Yusuf'un velayeti lezbiyen aileye verildi

Azeroğlu ailesi, en küçük çocukları olan Yunus'u Hollandalı lezbiyen ailenin elinden kurtaramadı. Lahey Mahkemesi, anne Azeroğlu'nun velayetini elinden alarak lezbiyen aileye verdi.

Giriş Tarihi: 18.2.2013 13:48
Yıllardır Hollanda'da çocukları için hukuk mücadelesi veren Iğdırlı Azeroğlu ailesinin gözyaşı dinmek bilmiyor. Azeroğlu ailesi 7 yaşındaki Yunus için Lahey Mehkemesi'nde devam eden "Velayet Davası"nı kaybetti.

Hollandaca bilmedikleri ve bundan dolayı çocuklarına yeterli ilgi gösteremeyecekleri gerekçesi ile annelik velayetinin elinden alınıp Hollandalı lezbiyen aileye verilmesine isyan eden 47 yaşındaki anne Nurgül Azeroğlu, "Çocuğumun kültürüme aykırı bir ailenin elinde olması beni yıpratıyor. Geleceğinden korkuyor, endişe ediyorum. Lezbiyen bir ailenin elinde büyüyen bir çocuğun geleceği nasıl olur? Bunları düşündükçe deliriyorum, çıldırıyorum. Yıllardır gözyaşı döke döke gözlerimde yaş kalmadı" diye konuştu

ANNELİK VELAYETİ GİTTİ

Anne Azeroğlu, son iki yıldır tehditler nedeniyle sustuğunu ifade belirterek, şunları dile getirdi:

"Basına gidersen çocuğunu görmeyeceksin dediler. Çocuğumun resmini çekmeye bile yasak koydular. Onun için son iki yıldır sustum. En sonunda da annelik velayetimi elimden aldılar. Elimi kolumu bağladırlar. 14 Aralık'ta Lahey Mahkemesi'nde bana ne demek istiyorsun diye sordular. Ben de, resmen siz benden kalbimi istiyorsunuz. Kalpsiz insan yaşarsa söküp vereyim. Al sizin olsun dedim. Ben yıllardan beri çocuğuma hasretim. Ölüye bir sefer ağlanır ama ben diriye her gün ağlıyorum. Allah'ın aldığına acımam ama, kulların aldığı beni her gün yakıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. İnanın şu an beynim durdu, çalışmaz oldu. Bir anne olarak yıllardır çırpınıyorum. Dilim yok, dişim yok, kanun bilmem, iz bilmem. Elim kolum bağlandı, öylece kaldım. Hangi kapıyı çalsan, elim boş geri dönüyorum."

"HOLLANDACA BİLMİYOR DİYE ÇOCUK ELDEN ALINIR MI?"

"Kanunda böyle bir şey var mı? Bir annenin elinden 'Hollandacası olmadığından dolayı çocuğuna yeterince ilgi gösteremez' denilerek çocuğu elinden alınr mı?" diye soran Azeroğlu, "Gerekirse çocuklarım için canımdan can katmaya hazırım. Ömrümden ömür katarım onlara. Allah'ıma yalvarıyorum, çocuklarıma bir şey olmasın benim canımı alsın. Benim ayağıma değen taş, çocuklarımın ayağına değmesin" dedi.

"NE OLUR BANA YARDIMCI OLUN"

Anne Azeroğlu, oğluyla ilgili yardım çağrısında bulundu.

Azeroğlu, "Ne olur bana yardımcı olsunlar. Bu annenin feryadına kulak versinler. Sus konuşma dediler sustum. Ne dedilerse yaptım. En sonunda da annelik velayetimi elimden aldılar. Artık elimde hiçbir şey kalmadı. Şimdi konuşuyorum ama inanın korkarak konuşuyorum. Ben yavruma sarılıp onu koklamak istiyorum. Ben onu istiyorum" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Türkiye, Hollanda'da sekiz yıl önce mahkeme kararıyla Nurgül ve Hanlar Azeroğlu çiftinden alınıp, lezbiyen bir Hıristiyan aileye verilen Yunus Azeroğlu için devreye girdi. Azeroğlu ailesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ailesinden alınıp lezbiyen bir aileye verilen Yunus hakkında konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti MYK toplantısı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hollanda'da bakıcı aile olarak lezbiyen bir çifte verilen Yunus'un alınması için dava açılması talimatını verdiğinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, "Bu konuda ailenin bütün müracaatları maalesef olumlu cevaplanmamış, şimdi biz yeniden bir süreç başlatıyoruz. Hukuki yardımda bulunmak ve ailenin çocuğunu oradan alıp aileye teslimini sağlamak ve bu mümkün olmadığı takdirde ailenin onaylayacağı bir bakıcı aileye verilmesini temin etmek için de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Zira, çocukların alındıkları ailenin kültür ortamında yetiştirilmesi de son derece önemli. Eşcinsel, lezbiyen veya başka tür özellik taşıyan ailelere Türk aileleri çocuklarını vermek istemiyorlar. Bu konuda tavırları gayet açık ve net. Ancak onlar bizim insanlarımızın bu konudaki hassasiyetine saygı göstermiyorlar. Yargı yoluyla bu konudaki çalışmayı sürdürüyoruz. Umarız, yakında Yunus'la ilgili de olumlu bir netice alırız" diye konuştu.

"AİLELERİNDEN ALINAN ÇOCUK SAYISI KONUSUNDA NET BİR VERİ YOK"
Bazı çocukların derdini Türkçe anlatamadığı için yanlış anlaşılmalar olduğunu belirten Bozdağ, "Örneğin, çocuğun bir rahatsızlığı var, o hastalıkla ilgili bunun nereden kaynaklandığını anlatamadan çocuğunu tedavi ettirmek için hastaneye getiriyor. Tedavi sırasında kötü muameleden başka bir noktaya gidiyor. Halbuki çocuk engelli, meramını anlatana kadar pek çok sıkıntı yaşıyorlar. O yüzden birbirimizi anlama noktasında sıkıntılarla karşı karşıyayız" dedi.

Bu sıkıntıları aşmak için de hem ilgili hükümetlerle görüşmeler yapıldığını hem de hukuksal açıdan mücadele verilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını anlatan Bozdağ, bu noktada olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması için gayret göstereceklerini dile getirdi. Ailelerinden alınan çocuk sayısı konusunda net bir veri olmadığını söyleyen Bozdağ, intikal eden hadiselerle buna dair birtakım değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti. Haklı nedenlerle ailelerinden alınan çocukların da olduğunu bildiren Bozdağ, subjektif nedenlerle alınmaması ve kriterlerin objektif olması gerektiğini söyledi.

Bozdağ, çocuğun ailesinin onaylamadığı ailelere verilmemesi gerektiğini belirterek, "Çocuğun ailesinin mensup olduğu kültürel değerler ve hassasiyetler dikkate alınarak çocuğun yetiştirilmesi sağlansın. Bizim bu noktada dile getirdiğimiz hususlar bunlardır. Bu konulardaki çalışmaları her ülke içinde ayrı ayrı yürütüyoruz" diye konuştu.

OLAYIN GELİŞİMİ

Evliliklerinin ilk 10 yılında çocuk sahibi olamayan Azeroğlu çifti, ilaç tedavisi sonrasında Arif (14), Halil (11) ve Yunus (7) adını verdikleri üç çocuk sahibi olmuşlardı.

2004 yılında 6 aylıkken bir kaza sonucu annenin Yunus'u yere düşürmesinden sonra, ailenin üç çocuğuna el koyan Hollanda Gençlik Dairesi, koruyucu aile olarak çocukları Hollandalı lezbiyen çifte vermişti.

Verilen hukuk savaşında 2007 yılının Temmuz ayında Arif ve Halil'i Hollandalı lezbiyen ailenin elinden kurtaran Azeroğlu ailesi, küçük Yunus için de hukuk savaşı veriyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf'un velayeti lezbiyen aileye verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN