sistemleri Alman Harekat Birliği Komutanı Marcus Ellermann, "Sistem, önümüzdeki haftanın içerisinde faal hale gelmiş olacak" dedi. "Asker sayımız şimdilik bu kadar ama ileride artabilir" diyen Ellermann olası tehdide karşı şehri korumak için geldiklerini belirterek, "Burada hiç bir sorunumuz yok. Türk mutfağını da denemeye başladık. Gerçekten çok lezzetli yemekler var. Özellikle Maraş dondurması ve baklavaya hayran kaldık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Patriot devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN