Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Samsun'dan döndüler

Giriş Tarihi: 20.2.2013

HDK heyeti, Sinop'tan sonra Samsun'da da saldırıya uğrayınca Ordu, Giresun ve Trabzon'a gitmekten vazgeçerek Ankara'ya döndü

Halkın Demokratik Kongresi (HDK) heyetine, Sinop'tan sonra Samsun'da da linç girişimi yapıldı. Olayların tırmanması üzerine Samsun'da bulunan BDP heyeti, Ordu, Giresun ve Trabzon programını iptal ederek Ankara'ya döndü. BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in aralarında bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi heyetinin Samsun'da kaldığı otelin önünde toplanan ve slogan atan gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti, Gazi Caddesi'nde de olaylar çıktı. Göstericiler, heyet üyesi sandıkları SABAH muhabiri Murat Alhan ve aracına da saldırdı. Sabah saatlerinde basın toplantısı düzenleyen heyet adına Kürkçü, "Hiçbir neden bizi Samsun'a gelmekten alıkoymadı. Biz hedeflerimizi elde etmek, sürdürmek için çabamızı gösteriyoruz" açıklaması yapmışken, akşam saatlerinde kendi arasında karar alan heyet Karadeniz turunu iptal etti. Sabahki toplantıda Kürkçü, "Ajite edilmiş, kızıştırılmış işsiz gençler ve ne yaptığını bilmeyen insanlar topluluğu olduğunu görüyoruz. Bunlar uluslararası saldırı çetesidir, bunlar gladyodur. Bunların yedikleri insan eti, içtikleri insan kanıdır" dedi. Önder de "Bu provakasyonu organize edenlerin IQ'ları ayakkabı numaralarından daha küçüktür" açıklaması yaptı. HDK heyeti daha sonra polis eşliğinde İlkadım ilçesi Gazi Caddesi üzerindeki Türkiye Komünist Partisi Samsun İl Örgütü, Samsun 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, Samsun Halkevleri, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Samsun İl Örgütü'nün bulunduğu binaya gitti. Ancak orada da olaylar çıkınca heyet Ankara'ya döndü.

LİNÇ GİRİŞİMİ

BDP grubunda Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Bu linç girişimi kabul edilemez, şiddetle kınıyoruz. Kışkırtılmış, provoke edilmiş bir grup, Karadeniz halkıymış gibi topluma lanse edilemez" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İmralı ziyareti için yazılı müracaat gelmediği açıklamasına karşın da Kışanak, "Partimizden bir heyet en kısa zamanda İmralı'ya gidecek, çalışmalarımız sürüyor" açıklaması yaptı. Ancak gerilimin perde arkasında "daimi elçi" sıkıntısı yaşandığı öğrenildi. Hükümetin, İmralı sürecini başından sonuna kadar yürütecek, kamuoyunda tepki görmeyecek bir ismin olmasını isteği belirtiliyor.

SİNOP TEPKİSİ
Sinop'ta BDP'li vekilleri protesto etmek isterken olay çıkartan ve ardından polis tarafından gözaltına alınan 14 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Sinop Valiliği, "Ani gelişen protesto eylemlerine takriben 800 kişi katılmış, yaralanan 16 kişi tedavi edilip taburcu edilmiştir" açıklaması yaptı. İçişleri Bakanı Muammer Güler "Çözüm sürecinde herkesin sağduyulu hareket etmesini bekliyoruz" derken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek "Milletvekillerine yapılan bu provokatif eylemi kınıyorum" açıklaması yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun'dan döndüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN