Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Savaş kolay barış zor, biz zora talibiz'

Mardin'de "Biz on adım attık, siz de bir adım atın" diyen Erdoğan, "Artık silahları gömün. Silahların değil fikirlerin, siyasetin konuşmasını istiyoruz" çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 17.2.2013
, Güneydoğu'nun önemli şehirlerinden Mardin'de yaptığı toplu açılış töreninde çözüm sürecine ilişkin "Savaş kolay, barış zordur. Biz zor olana talibiz" diyerek Mardinlilere "Şimdi söz sırası sizde" diye seslendi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Doğunun, Güneydoğu'nun kırık kalbini tamir etmek için çetin bir mücadele verdik. Şimdi söz sırası, eyleme geçme sırası sizde. Süreçte sorumluluk alın. Biz hükümet olarak onlarca adım attık, şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz.
Sizden, terörün sinsi baskısına cesaretle karşı çıkmanızı bekliyoruz. Kendi insanına, dükkanlarının kepengini indirten teröristin olduğu bir yere yatırımcı gitmez. Tehditle, kuzu kuzu kepenkler indiriliyor.

SÜREÇ OLUMLU

Önümüze çok engeller çıkarıldı. Irkçılık yapan, terörün uzantısı partilerin istismar siyasetiyle mücadele ettik. Ama siz destek verdiniz. Süreç olumlu olarak devam ediyor.
Silahların değil fikirlerin, siyasetin konuşmasını istiyoruz. Savaş kolaydır, barış zordur. Biz zor olana talibiz. Silah fikri olmayanların yöntemidir. Diyoruz ki lütfen artık silahı gömün, bırakın, sıkılı yumrukların olduğu bir toplum barış toplumu olmaz.
Kadınlar gününe iki hafta var. Ben şimdiden Mardin'den tüm hanım kardeşlerimin kadınlar gününü kutluyorum. Mardin'den iki önemli konuda ricam var. Biliyorum Mardin'de kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz. Ama eğer bu yanlışı yapanlar varsa bu insanlık dışı davranıştan vazgeçmelerini isteyeceğiz. Hanım kardeşlerim haklarını bilsinler. Şiddet karşısında seslerini yükseltsinler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde aile destek merkezleri açmaya devam ediyoruz. Mardin'de İstasyon Mahallesi, Yalım beldesi ve Nusaybin'de 3 aile destek merkezi açıyoruz. Kızıltepe'de de bir merkez daha açacağız.
Mardin'den ikinci ricam daha var. Enerji bakanlığımızın tespitlerine göre maalesef Mardin'de de kayıp kaçak oranı, elektrik enerjisinde yüzde 76'lara kadar ulaşmış durumda. Yani tüketilen elektriğin sadece 4'te 1'i tahsil ediliyor. İlgili birimlerimiz kayıp ve kaçaklarla yasalar çerçevesinde mücadele ediyor ama Mardinli kardeşlerimin yasalardan önce kendi vicdanlarıyla hareket edip bunun önüne geçmelerini önemle rica ediyorum. Mardin'in bir sözü var. "Hiçbir koyun kendi kuzusunu çiğneyip geçmez." Devlet, devletin kurumları sizin kuzunuzdur. Onlar size hizmet etmek için, hizmetkarlık etmek için vardır.

'Eyvah zılgıtı yedik'
Mardin'deki toplu açılışta bir yanına İçişleri Bakanı Muammer Güler'i bir yanına da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i oturtan Başbakan Erdoğan çok neşeliydi. Şırnak Aile Destek Merkezi'nin açılışında, kadınların mutluluklarını ifade etmek için zılgıt çekmesi üzerine "Eyvah zılgıtı da yedik" diyen Erdoğan, merkezin görüntülerini ekranda izlerken de, "Fatma Hanım, çok güzelmiş, maşallah gitarlar falan var. Bizim buralara saz da lazım" diye konuştu. Şırnak Milletvekili Emin Dindar'a "Emin Bey sen de çalıyor musun" diye soran Erdoğan'a, Dindar'ın "Çalmayı değil ama dinlemeyi biliyorum" demesi güldürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savaş kolay barış zor, biz zora talibiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN