'Asıl kayıp, altını göremeyendir'

Giriş Tarihi: 13.2.2013

AB Bakanı Egemen Bağış, Londra'ya giderken gazetecilere gündemi değerlendirdi "Şanghay mı, Schengen mi diye bir tercih durumunda değiliz. İkisi birbirinin alternatifi değil"

İngiltere Parlamentosu AB Genişlemesi Dostluk Grubu ile bir araya gelmek üzere Londra'ya giden Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, uçakta, gazetecilerle gündemi değerlendirdi. Bağış'ın Türkiye-AB ilişkilerine yönelik mesajları şöyle:
AB'NİN GÜNDEMİ BİRDİ 3 OLDU: AB'nin kriz dışından son haftalarda iki gündem maddesi daha oldu: Biri İngiltere Başkanı David Cameron'ın, diğeri Sayın Başbakanımızın uyarısı. İş işten geçerse kimse uyarmadı demesin. Altın fırsatlar altın kadar değerli oldukları için o isim ile çağırılırlar. Altın değerinin anlaşılmamasından bir şey kaybetmez, asıl büyük kayıp gözünün önündeki cevherin değerinden bihaber olan sözde sarrafındır.
TÜRKİYE'Yİ EN İYİ İNGİLTERE ANLAR: İngiltere'nin AB üyeliği kolay gerçekleşmedi. İki kez veto edildi. O yüzden Türkiye'yi en iyi anlayan ülkelerden biri her zaman İngiltere olmuştur ve üyeliğimizi de en güçlü destekleyen ülkeler arasında yer almıştır. Biz bu desteği hala önemsiyoruz ve İngiltere'nin Türkiye'nin AB perspektifine verdiği ve vereceği desteğin kritik önemde olduğunu düşünüyoruz.
ŞANGAY MI, SCHENGEN Mİ?: Biz dış politikaya bavul ticareti gözüyle bakmıyoruz. Şangay mı Schengen mi diye bir tercih durumunda değiliz. İkisi birbirinin alternatifi veya yedeği de değil. Türkiye'nin cephanesi hamdolsun dolu. Kurşunumuz tek sıkımlık değil. O yüzden rahatız. Stratejik tercihlerimiz neyi gerektiriyorsa onu yaparız

KRİZLE MÜCADELEYİ ÖĞRETEBİLİRİZ
Bağış, Londra'da Lordlar Kamarası Dış İlişkiler ve Savunma Sözcüsü Lord Wallace ile bir araya geldi. Bağış, "Belki biz size ekonomik krizle nasıl mücadele edeceğinizi öğretebiliriz, siz de bize AB üyeliği önündeki engellerle nasıl mücadele edileceğini öğretebilirsiniz. AB'nin küresel bir projeye dönüşmesine yardımcı olabiliriz" dedi. Lord Wallace ise "Ortadoğu ülkelerindeki geçiş süreçleriyle ilgili Türkiye'nin ortaklığına ve tavsiyelerine ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Asıl kayıp, altını göremeyendir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN