Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın son sözleri

, son sözlerini hasta yatağına çağırdığı SABAH'a söylemişti.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 10:42 Güncelleme Tarihi: 21.2.2013 11:44
'ün ilk gözaltında kaybı olan Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Ana (105), üç ay önce geçirdiği mide kanseri ameliyatından sonra dün sabaha karşı yaşamını yitirdi. Bağırsaklarında oluşan delikler sonucu kanser olduğu öğrenildikten sonra geçtiğimiz Kurban Bayramı'nın ilk günü ameliyat olduktan sonra bir süre yatalak yaşayan Berfo Ana, son sözlerini hasta yatağına çağırdığı SABAH'a söylemişti.

'nın cenazesi Kars'ın Göle ilçesine götürülecek ve orada yapılacak törenden sonra toprağa verilecek. Ailenin kararına bir süre bekletilecek olan cenaze daha sonra toprağa verilecek. Aile tarafından yapılan açıklamada Berfo Ana'nın ölümü şöyle duyuruldu: "105 yaşında, oğlu 'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır, bugün 05:00 civarı hayata gözlerini yumdu. En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti. Adaletin temsilcisi oldu. Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu. Annemizin, Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Cenazemiz yarın Göle'de defnefdilmek üzere İstanbul'dan yola çıkacaktır."

İŞTE SON RÖPORTAJ
BERFO ANA SABAH'I ÖLÜM DÖŞEĞİNE ÇAĞIRDI VE VASİYETİNİ AÇIKLADI

12 Eylül'ün ilk gözaltında kaybı olan Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Ana (105), üç ay önce geçirdiği mide kanseri ameliyatından sonra yatalak oldu. Ölümü her an kapısında hisseden ve sadece oğlunun kemiklerini görmek için son nefesini vermediğini söyleyen Berfo Ana çocuklarının aracılığıyla SABAH'a ulaştı ve vasiyetini açıkladı. Bağırsaklarında oluşan delikler sonucu kanser olduğu öğrenilen , geçtiğimiz Kurban Bayramı'nın ilk günü ameliyat olduktan sonra yataktan kalkamıyor. Uzun aralıklar verdiğimiz sohbetinde Berfo Ana şunları söyledi: "3 kız, 3 erkek altı çocuk doğurdum. Oğlum Cemil devrimciydi, ne zaman devlete sorsak kaçtı gitti dediler, inandık. 27 yıl boyunca oğlumun bir gün çıkıp geleceğini düşündüm, ta ki 7 yıl kadar önce eski AK Parti milletvekili Zafer Üskül'ün Cemil Kırbayır işkencede ölçü açıklamasına kadar. O gün bugündür de oğlumun kemiklerinin peşindeyim."

OĞLUNU ÖLDÜRENLERE SESLENDİ

"Artık ölmek istiyorum ama oğlumun kemiklerini görmeden onun mezarında dua etmeden gözlerim açık gidecek" diye konuşan Berfo Kırbayır bitkinlikle sürdürdü sözlerini: "Başbakan bana söz vermişti, oğlumun kemiklerinin gömüldüğü yeri bulacaktı. Onun sözünü tutmasını bekliyorum. Vasiyetimdir Cemil'in nereye gömüldüğü bulunmadan ölürsem, beni gömmeyin, cenazemi kaldırmayın, oğlumla birlikte aynı mezara gömülmek istiyorum." Zaman zaman bizi gözaltında kaybedilen oğlu Cemil'in arkadaşı sanarak konuşan Berfo Ana bize oğlunu da anlattı: "Görseniz oğlum nasıl babayiğitti. Kars'ta başlık parasının kaldırılması için çalışmıştı. Köylülerin süt paralarını sömürenlere karşı çıkıyordu. Orman kaçakçılığının engellenmesi için çaba harcıyordu. Oğlumu öldüren Mehmet Hayta, Selçuk Ayyıldız ve Zeki Tunçkolu adlı polislerdir. Kocam İsmail Kırbayır yıllarca onların yargılanması için dilekçe verdi, bu yolda 1991'de öldü. Oğlumu öldürenlere sesleniyorum, ölmek üzereyim Allah rızası için oğlumun kemiklerini bana versinler."

RÜYASINDA KENAN EVREN'İ GÖRÜYOR

Annesini her an kaybedebileceklerini söyleyen Mikail Kırbayır ise şunları şunları söyledi: "Annemin hiçbir organı çalışmıyor. Bütün vücudu iflas etmiş durumda. Doktorlar da ümitsiz. Annem hayata sadece beyniyle ve oğlunun kemiklerini görme ümidiyle tutunuyor. Sabaha kadar Cemil'i sayıklıyor, Cemil'le konuşuyor. Ona 'geliyorum Cemil, kapı açık Çemil' diye sesleniyor. Annemin vasiyeti hususunda çaresiziz. Bu bir yük ve bizim sırtımızda. Eğer aramızdan ayrılırsa, vasiyetini sadık kalıp bir süre morgda tutmayı planlıyoruz. Kardeşimin katilleri babamdan oğlunun cenazesini tabutuyla taşıma hakkını, annemin doyasıya ağlama hakkını, bizlerin mezarımıza gitme hakkını, sizlerin de taziye hakkını aldılar." Berfo Ana'nın kızı Fatma Kırbayır Gülmez ise annesinin bakımını üstlenmiş durumda. Annesinin rüyasında sürekli 'i gördüğünü ve ona "Kaç ocağı söndürdün?" diye seslendiğini anlatan Gülmez; "Ömrünün son günlerini yaşayan 105 yaşında bir annenin bu kadar acı çekmesi, rüyalarında bile darbecilerle kavga etmesi ve sürekli ölen oğlunun hayaliyle konuşması Allah'tan reva mıdır?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berfo Ana'nın son sözleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN