'Asabi müdür' öldü

Emniyette görevliyken "Asabi Müdür" lakabıyla tanınan eski bakanlardan , tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti

Eski Ulaştırma Bakanı olan ancak bakanlığından çok İstanbul Emniyet Müdürlüğü dönemindeki icraatlarıyla bir döneme damga vuran isimlerden , solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını 68 yaşında hayatını kaybetti. 1997-1998 arasında Ulaştırma Bakanlığı yapan Menzir, rahatsızlığı nedeniyle İstanbul International Hospital'de bir süredir tedavi görüyordu. Hastaneden yapılan açıklamada Menzir'in 11 Eylül 2012'de kalp durması ve solunum yetmezliği tanısıyla acil servise getirildiği belirtildi. Duran kalbinin çalıştırılmasından sonra yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Menzir'in dün saat 11.00'de kalbinin tekrar durduğu ve 12.00'da hayatını kaybettiği bildirildi.

BAŞBAKAN'DAN TAZİYE

Menzir'in ölüm haberinin ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hastanede kızı Zuhal Üreten'e başsağlığı diledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da telefonla Üreten'i arayıp taziyede bulundu. Ankara Polis Akademisi mezunu olan Menzir, Ordu, Denizli, Diyarbakır ve Olağanüstü Hal Bölge, Kocaeli, İstanbul Emniyet Müdürlükleri yaptı. 20. Dönem DYP İstanbul Milletvekilli olan Menzir evli ve 2 çocuk babasıydı. Menzir bugün İstanbul Fatih Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

KARAKOL BASMIŞTI
Medyada adı en çok anılan emniyet müdürlerinden olan Necdet Menzir, Manisa'da görev yaparken karakollara ani baskınlar düzenlemiş, emniyet görevlilerinin silahlarını almıştı. Süleyman Demirel'in koruma müdürlüğünü de yapan Menzir, 1991'de İstanbul emniyetinin başına geçti. Teşkilat içindeki lakabı 'Asabi Müdür'dü. O dönemde kamuoyunda 'yargısız infaz' olarak nitelendirilen operasyonlar nedeniyle hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunuldu. Emniyet teşkilatına karşı 'baba' tavrı sergileyen Menzir'in bir polisin cenazesinde yaptığı konuşma, siyasilerin yanı sıra birçok çevreden insan hakları savunucularını hedef gösterdiği gerekçesiyle eleştirildi.

ADININ GEÇTİĞİ OLAYLAR
İstanbul Emniyet Müdürü olduğu dönemde, Lucky S adlı gemideki uyuşturucudan haberdar olduğu iddia edildi.
Döneminde Kürt işadamları Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım ve Behçet Cantürk öldürüldü.
Dev Sol'a yapılan operasyonlarda yargısız infaz iddiaları nedeniyle Türkiye AİHM'den büyük para cezaları aldı.
12-13 Mart 1995'te İstanbul'un Gazi Mahallesi'nde 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili tanıklık yapan polis memuru Adem Albayrak, ateş emrini Menzir'in verdiğini söyledi. Daha cenazeler toprağa verilmemişken, "Hata yapan var mıdır? Vardır. Kim hata yaptıysa cezasını çeker" dedi.
Yaşar Öz olayı nedeniyle sanık olarak yargılandı. Tarık Ümit olayında da adı tanık listesinde yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Asabi müdür' öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN