TSK'nın 33 generali Hasdal'da tutuklu

Balyoz, Ergenekon, 28 Şubat ve askeri casusluk davaları nedeniyle 33 general ve amiral Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu. Bu durum önümüzdeki yıllarda terfilerde tıkanıklığa yol açacak

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, TSK'ya yönelik tutuklamaları eleştirererek "terörle mücadele bölgelerine gönderecek komutan kalmadı" sözleri tutuklu generaller nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) kadro sıkıntısını bir kez daha ortaya koydu. Başta Balyoz, Ergenekon ve Askeri Casusluk olmak üzere çeşitli davalar nedeniyle TSK'nın general/ amiral kadrosunun yüzde 10'u tutuklu. Açığa alınan 3 isimle birlikte 33 general Hasdal Cezaevi'nde. Bu durum önümüzdeki yılların terfi ve atamalarında tıkanıklıklara yol açacağı öngörülüyor.

'DENİZ DALGALI'
Tutukluluklardan en çok Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mağdur oldu. Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in istifasıyla terfilerdeki tıkanıklık bir kez daha kendini gösterdi. Güner'in istifasıyla Ağustos ayında emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in yerine atanacak komutan kalmadı. Bu durumda Yüksek Askeri Şura'da ya Bilgel'in görev süresi 1 yıl uzatılacak, ya da bir koramiral terfi ettirilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda tutuklu 12 amiralin 5'i bu yıl terfi sırasına girecek. Kara ve Hava kuvvet komutanlıklarından da 10'ar general Hasdal Cezaevi'nde yatıyor. Jandarma Komutanlığı'ndan ise 1 general cezaevinde tutuluyor.

TERFİ BEKLİYORLAR

TSK'da önümüzdeki 3 yıl içinde terfi bekleyen 31 tutuklu general bulunuyor. 2013'de 16, 2014'de 11, 2015'de de 1 general terfi sırasına girecek. TSK'nın 2 orgenerali, YAŞ üyeleri Org. Nusret Taşdeler ile Org. Bilgin Balanlı da Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle Hasdal'da.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'nın 33 generali Hasdal'da tutuklu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN