'e tahliye

"" davasının tutuklu sanıklarından , 'ları tehdit ettiği' iddiasıyla tutuklu olarak yargılandığı davada tahliye edildi.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 13:54 Güncelleme Tarihi: 21.2.2013 17:10
Ergenekon davasının gizli tanıklarından Poyraz'ı ifadelerini değiştirmesi için tehdit ettikleri iddiasıyla aralarında davasının tutuklu sanıklarından Sedat Peker'inde bulunduğu 5 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı. Mahkeme Peker'in tahliyesine karar verdi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık , İsmet Yılmaz ile başka suçtan tutuklu Hüseyin Kaya ile tutuksuz sanıklar Şaban Hacıoğlu ile Tamer Çık hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapan Sedat Peker, evli ve üç çocuk sahibi olduğunu belirtti. İnşaat ve turizm işi ile uğraştığını belirten Peker, aylık gelirinin 20 bin TL olduğunu söyledi.

Daha sonra savunmasını yapan Peker, 'a üç kez para verdiğinin iddia edildiğini hatırlatarak, 'Ama bu iddianın delili yok. Gizli tanık Poyraz'a benim telkinimle para verilmişse bu paraların seri numaraları ile kayıt altına alınması gerekirdi. Cezaevinden çıkmadan nasıl olur da Poyraz'ı yönlendirebilirim. Ben İzmit Kandıra cezaevindeyken, davanın sanıklarından gardiyan Hüseyin Kara, Silivri Cezaevindeydi. Ben Silivri'ye nakledildiğimde Hüseyin Kara, Metris Cezaevi'nde görevlendirildi. 9 yıldır cezaevindeyim. 500'ye yakın telefon görüşmem var. Bu görüşmelerin hiçbirinde sanıklardan hiçbiriyle veya yakınlarıyla bir konuşmam, görüşmem olmadı. Gizli Tanık Poyraz'ın iddiaları hayal ürünüdür. 'diye konuştu.
Peker'in ardından diğer 4 sanığın da savunması alındı. Sanıklar, gizli tanık Poyraz'ın ifadesini değiştirmesi için tehdit ettikleri yönündeki iddiaları kabul etmedi.

Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıklar Sedat Peker ile İsmet Yılmaz'ın 'tutuklu kaldıkları süre ve savunmalarının alınmış olmasını" göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Peker cezaevinden çıkamayacak.

Mahkeme, ifadesini değiştirmesi için tehdit edildiği ileri sürülen Ergenekon davasının gizli tanığı Poyraz'ın da bir daha ki celse de dinlenilmesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sedat Peker'e tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN