Yastıktaki saç teli katili ele verdi

Giriş Tarihi: 20.2.2013

ABD'li Sarai Sierra cinayetini DNA incelemesi çözdü. Zanlılardan Ziya Tasalı'nın, ağabeyinin evindeki yastıktan alınan saç teli Sierra'nın üzerindeki kanla yüzde yüz uyumlu çıktı

Amerikalı turist Sarai Sierra'nın katil zanlısı kesinleşti. Katile ait olduğu sanılan bir saç teli ile genç kadının üzerinde bulunan kan damlasının DNA karşılaştırması yüzde yüz uyum sağladı. Saç teli adı cinayetle ilgili olarak adı daha önce gündeme gelen "Laz Ziya" yakaplı kağıt toplayıcısı Ziya Tasalı'ya ait. Saç telinin bulunduğu yer ise, Tasalı'nın Karabük'te ağabeyinin evinde yatarken kullandığı yastık. Ziya Tasalı, yüzde yüz DNA uyuşmasıyla birlikte şimdi cinayetin bir numaralı şüphelisi olarak aranıyor. Tasalı'nın Hatay üzerinden Suriye'ye kaçmak istediği sanılıyor. Sarai Sierra, fotoğraf çekmek için geldiği İstanbul'da 21 Ocak günü sırra kadem bastı. Son olarak Gülhane çevresinde görülen genç kadını bulmak için polis seferber oldu. 2 Şubat günü aramalar sonuçlandı. Sierra'nın neredeyse çürümeye yüz tutmuş cesedi üzeri battaniye ile kapatılmış şekilde bir dehlizde bulundu. Sarai Sierra başı taşla ezilerek öldürülmüştü. Ortada ne bir görgü tanığı ne de bir kamera görüntüsü vardı. Eldeki tek somut ipucu, Sierra'nın tişörtündeki bir damla kandı. Kriminal incelemede kan damlasının Sierra'ya ait olmadığı anlaşıldı. Acaba bu kan damlası katilin olabilir miydi? Cinayet bürosu dedektifleri iğneyle kuyu kazmaya başladı. DNA karşılaştırması için o bölgede yaşayan 30 evsiz ve madde bağımlısının kan örneğini alındı. Dedektifler evsizlerden birinin Ziya Tasalı olduğunu belirledi. Ancak Tasalı ortalıkta yoktu. Karabük'teki akrabalarına ulaşıldı. Aranan delil Tasalı'nın başını koyduğu yastıktaydı. Dedektifler, yastık üzeride buldukları bir saç telini DNA testi için incelemeye gönderdi. Rapor dün Cinayet Bürosu'na ulaştı. Saç telinin DNA'sı ile Sierra üzerinde bulunan kan damlasının DNA'sı yüzde yüz uyumlu idi.

YARDIM EDENLER ARANIYOR

Bu sonuç üzerine şüpheli olarak zaten aranan Tasalı artık baş şüpheli olmuş oldu. Tasalı'nın şu anda Hatay'da bulunduğu ve Suriye'ye kaçmaya çalıştığı iddia edildi. Genç kadının öldürülmesi veya dehlize taşınmasında, Tasalı'ya yardımcı olduğu düşünülen kişi veya kişilerin de arandığı ifade edildi. Alınan ifadelerde cinayete dört kişinin yardım ettiği ileri sürüldü. Kan örneği alınan evsizlerden Hasan B. (34) "Sierra surlarda dolaşıyordu. Telefonuyla fotoğraflarımızı çekti. Yanımızdan ayrıldı. 10 dakika sonra bağırdığını duyduk" diye ifade verdi. İfadelere göre zanlılar, Sierra'nın telefon ve iPad'ini denize attı. Sierra bu telefon ve iPad ile katillerinin fotoğrafını çekmişti. Cinayet bürosu dedektifleri şimdi bu cihazları arıyor.

SURİYE SINIRINDA LAZ ZİYA ALARMI
Ziya Tasalı'nın Suriye'ye kaçma ihtimali üzerine İstihbarat Şube Müdürlüğü de soruşturmaya dahil oldu ve Suriye'de çalışma başlattı. Tasalı'nın sınır kapılarına fotoğrafları da dağıtıldı. Öte yandan basında 'Laz Ziya' diye görüntüleri yayınlanan kişinin, Atilla Elifoğlu isimli bir su satıcısı olduğu ortaya çıktı. Haberlerden sonra hayatının karardığını belirten Elifoğlu dava açacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yastıktaki saç teli katili ele verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN