Tarihi fırsata tarihi destek

Başbakan Erdoğan'ın dün SABAH'ta yayımlanan ve yeni Anayasa için "Bu tarihi fırsat kaçmasın" çağrısı yaptığı makalesine muhalefetin CHP ve BDP kanadından destek geldi

Giriş Tarihi: 12.2.2013
'ın, kaleme aldığı ve SABAH'ta yayımlanan "Yeni anayasa" makalesinde yer verdiği, "Müdahale anayasası ayıbından kurtulalım. Tarihi fırsat kaçmasın" görüşüne siyasetten destek geldi. Fırsatın heba edilmemesi görüşü, siyasette de ağırlık kazandı. AK Parti ve CHP temsilcileri, "Fırsat kaçırılmamalı" görüşünü dile getirirken, BDP de kapıyı aralık tuttu. MHP ise AK Parti'nin BDP ile işbirliği yapmasına tepkili. Erdoğan'ın makalesine ilişkin görüş ve değerlendirmeler şöyle:
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya: Başbakanımız reformcu ruhunu anayasa inşa alanında da ortaya koymak istiyor. Bilhassa yürürlükte olan eski anayasalarımıza gönderme yapmak yerine Türk kültürünün ortak değerlerine ve ortak değerlerine atıf yapması bence yazısının en orijinal noktasıdır. Başbakanımızın çok değerli bir dergideki konuya ilişkin özel yazısını, değerlendirmesini, gelecekteki anayasa yapım sürecinin dominant mesajları olarak algılayabiliriz.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: Yeni anayasa toplumuzun geniş kesimlerinin yıllardan beri özlemini duyduğu bir büyük değişim isteğidir. Türkiye toplumu; 12 Eylül'ün otoriter, baskıcı, hakları kısıtlayıcı; demokratik düzeni ve yaşamı sınırlayıcı etkisinden kurtulmak istemektedir. Elbette ki buradaki temel husus yeni anayasanın en geniş toplumsal uzlaşma ve mutabakatla yapılmasıdır. Hiç kimsenin dışlanmadığı ve herkesin üzerinde uzlaştığı temel bir metin olmasıdır.
CHP, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart: Ben de tarihi fırsatın heba edilmemesi gerektiğine inanıyorum. 150 yılı aşan anayasa tarihimizde ilk kez siyasi partiler tamamen halkın talepleri doğrultusunda serbest iradeleriyle aynı masa etrafında toplanmışlardır. Bu platform, tarihi önemi olan ve korunması gereken bir platformdur ve TBMM adına görev yapmaktadır. Bu çerçevede uzlaşma komisyonu kendi gündemine ve gündem içeriğine hakimdir. Bırakalım komisyon kendi özgür iradesiyle çalışmalarını sürdürsün.
BDP Batman Milletvekili Ayla Akad: Hükümetin en önemli vaadi yeni Anayasa çağrısıdır. Bu konuda uzlaşma var. Halkın talebini ertelemek bu vaadin yerine getirilmemesi sonucunu çıkarır. Asgari de olsa ortak zemini yakalamak gerekiyor. Süre sınırı konulacaksa komisyon koymalı. Bir olanak yakalandı. Hedef demokratikleşme, toplumsal barış olduğuna inanılıyorsa süre baskısı yapılması doğru değil. Uzlaşma gerçeğine ulaşmak zor olur.
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan:
Başbakan'ın dediği gibi, darbe anayasaları ayıbından kurtulmak zorundayız. Daima geniş mutabakatla değişimden yanayız. Parti grubumuz da Başbakan'ın sözlerini değerlendirecektir.
BDP Meclis İdare Amiri Sırrı Sakık: Hiçbir dönemde önerilere kapımızı kapatmadık. Sorunun çözümü diyalog ve müzakere ile olur. Demokratik özerklik dedik kıyamet koydu, Başbakanlık yarı başkanlık sistemi de sistem değişikliği. Bunu konuşmaktan Türkiye korkmamalı. Ortak paydalarla temel sorunlar çözülmeli.

'KIZIMIZIN ARAMIZA DÖNMESİ YAKIN'
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıdan yaralı olarak kurtulan gazeteci Didem Tuncay'ı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Didem Tuncay'ın sağlık durumuyla ilgili daha önce telefonla bilgi alan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapmak için evinden çıktıktan sonra rotasını hastaneye çevirdi. Yaklaşık 15 dakika hastanede kalan Erdoğan, doktorlar ve ailesinden Didem Tuncay'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Erdoğan, ziyaretinde çiçek ve çikolata ikram etti. Erdoğan'ın, Didem Tuncay'a, "İyi haberlerini alıyoruz. Seni tekrar görevinin başında görmeyi bekliyoruz" dediği öğrenildi. Hastane çıkışında soruları yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi: "Yanına gittim, kendisiyle görüştüm. Kızımızın sağlığı daha iyi, morali yerinde. Doktor arkadaşlar kızımızın üzerine titrediler. Gerçekten devlet hastanesinin özgüveni, hassasiyeti söz konusu. Sağ gözü ile ilgili umut verici gelişmeler var. Doktorlar umutlu konuşuyorlar. Büyük ihtimalle bu hafta sonu taburcu olacak. Aramıza dönmesi yakın."

MHP'DEN TEPKİ
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Sayın Başbakan'ın kafası karışık. Dün terörist gördükleriyle, elini sıkmadıklarıyla, bugün ülkenin ve milletin geleceğini birlikte tanzim etmek gibi bir meşguliyete düşmüş olmasını üzüntüyle izliyoruz. Hani teröristle müzakere yapmayacaktı? MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Bu anayasa Başbakan'ı avucuna almış bebek katilinin, Kandil'in, BDP'nin Anayasası olma yolunda hızla ilerliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk: Fırsat kaçırılmamalı derken, fırsat bekleyenler kim? Bunu da dikkate almak lazım. Başbakan'ın masaya oturduğu insanların isteklerini yerine getirmek gibi bir acelesi varsa, anlarız. 'Başkan' olarak görevine devam etmesi için değişiklikler yapılması gerekiyorsa, aciliyetini anlarız. Ama 'toplumun tüm kesimlerinin katılmadığı' eleştirisine hak veriyorsa, bu acelesini anlamakta zorluk çekiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi fırsata tarihi destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN