Yeni uygulama onları fena vurdu?

Otobanda hız yapan araçlar, tek tek kameraya alındı. Fotoğraflı cezalar evlere yollandı. Bunun üzerine eşler arasında kriz çıktı: Yanındaki kim?

Giriş Tarihi: 1.2.2013 09:39 Güncelleme Tarihi: 1.2.2013 09:53
Eve gönderilen fotoğraflı cezalar, aile içi çatışmaya yol açtı. İstanbul'da E-5 Karayolu üzerinde, 1 Ocak'tan itibaren yeni bir uygulama başlatıldı.


YÜZLERİ GİZLENDİ

Mecidiyeköy, Bahçelievler, Topkapı ve Yenibosna'ya kameralar ve radarlar yerleştirildi. Hal böyle olunca, 70 kilometre hız sınırını geçen sürücüler, anında tespit edilip, tek tek fotoğraflandı. Sürücü dışında araçta bulunan kişilerin yüzünü mozaikle kapatan yetkililer, cezaları, fotoğraflı belgesiyle birlikte ait oldukları adreslere bir bir postaladı.


1 AYDA 8 BİN ARAÇ

Bunun üzerine çiftler arasında ise kriz çıktı. Çünkü bazı fotoğraflarda, yan koltukta oturan kişiler gerçekten yabancıydı. Bazıları ise yüzü kapatıldığı için tanınmaz haldeydi! Sürücü ister çapkın, ister masum olsun aile içinde "Yanındaki kim? Aldatılmayı haketmedim" çığlıkları yükseldi. Öte yandan sadece 1 ay içinde 8 bin 886 araca fotoğraflı ceza kesildi. Hızlı sürücüler, 166 ila 343 lira arasında ceza ödemek zorunda kaldı...


SÜRÜCÜLER HABERDAR DEĞİL

Mega kent İstanbul'da günde ortalama 3 milyon araç trafiğe çıkıyor. E-5'te ise günde 500 bine yakın araç seyrediyor. Bunların neredeyse yarısına yakını da, E-5'te 70 kilometrelik hız sınırı olduğunu bilmiyor...


SINIRA TEPKİ

Sürücüler, "hız sınırı" konusunda ikiye bölündü. Bazıları uygulamayı desteklerken, bazıları da "70 km hız sınırının çok az olduğunu" söyledi. Bu arada yasal sınırı yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere 343 lira ceza kesiliyor.

Burçin GÖKTAN - Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni uygulama onları fena vurdu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN