Casusluk davasında flaş gelişme

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, savcı hakkında inceleme izni verdi.

Giriş Tarihi: 7.2.2013 12:46 Güncelleme Tarihi: 7.2.2013 15:17
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner'in görevinden istifasına neden olduğu iddiaları üzerine askeri casusluk davasının savcısına inceleme izni verdi.

Donanma eski Komutanı emekli Oramiral Nusret Güler'i istifa sürecine götüren davasında HSYK müfettiş görevlendirdi. Beklenmedik istifasıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda dengeleri alt üst eden Nusret Güler'in bir gazetede, "İstifa talebimden iki ay sonra 30 Kasım 2012'deki YAŞ'ı müteakip, 3 Aralık 2012 tarihinde öğrendiğim İzmir'deki görevim sırasında bana, kızıma (kızım 14 yaşındayken) komplo kurulduğunun gündeme getirilmesi olayı nedeniyle mağdur sıfatıyla da olsa Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verme durumunda kaldım. Özellikle bana ve kızıma komplo kuranların, bir çoğunun düzmece olduğuna inandığım olayları ifşa etme tehdidi ile bana şantaj yapmalarını beklerken, kızımın psikolojisi de gözardı edilerek iddianamede söz konusu olaylara, ilgili savcılık ve mahkeme tarafından ayrıntılı olarak yer verilmesini sizlerin takdirine bırakıyorum" şeklindeki sözleri HSYK tarafından ihbar kabul edildi.

ANKA'nın HSYK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Kurul, olayın araştırılması için bir müfettiş görevlendirdi. Görevlendirmede söz konusu savcının ismi yer almazken, müfettişin, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nda olaya ilişkin inceme yapacağı, iddianamede özel hayata ilişkin bilgilerin yer alıp almadığının araştıracağı belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'fuhuş yaptırılan kadınlar aracılığıyla yüksek rütbeli askeri personelin uygunsuz görüntülerini çektikleri ve bunlarla şantaj yaparak bazı askeri bilgileri elde ettikleri" iddiasıyla hazırlanan iddianame, bin 937 sayfa...

196 müştekinin ve 831 mağdurun bulunduğu ve bin 937 sayfa olan iddianame, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10'uncu maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç tarafından hazırlandı. Savcı Zafer Kılınç'ın hazırladığı iddianamede, çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan Marina işletmecisi Bilgin Ö. ile Narin K. hakkında, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası isteniyor.

Tutuksuz yargılanacak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel K. hakkında ise suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek suçlamasıyla 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor. Diğer sanıklar hakkında ise 2 yıldan müebbete varan hapis cezaları talep ediliyor.

Donanma Komutanı de kızının odasına gizli kamera konduğu için iddianameye 'mağdur' sıfatıyla girmiş ve olayın ortaya çıkmasının ardından komutan istifa etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Casusluk davasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN