Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Şahin Solin için devreye girdi

KCK davası tutuklularından Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur'un 5 yaşındaki lösemi hastası kızı Solin'in tedavisi için Bakan Fatma Şahin bizzat devreye girdi.

Giriş Tarihi: 11.2.2013 12:28 Güncelleme Tarihi: 11.2.2013 12:28
KCK davası tutuklularından Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Hanım Onur'un 5 yaşındaki lösemi hastası kızı Solin'in tedavisi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bizzat devreye girdi.

Sosyal Medyada başlatılan kampanya çerçevesinde haberdar edilen Bakan Şahin, Şırnak Valisi ve Cizre Kaymakamını arayarak kendilerinden bilgi aldı. Bakan Şahin'e Hanım Onur'un Solin'den 2 yaş büyük epilepsi hastası Mithat adında bir çocuğu daha olduğu bilgisi aktarıldı. Bakan Fatma Şahin, Vali'ye iki kardeşin tedavileri için "ne gerekirse yapılması, gerekirse tedavi için Ankara'ya getirilmeleri" talimatı verdiği öğrenildi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'den konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Şahin'in bu talimatı üzerine Onur'un ailesi ile temasa geçildi. Çocukların Ankara'ya götürülmesi için ailelerinden onay bekledikleri öğrenildi."ARTIK ANNEMİ BIRAKSINLAR"

Babaları yurt dışında, anneleri ise cezaevinde olan lösemi hastası Solin ile epilepsi hastası Mirhat Onur'u Cizre Kaymakamı Şenol Koca ziyaret etti.

Şırnak'ta KCK'ya yönelik operasyonlarda tutuklanan BDP'li Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Onur'un lösemi hastası 5 yaşındaki kızı Solin ile epilepsi hastası 9 yaşındaki oğlu Mirhat, annelerinin tutuksuz yargılanması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan yardım istedi.

Çocukları ağır hastalıklarla mücadele eden Onur'un, çocuklarıyla bir araya gelmesi ve tutuksuz yargılanması için imza kampanyası başlatıldı.
İmza kampanyası ve sosyal medyada yer almasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, twitter hesabından ''Cizre'deki Solin kızımızla ilgili olarak birkaç girişimimi paylaşmak istiyorum. Hem Şırnak valimiz hem de Cizre kaymakamımızla görüştüm. Kaymakam bey aileyle benim adıma görüşmeye gitti. Eğer şartlar uygunsa, herhangi bir başka sorun yoksa en iyi şekilde tedavisi için elimizden geleni yapacağız. İnşallah adının çiçek bahçesi anlamına geldiğini duyduğum Solin bir an önce sağlığına kavuşur. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım'' şeklinde tweet atmıştı.

Cizre'de Solin ve Mirhat'ın yanında kaldığı anneanneleri Ayşe Yural, Adalet Bakanlığı'na yazılan dilekçeden sonra çocukların anneleri ile görüşebildiğini söyledi.

Solin'in bir süre cezaevinde annesi ile kaldığını, hastalandıktan sonra Solin'i aldıklarını kaydeden Yural, çocukların sağlıklarına kavuşması için tedavilerini düzenli bir şekilde yaptıklarını, ancak bu zorlu süreçte çocuklara en büyük moral kaynağının annelerinin tutuksuz olarak yargılanması olacağını belirtti.

Solin için imza kampanyası başlatıldığını anlatan Yural, şöyle konuştu:

''Bildiğim kadarı ile cezaevinde bulunan Zeynep adındaki birinin öğretmenine yazdığı mektubun ardından bu kampanya başlatıldı. Kampanyayı destekliyoruz. Bizim hiç kimseden maddi bir beklentimiz yok, manevi desteğe ihtiyacımız var. Bu zorlu süreçte kızımın çocuklarının yanında olması ve onlara moral olması için tutuksuz yargılanması tek isteğimizdir.''

KAYMAKAM ZİYARET ETTİ

Cizre Kaymakamı Şenol Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beraberinde Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Orhan Tezcan ile Solin ve Mirhat'ı evlerinde ziyaret ettiğini söyledi.

Lösemi hastası 4 yaşındaki Solin ile epilepsi hastası 9 yaşındaki Mirhat'ın sağlık durumu ile ilgili anneanneleri Yural'dan bilgi aldıklarını ifade eden Kaymakam Koca, ''Onur ailesine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ın selamlarını ilettim. Onur ailesine gerekirse Solin'i, Cerrahpaşa veya Hacettepe hastanelerinden birine gönderebileceğimizi söyledik. Ancak anneanneleri Adana'da Solin'in tedavisinin düzenli bir şekilde yapıldığını söyledi. Onur ailesine bana ulaşmaları için telefon numaramı bıraktım. Farklı bir durum gelişmesi halinde kendilerine yardımcı olabileceğimizi söyleyip evden ayrıldık'' dedi.

''ANNELERİ YANLARINDA OLSAYDI, ÇOCUKLAR DAHA MUTLU OLURDU''

Anneanne Yural, Kaymakam Koca'nın çocukları ziyaret ederek, hastalıkları konusunda bilgi aldığını ifade ederek, ''Kaymakam, 'çocukların bütün tedavi masraflarını üstlenip Ankara'ya götürelim' dedi. Ancak biz kendisine bu teklifinden dolayı teşekkür edip 'hayır' dedik. Çünkü çocukların zaten Adana'da doktorları var ve düzenli bir şekilde tedavilerini yapıyoruz. Bizim maddi bir sıkıntımız yok, sadece çocuklar annelerini istiyor'' şeklinde konuştu.

''Her ne kadar çocuklara yardımcı olsak da anneleri gibi olmuyor. Sonuçta anneleri yanlarında olsaydı, çocuklar daha mutlu olurdu'' diyen Yural, çocukların her gün annelerinden söz edip üzüldüğünü belirtti.

Yural, ''Ben onlara ne kadar baksam da anneleri kadar olamam'' diyerek, çocukların tedavisini üstlenmeyi teklif eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e de teşekkür etti.

Tedavisinin sürdüğünü ancak annesini çok özlediğini anlatan Mirhat ise, şunları dile getirdi:

''Annemin hep kıyafetlerini kokluyorum. Onun kokusunu hissetmek için elbiselerini yıkatmıyorum. Gece kardeşimle uyurken annemin sevdiği şarkıları dinleyerek uyuyoruz. Bazı çocuklar annelerine Anneler Günü'nde hediyeler alırken bizim annemiz yanımızda olmadığı için hiçbir hediye alamıyoruz. Doğum günümde annemi çok özlüyorum ve doğum günümü çok üzgün geçiriyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanına sesleniyorum; benim gibi çok çocuk var ve hepimiz annemizi istiyoruz. Sayın başbakanım annem bırakılsın, onun yerine her gün ama her gün gelir imza atarım.''
Annesini çok özlediğini söyleyen Solin ise ''Anneme kavuşacağım günü bekliyorum. Artık annemi bıraksınlar. Ben onu çok özlüyorum. Annem gelince ona çok sarılacağım'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Şahin Solin için devreye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN