Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ya bu hafta ya haftaya'

Giriş Tarihi: 14.2.2013

Erdoğan, 2'nci BDP heyetinin bu hafta İmralı'ya gideceğini belirterek "İlkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan 2 veya 3 kişi gidecek" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in önceki gün 4. yargı paketine ilişkin toplantının ardından Başbakanlık'ta bir araya geldiği ve İmralı'ya ziyaretleri değerlendirdiği öğrenildi. BDP'lilerin İmralı'ya yapacağı ziyarete ilişkin toplantıda yol haritası çıkarılırken, adaya, bu hafta ya da gelecek hafta, 3 BDP'linin gitmesi kararlaştırıldı. AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan MKYK toplantısı öncesinde açıklama yapan Erdoğan, "İlkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan 2 veya 3 kişi adaya gönderilir" dedi. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

İNSANİ GÖREV
(Balyoz hükümlüsü, emekli Org. Ergin Saygun'a ziyareti) Tutuklu, hükümlü olmak bu ülkedeki mevcut yasaların bir uygulamasıdır. Yine yasal olarak ertelemeyle tahliye edilmiş olan Sayın Saygun, benim beraber mesai yaptığımız bir arkadaşım. Yaşça benden büyük. Kendisiyle ABD ziyaretim olmuştur, Bush döneminde meşhur 5 Kasım 2007 görüşmemizde Oval Ofis'te ekibimin içerisinde olmuştur. Bu denli birlikteliğimiz olan bir çalışma arkadaşım olmuştur. Sayın Saygun'un sağlık durumu birkaç ay öncesinde de sıkıntılıydı. Ben o süreci de yakından takip ettim. Kızı Ece Hanım ve doktoruyla konuştum. Şu an insani görevi yapmış olmanın mutluluğu içindeyim. Bir başka subayımız, astsubayımız, bir başkası için de yapabilirim.
(Bahçeli'nin ziyareti eleştirmesi) Bahçeli'nin dünyasıyla bizimki çok farklı. Bahçeli'nin samimiyet dilini öğrenmesi lazım.
(BDP'den ikinci heyetin İmralı'ya gitmasi) İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar bu hafta içinde, ya da önümüzdeki hafta içinde olur, ama olacak. İlkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan 2 veya 3 kişi adaya gönderilir.
(Cilvegözü'ndeki patlama) İçişleri Bakanlığı, Emniyet İstihbarat ve MİT müşterek çalışma yürütüyor. Temennimiz sonuçlandırılır ve resmi açıklamayı yaparız. Daha fazla gözaltılar da var, alınıyor tutanaklar falan... Bir kısmı bırakılıyor. Bu Türkiye sınırları içerisinde oluyorsa hiç şüphesiz Türkiye'yi bu işe bulaştırmak, tahrik etmek istiyorlar. İstiyoruz ki her şeyi yerli yerinde oturtalım ondan sonra adım atalım, ama hiç bir şey karşılıksız kalmaz.
(4. yargı paketi) Çok verimli bir çalışma yaptık. Teknik çalışmayı arkadaşlarımız yapacak, ondan sonra dar çerçevede değerlendirme yapacağız, ondan sonra da Parlamento'ya gidecek.
(28 Şubat soruşturması yeni dalga) Her zaman her şey olabilir. Biz, bu ülkede geçmişte yaşanmış bazı olumsuzlukları yaşamak istemiyoruz. Bunun gereğini de yerine getireceğiz. Yargı kendi görevini yapıyor, yürütme olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız. Yasal düzenlemeler gerekiyorsa da o zaman yasama üzerine düşeni yapacaktır. İnşallah milletimizin geleceğini daha aydınlık, huzurlu kılmak için memleketimizin çok daha güçlü yarınları yakalayabilmesi için bu adımları atacağız.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ya bu hafta ya haftaya'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN