Tanık dinlemeye ret, Hilmioğlu'na Adli Tıp'a sevk

nda mahkeme heyeti, salonda bulunan emekli Org. Koşaner ve emekli kuvvet komutanlarının tanıklık talebini reddetti

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen, aralarında eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı davanın 276'ncı duruşması dün yine olaylı geçti. Duruşmayı izlemek isteyen bir gruba, jandarma tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz sıktı. Sanık avukatlarının talepleri reddedildi. Tutuklu sanık Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun Adli Tıp Kurumu'na sevkine karar verildi. Duruşmada Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Temmuz 2011'de YAŞ öncesi emekliliğini isteyerek görevden ayrılan dönemin eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. Işık Koşaner, kuvvet komutanları emekli Oramiral Metin Ataç, emekli Org. Atila Işık ve emekli Org. Aydoğan Babaoğlu'nu tanık olarak dinlenmeleri için mahkemeye getirdiklerini söyledi. Sezer, CMK'nın 178'inci maddesine göre mahkemenin bu tanıkları dinlemek zorunda olduğunu savundu. Bu kişilerin Başbuğ'un mesai arkadaşları olduğunu ifade eden Sezer, "Tanık dinleme taleplerimiz kabul edilseydi, atılı olan suçlamaların asılsızlığı görülecekti" dedi. Sevgi Erenerol ve Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül ise "Mahkeme izin verirse Tuncay Güney'i Kanada'dan elektronik ortamda hazır edeceğim" diye konuştu.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, daha önce dinlenen tanıkların yeterli olduğunu ve yeni tanık dinlenmesinin dosyaya bir şey katmayacağını belirterek talepleri reddetti. Karara, "Nitelik ve nicelik açısından şu ana kadar dinlenen tanıkların maddi gerçeği ortaya çıkarmaya yeterli olduğu" gerekçe gösterildi. Mahkeme, tutuklu sanık Hilmioğlu'nun Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturup oluşturmayacağı yönünde rapor istenmesine ve 67 sanığın tutuklu kalmasanı akarar verdi. Mahkeme başkanı Hüseyin Özese, Genelkurmay Başkanlığı'ndan Harddisk incelemelerine ilişkin naip hakim incelemesi ile bazı cevabi yazıların klasörler halinde mahkemeye ulaştığını, incelenmeleri için süre verilmesine karar vererek duruşmayı 11 Mart'a erteledi.

TEPKİ GÖSTERENLERE İŞLEM
Özese, ret kararının açıklanması sırasında tepki gösteren izleyicilerin tespit edilerek haklarında işlem yapılmasını da istedi.

SİLİVRİ'DE POLİS MÜDAHALESİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın da aralarında bulunduğu CHP'li 24 milletvekili dün Silivri'ye gitti. Toplanan grubun önüne kurulan barikatlardan atlamaya çalışan CHP'li vekil Mahmut Tanal, bacağını incitti. Oran ve diğer partililer de barikattan atladı. Jandarma barikatları yıkmaya çalışan gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Salona Oran, İlhan Cihaner ve Ali Özgündüz güçlükle girdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanık dinlemeye ret, Hilmioğlu'na Adli Tıp'a sevk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN