Tişörtteki kan lekesi de Laz Ziya'ya ait

Giriş Tarihi: 19.2.2013 17:08 Güncelleme Tarihi: 19.2.2013 17:12
İstanbul'da öldürülen ABD'li Sarai Sierra'nın katil zanlısı olarak aranan 'Laz Ziya' lakaplı hurdacı Ziya T.'nın, Karabük'teki evindeki yatağın yastığında bulunan kıl örneği acil olarak İstanbul'a gönderildi. Kıl örneğinden alınan DNA ile Sarai'nin tırnak arasından alınan doku ve tişörtündeki kan damlasındaki DNA uyuştu. Polis, Ziya T.'nın Hatay'a geçtiğini belirledi.

Polis Kriminal Laboratuvarı, 2 Şubat 2013'te, Cankurtaran'daki tarihi surlarda cesedi bulunan Sarai Sierra'nın tırnaklarının arasında doku örnekleri ve tişörtünde kan damlası tespit etti. Doku örneklerinin ve kan damlasının DNA profili çıkarıldı.

Surların yanında yaşayan Mahmut G. polise verdiği ifadesinde, olay günü Ziya T.'yı gördüğünü söyledi. Mahmut G.'nin ifadesinde "Yüzünün iki yanında da tırnak izlerine benzer izler vardı. Ne olduğunu sorduğumda çalılıkların içerisine düştüğünü ve yüzünün çizildiğini söyledi" dedi. surlarda yaşayan Hasan B'de, "Surlarda fotoğraf çekiyordu. Bizi de çekti. 10 dakika sonra surları inleten bir çığlık duyduk" dedi. Polis, Ziya T.'nın olayın ardından surlardan ayrıldığını ve memleketi Karabük'e gittiğini belirledi. Karabük Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçildi. İstanbul'dan da bir özel ekip yola çıktı. Ekipler, Ziya T.'nın kaldığı eve ulaştığında, Ziya T.'nin Hatay'a gidiyorum' diyerek evden ayrıldığını belirledi.

Suriye'ye geçmeye çalışıyor

Özel ekip kısa sürede Karabük'e ulaştı. Olay Yeri İnceleme ekipleri, Ziya T. evde yattığı yataktan kıl örnekleri alındı. Kıl örnekleri ve ağabeyi İbrahim T., kardeşi Hamdi T. ile kızkardeşi Nazmiye Ç'den de kan örnekleri alındı. Kıl ve kan örnekleri Polis Kriminal Laboratuvarı'na aynı gün ulaştırıldı. Kriminal Laboratuvar, kıl ve kan örneklerinin DNA'sını çıkardı. Ziya T.'nın evde yattığı yastığında bulunan kıl örneğinden çıkarılan DNA ile Sierra'nın tırnak arasında bulunan dokuların ve tişörtündeki kan damlasından çıkarılan DNA birebir uyuştu. Kriminal Laboratuvar, henüz bir rapor hazırlamadı ama soruşturmayı yürüten Asayiş Şube Müdürlüğü yetkililerine ilk bulguyarı sözlü olarak ulaştırdı. Yapılan araştırmada, Ziya T.'nın Hatay'da olduğu belirlendi. Hatay'da bulunabileceği bazı yerler basıldı. Ancak bulunamadı. Ziya T.'nın, Suriye'ye geçmeye çalıştığı tespit edildi. T.'nın Suriye'ye kaçmasını engellemek ve yakalamak için takibin sürdüğü bildirildi.

Kaynak: Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tişörtteki kan lekesi de Laz Ziya'ya ait
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN