'den 400 teröristi istedik

ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırının ardından kırmızı bültenle aranan 400 terörist 'den istendi. TÜBİTAK ise canlı bombayı uzaktan belirleyecek dedektör yapıyor

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, teröre destek veren ülkeleri eleştirerek "Oyalamayın, gelin bu işi bitirelim" çağrısının ardından bu konuda önemli bir adım daha atıldı. Almanya ü başta olmak üzere terör suçlularıyla ilgili iade talebini reddeden ülkeler bir kez daha uyarıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'e, Şırnak'ta dershaneye bomba yerleştiren, İstanbul'da silahlı soygunlar gerçekleştiren terör örgütü mensuplarının dosyaları bir kez daha anımsatıldı. Toplam 400'ü aşkın kırmızı bültenle aranan ismin yarıdan fazlasının yaşadığı Almanya'nın bu konuda artık somut bir adım atması istendi. ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırının ardından işbirliğine giden MİT ve CIA, İnterpol'den de bilgi istedi. Tehdidin sürdüğü varsayımı ile hareket eden ABD, saldırgan Ecevit Şanlı'nın Almanya'daki bağlantıları ve örgüt ilişkilerini takibe aldı. Bu konudaki bilgi paylaşımına ilişkin talepler İnterpol'e yazılı olarak iletildi. İadeler konusunda Almanya ve Fransa, bunlarla ilgili olarak 4 bin yargı dosyası olduğunu ve bunları takip ettiği yanıtını veriyor.

ÖZEL DETEKTÖR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, canlı bomba Şanlı'nın Almanya'dan defalarca iadesinin istendiğini anımsatarak, "Terörle mücadelede AB'den arzu ettiğimiz dayanışmayı görmüyoruz. Son intihar saldırısı da bunu gösteriyor. Israrımıza karşın Almanya iade etmemiştir. Sonunda bu kişi Türkiye'ye gelip eylem yapmıştır. Bir türlü işbirliği göremedik" dedi. Ergün, TÜBİTAK desteğiyle canlı bombaları uzaktan belirleyen dedektör konusunda da, şu bilgileri verdi: "Bu tür olaylara erken müdahale için üniversitelerde farklı araştırmalar var. TÜBİTAK olarak hem kendi enstitülerimizde bu tür projeleri çalışıyoruz hem de değişik üniversitelerin çalıştığı projelere ciddi manada destek veriyoruz. Harcamaların yüzde 60'ını TÜBİTAK'tan karşılıyoruz" dedi. TÜBİTAK desteğiyle Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde geliştirilen dedektör ile vücutta gizlenen patlayıcı maddelerin uzaktan tespit edilmesi hedefleniyor. Kuadrupol Rezonans Tekniği (NQR) kullanılarak geliştirilen dedektör ile vücuda gizlenen maddeler belirlenebilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnterpol'den 400 teröristi istedik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN