Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez sivil olsun!

Osmanlı-Türk tarihindeki metinlerinin arkasında hep, destekçi ya da bir fiil yaptırıcısı olarak askerler yer aldı. Anayasalar genellikle silahların gölgesinde, kapalı kapılar ardında yapıldı. Bu kez hedef, en geniş katılım ve mutabakatla anayasa yapmak

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan 367 zorlaması ve AK Parti'ye kapatma davası gibi krizlere, halktan yükselen talepler eklendi. Halk artık kendisinin fikrinin de alındığı, topluma dar gelmeyen, devleti değil bireyi koruyacak bir istiyordu. Bu istek o kadar güçlü bir kamuoyu baskısına dönüştü ki seçimden sonra ilk iş yeni anayasa için komisyon kurmak oldu. Aradan geçen 1,5 yıl ve yaşanan birçok krize karşın, kamuoyu baskısı nedeniyle partiler masadan kalkamadı.

EŞİT KATILIM, ORTAK KARAR
2011 yılının Ekim ayında Meclis'te temsil edilen 4 partinin 3'er üye vermesiyle oluşan 12 kişilik "Anayasa Uzlaşma Komisyonu" kuruldu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, komisyonun başkanı (oy kullanma hakkı bulunmuyor) oldu. Önce çalışma yöntemleri belirlendi. Komisyonun nasıl çalışacağı, kararları nasıl alacağı, yeni anayasanın bölümleri 15 maddelik yöntem metninde tek tek yer aldı. Eşit temsil ile kurulan komisyonun oy birliği yani mutabakatla maddeleri kabul etmesi kararlaştırıldı.

ÖNCE HALKA SORULDU
Komisyonun çalışmaları 4 aşamadan oluştu. Bu aşamalar şöyle sıralandı:
* BİRİNCİ AŞAMA: Katılım, veri toplama ve değerlendirme.
* İKİNCİ AŞAMA: İlkelerin belirlenmesi ve metin oluşturma. (Şu anda bu süreç devam ediyor)
* ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Metnin kamuoyuna sunulması ve kamuoyunca tartışılması.
* DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Kamuoyunda beliren görüşlere göre taslağın gözden geçirilerek anayasa kanun teklifi haline getirilmesi. Birinci aşamada, diğer anayasa yapım süreçlerinden farklı olarak önce halka "ne istiyorsunuz" diye soruldu. Vatandaşlar, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları, meslek kuruluşları, dernekler, vakıflar kısaca Türkiye'de yaşayan ve isteyen herkes yeni anayasaya ilişkin önerilerini Meclis'e iletme şansı yakaladı. Görüş alma süreci 2012'nin Nisan ayı sonuna kadar devam etti.

9 AYLIK YAZIM MARATONU
2012 yılının Mayıs ayı başında Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasanın yazım çalışmalarına başladı. Yazım çalışmalarının 2012 sonunda bitirilmesi hedefleniyordu ancak bu hedefe ulaşılamadı. Çiçek, liderlere gitti ve komisyona "makul" bir süre daha verildi. Makul sürenin mart sonu olacağı görüşü hakim. Komisyon şimdi haftanın 5 günü mesai yaparak, yeni anayasayı yetiştirmeye çalışıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez sivil olsun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN