Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir'de ihale baskını

Giriş Tarihi: 29.1.2013

Eskişehir'de CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nde 23 kişi gözaltına alınırken, Büyükerşen "Bizi durduramazlar" dedi

çalışanlarına yönelik operasyonda 23 kişi gözaltına alınırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, "Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bizi durduramazlar" dedi. Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil'in talimatıyla dün saat 06.30'da yapılan operasyonda belediye üst düzey yöneticileri ile Fen İşleri Daire Başkanlığı çalışanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 23 kişi evlerinde gözaltına alındı. Belediye hizmet binasında arama yapılmazken, gözaltına alınanlar arasında Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Erdin Erol ile Zehra Kaya, Genel Sekreter Yardımcısı Gürsel Tuna ve belediyeye ait şirketlerden sorumlu Oruçhan Tansel, Satın Alma Daire Başkanı Recai Ender'in de olduğu öğrenildi. Savcılıktan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, 26 Mayıs 2010'da bazı vekillerinin verdiği dilekçede, Porsuk Çayı ve muhtelif kanallarda düzenleme işi, masal dünyası yapımı ve Eskişehir kentsel gelişim projesi ihalelerine fesat karıştırıldığının iddia edildiği belirtilerek, "Görevlendirilen bilirkişiler ilgili ihale dosyaları ve ihale sürecinden sonraki işlemleri inceledi. Gerekli ifadelerin alınabilmesi için de 23 kişi gözaltına alındı" denildi. Polis sorgularının ardından gözaltındaki Z.K. H.T, D.G, T.V. ve N.H serbest bırakıldı. Gözaltındaki 18 kişinin ise sorgusunun devam ettiği bildirildi.

'DURDURAMAZLAR'
Belediye binası önünde bir açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen de şunları söyledi: "Sabah bir operasyona maruz kaldık. Hukukçularımıza bile zorluk çıkarıyorlar. Beni ifadeye çağırmadılar. Onun dışında benimle uğraşıyorlar. Fakat netice alınamadığı için arkadaşlarımla uğraşmaya devam ediyorlar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bizi durduramazlar."

CHP'Lİ VEKİLLERDEN DESTEK
Operasyonun duyulmasından sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın olmak üzere, CHP'li vekiller İzzet Çetin, Turgut Dibek, Ali Rıza Öztürk, Uğur Bayraktutan ve İlhan Cihaner Eskişehir'e hareket etti. Günaydın, yaptığı açıklamada, "CHP'li belediyeleri itibarsızlaştırmaya, yıpratmaya yönelik operasyonların son halkasını yaşıyoruz. Eskişehir'de bir dosya bulamadıkları için, 2006 yılından bu yana her yıl yeniden ele aldıkları 2011 yılında 'soruşturmaya gerek yoktur' diye İçişleri Bakanlığı'nın karar verdiği bir dosyayı açıtlar" dedi. Gözaltına alınan belediye çalışanlarının avukatı Cemal Okan Yüksel ise "Neyle suçlandığımızı bilmiyoruz, çünkü dosyada gizlilik kararı var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir'de ihale baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN