Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nurettin Demirtaş'ın şok Kandil sırrı

Askerliğini tamamladıktan sonra aktif siyasetten çekilen Nurettin Demirtaş'ın nerede olduğunu Osman Öcalan açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.2.2013 11:21 Güncelleme Tarihi: 19.2.2013 11:24
2004'te terör örgütü PKK'dan ayrılan Öcalan'a göre Selahattin Demirtaş'ın abisi Nurettin Demirtaş, şu an dağda. Demirtaş'ın Kandil'de KCK yapılanması içinde görev aldığı iddia ediliyor. Kardeşi Selahattin Demirtaş ise 3 yıl önce bu yöndeki iddiaları yalanlanlamış ve Erbil'de ticaretle uğraştığını ileri sürmüştü.

Bugün gazetesi muhabiri Serbest Özden, Erbil'e yaklaşık 1 saat mesafedeki Köysancak kazasında yaşayan Öcalan'ın evine konuk oldu. 26 yıl kaldığı PKK'dan ayrılan ve muhafazakar Kürt partisi hedeflediğini söyleyen Öcalan, cözüm sürecini Bugün gazetesine anlattı.

BAŞARI ŞANSI YÜKSEK

İmralı sürecini başlatırken hükümetin doğru tespit ve başlangıç yaptığını vurgulayan Osman Öcalan, "Yeni sürecin başarı şansı daha yüksek" olduğu görüşünde. En doğru yol İmralı'dır" diyen Öcalan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları söyle oldu:

KÜRTLER SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİL

"Haklar konusunda kılı kırk yarmamalı. Yapılmış hataları affetme noktasında da iki taraf artık hoşgörülü olmalıdır. Onlarca yıl Kürtler 'in varlığı inkar edildi bundan kaynaklanan binlerce suç söz konusu. Kürtler'e büyük baskılar uygulanmıştır. Bunun karşılığında da Kürtler hak ararken bazen sınırlar aşılmış, normal olmayan yöntemler uygulanmış, bu da hem Türk hem Kürt halkına zarar vermiştir. Yani Kürtler de sütten çıkmış ak kaşık değildir. Devletin hataları kadar Kürtler'in de bazı yöntemleri zarar verici olmuştur. Tekrar güven ortamı affedici olanak sağlanabilir."

5 YIL ADAPTASYON SORUNU YAŞARLAR

"PKK'nın yönetimindeyken de gözlemliyorduk; cezaevinden çıkanlar bile 3-4 yıl uyum sağlayamıyordu. Şimdi dağdaki kadro barış süreci ile birlikte toplumun içerisinde 5 yıl uyum sağlayamaz. En uygun olan dağdaki yapının 5 yıl dinlenmesi, sivil yaşama adapte sürecine tabi tutulmasıdır. Avrupa, Irak olabilir. Eğer Türkiye'ye dönüş şartları oluşturulursa da kesinlikle siyasete girmemeliler. Örgüt yönetiminin belirli bir süre dinlenmesi gerekir. Aynı süreçlerden geçtim. Şimdi ben dağdan insem5 yıl isterdim. Ara vermeden siyasete atılırlarsa olmaz."

SELAHATTİN'İN KARDEŞİ DAĞDA

İmralı'nın eve dönüştürülebileceğini belirten Öcalan, farklı bir yerde ev hapsine Türkiye'nin hazır olmadığını savundu. Öcalan şöyle konuştu:

"Kilit nokta Kürt sorununun barış sürecine sokulmasıdır. BDP ve Kürt kesimi Öcalan'ın tamamlayıcısı olmalı. İmralı'ya gidecek isimde çok tartışılmamalı. Gültan daha fazla dağı dinleyebilir. Selahattin Demirtaş'ın kardeşi olan Nurettin, şimdi dağdadır. Eski yasal partinin başkanıydı. Dağ, bu isimler üzerinde etkili olabilir, hükümet de bundan endişe duyuyor olabilir. Bu isimler dağın etkisini yaşayıp dağı gözetebilirler diye düşünülebilir. Leyla Zana da olabilir. PKK'dan bağımsız olarak Kürt hareketine değerli katkıları olan bir Kürt siyasetçisidir."

Tokat'ın Artova İlçe Jandarma Komutanlığı'nda er olarak vatani görevini geçen hafta sonu tamamlayan Nurettin Demirtaş, 2009 yılında DHA muhabirinin sorularını yanıtlamıştı.

"ÇÜRÜK RAPORU KONUSUNDA HATAM VARDI"

Demirtaş, 4 ay tutuklu kalmasına neden olan çürük raporu konusunda hatasının olduğunu kabul ederken, "Kişisel hatamın diyetini ödedim. Ben zaten askerlik yapacak durumda değildim ama o süreç ve yakalanan çürük çetesi nedeniyle ben de bu işe kurban edildim. İstesem yurt dışından gelmezdim. Birçok çevre ve arkadaşlar bana 'gitme' demelerine rağmen ben yeni bir sorun ve kriz yaşanmasın diye kendi isteğimle gelmiştim" dedi.

ERBİL BÖLGESİNDE TİCARET İDDİASI

Nurettin Demirtaş'ın kardeşi Selahattin Demirtaş, ağabeyinin Kuzey Irak'ın Hevler Bölgesi'nde Batmanlı bir ailenin yanında kaldığını, burada ticaret yaparak hayatını devam ettirdiğini belirtti. Selahattin Demirtaş, "Nurettin Demirtaş'ın Kandil'de olduğu iddialarına" ise "Böyle bir şey kesinlikle yok" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nurettin Demirtaş'ın şok Kandil sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN