Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan çarpıcı cevap

Giriş Tarihi: 23.2.2013 14:12 Güncelleme Tarihi: 23.2.2013 16:02

Erdoğan, tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na sert yanıt verdi:

Başbakan , Mardin Kızıltepe'de kullandığı ''Bu süreçte bizim karşımıza, Kürtlükle de Türklükle de çıkılmasın... Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız'' sözlerini Rize'de de kullanacağını ifade ederek, ''Çünkü ben Rize'deki hemşehrilerime ne söylediysem Şanlıurfa'da onu söyledim. Şanlıurfa'da ne söylediysem Rize'de de onu söyledim. Benim abdestimden şüphem yok ki, namazımdan şüphem olsun'' dedi.

Erdoğan, Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem odaklı projeleri yıkım ve anahtar teslimi ile 437 yeni İETT otobüsünün hizmete alım töreninde konuştu.

Muhalefet partilerinin çok çirkin bir şekilde istismar ettikleri önemli bir meseleye değinmek zorunda olduğunu ifade eden Erdoğan, geçen hafta Mardin'de bulunduğunu, hem Mardin merkezde hem Midyat ve Kızıltepe ilçelerinde toplu açılışlar gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Erdoğan, ''Oradaki kardeşlerimizle kucaklaştık, hasret giderdik. Midyat ilçemiz ağırlıklı Arap'tır. Kızıltepe neredeyse tamamıyla Kürt kardeşlerimizden oluşmaktadır. Bir tarafta Arap kardeşlerim, bir tarafta Kürt kardeşlerim. Ama biz hepsiyle de kucaklaşıyoruz. Bizim için bir sıkıntı yok. Gerek Mardin merkezde gerek Midyat ve Kızıltepe'de çok büyük coşkuyla, çok büyük bir samimiyetle karşılandık. Binlerce, on binlerce kişinin katıldığı o törenlerle farklı bir heyecanı yaşadık geçen haftanın sonunda. Hükümet olarak 10 yıldır Türkiye'de kardeşliği daha da büyütmenin, daha da yüceltmenin mücadelesi içindeyiz. Kardeşliğimizin bu topraklara çok güçlü şekilde kök saldığını 81 vilayetimizin tamamında müşahede ediyorum'' diye konuştu.


''DOĞUDA FARKLI, BATIDA FARKLI KONUŞANLARDAN OLMADIK''

Başbakan Erdoğan, Kayseri'ye gittiklerinde muhabbetle Şanlıurfa'ya gittiklerinde samimiyetle karşılandıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Van'a gidiyoruz, halkımız bizi kucaklıyor. İstanbul'a geliyoruz, buyurun aynı şekilde, aynı aşkı, aynı heyecanı, aynı coşkuyu burada görüyoruz. Mardin'de de Türkiye'nin diğer 80 vilayetinde de gördüğümüz vefayı bizzat yerinde hissettik. Mardinli kardeşlerimizin, Türkiye'deki çözüm atmosferinden dolayı çok heyecanlı, çok umutlu olduklarını yerinde gördük. Şimdi ben, Mardin Kızıltepe'de bir ifade kullandım. Dedim ki 'Bu süreçte bizim karşımıza, Kürtlükle de Türklükle de çıkılmasın... Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız.' Aynı ifadeyi bugün İstanbul'da da söylüyorum. Kimse bizim karşımıza Kürtlükle de Türklükle çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız.

Anamuhalefet Partisi'nin genel başkanı, 'Bu sözleri Rize'de söyleyemezsin' diyor. Farklı mekanlarda farklı şeyler söylemek, bunları görmek istiyorsa, Anamuhalefet Partisi'nin genel başkanı aynaya baksın. Biz siyasi hayatımız boyunca, doğuda farklı, batıda farklı konuşanlardan olmadık. Diyarbakır'da ne söylediysek, geldik İstanbul'da aynısını söyledik. Şimdi ben buradan sana sesleniyorum Kılıçdaroğlu; sıkıysa, samimiysen, dürüstsen ben bu ifadelerin aynını yakında Rize'ye gideceğim, Rize'de de kullanacağım, söyleyeceğim. Peki söylediğimde sen ne yapacaksın onu söyle... Çünkü ben Rize'deki hemşehrilerime ne söylediysem Şanlıurfa'da onu söyledim. Şanlıurfa'da ne söylediysem Rize'de de onu söyledim. Benim abdestimden şüphem yok ki, namazımdan şüphem olsun. İstanbul'da nasıl gururla Türkiye Cumhuriyeti'nin ay yıldızlı bayrağını salladıysak, gururla onurla şerefle salladıysak, gittik Hakkari'de de Türkiye'de de dünyada da o bayrağı salladık. Peki Kılıçdaroğlu, sen partinin mitinginde, Hakkari'de bir tane Türkiye bayrağı sallayamadın. Sallayamadın hani. Bütün televizyon kayıtlarında her şeyde bu var. Kardeşlerim bunların üstü şişhane altı kavaldır. Bunlardan hiçbir şey beklemeyin. Bunlarda dürüstlük yok, samimiyet yok.''

"Mehmet Akif de Arnavut. Ama Mehmet Akif İstiklal Marşı'nın sahibi. Hakan Şükür de Arnavut. Onun kadar ay yıldızlı formayı giyen var mı? Bazı gazeteler onun laflarını başka yerlere çekiyor. Asıl ayrımcılığı onlar yapıyor. Hakan Şükür attığı gollerle tarih oldu, biz de diktiğimiz eserlerle, onlar isteselerde istemeselerde..."


''BİZ, BU MİLLETE HİZMETKAR OLARAK MİLLİYETÇİYİZ; ETNİK KÖKEN MİLLİYETÇİSİ DEĞİLİZ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızıltepe'de, ''ayaklarımın altındadır'' dediği milliyetçiliğin, etnik kökene dayalı , yani ırkçılık, kafatasçılık olduğunu ifade ederek, ''Biz, 76 milyonu tek bir millet olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bunu yeni anayasa teklifimizde de sunduk. Salı günü grup toplantımızda inşallah bu meseleyi etraflıca ele alacağız. Bu ülkede kimin gerçekten milliyetçi, kimin de etnik köken milliyetçisi, kimin samimi, kimin istismarcı olduğunu ortaya koyacağız'' dedi.

Erdoğan, Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem odaklı kentsel dönüşüm projeleri yıkım ve anahtar teslimi ile 437 yeni İETT otobüsünün hizmete alım töreninde konuştu.

Afyonkarahisar'dan yola çıkarken ne söyledilerse bugün de aynısını söylediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ne dedik 'Etnik milliyetçiliğe karşıyız' dedik. Ne dedik 'Bölgesel milliyetçiliğe karşıyız' dedik. Ne dedik 'Dinsel milliyetçiliğe karşıyız' dedik. Bakınız, benim, Kızıltepe'de, 'ayaklarımın altındadır' dediğim milliyetçilik, etnik kökene dayalı milliyetçiliktir, yani ırkçılıktır, yani kafatasçılıktır. Benim, 'ayaklarımın altındadır' dediğim milliyetçilik; ayrımcılık anlamında, kibir anlamında, başkasını küçük görme anlamındaki milliyetçiliktir. Yoksa bizim millet anlayışımız da milliyet anlayışımız da bellidir. Biz 76 milyonu tek bir millet olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bunu yeni anayasa teklifimizde de sunduk. Milliyetçiliği de işte o 76 milyona hizmet etmek olarak görüyoruz. Yani bizim anlayışımızda milliyetçilik vatanseverliktir, vatanperverliktir, milliyetperverliktir ve bu milletin hizmetkarı olmaktır. Budur asıl milliyetçilik. Salı günü grup toplantımızda inşallah bu meseleyi etraflıca ele alacağız. Bu ülkede kimin gerçekten milliyetçi olduğunu, kimin de etnik köken milliyetçisi olduğunu, kimin samimi, kimin istismarcı olduğunu ortaya koyacağız.

Muhalefet partilerinin, hep bir ağızdan, son derece çirkin, son derece cahilce, millet ve milliyet kavramlarını istismar etmelerine, çarpıtmalarına da asla izin vermeyeceğiz. Hep söylüyorum... Milliyetçilik, slogan atmak değildir. Milliyetçilik, işte burada yaptığımız gibi, millete hizmet etmektir, milletin içinde olmaktır, milletle gönül bağını kurmaktır. İşte biz, buyuz. Biz, bu millete hizmetkar olarak milliyetçiyiz; etnik köken milliyetçisi değiliz.''

HAKAN ŞÜKÜR VE MEHMET AKİF

Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün dün Burdur'da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde verdiği konferansta söylediği sözlere ilişkin yapılan tepkilere değinerek, şöyle devam etti:

''Dün milletvekili arkadaşım Hakan Şükür, Burdur'da Mehmet Akif Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Konferansta kendini tanıtıyor. 'Ben aslen Türk değilim'. Yani etnik yapı, kökeni itibariyle... 'Ben Arnavut'um' diyor. Mehmet Akif de bir Arnavut. Mehmet Akif bir Arnavut olarak İstiklal Marşımızın şairi. O, Mehmet Akif'i, o Türklükten çıkarıyor mu? Çünkü o ırki anlamda hiç bir zaman Arnavutluk'un müdebbir bir savunucusu olmadı ki. Tam aksine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, bu milletin bir evladı olarak, İstiklal Marşı'nı yazdı. O duygular içerisinde yazdı. Şimdi Hakan Şükür kardeşimiz, bir Arnavut çocuğu olarak, bu ülkenin milli takımında, ondan daha fazla forma giyen bir ikinci kişi yok. Göğsünde Ay-yıldızlı bayrağı taşıyan ve en çok gol atan bir kardeşimiz. Bu milletin evladı. Utanmadan sıkılmadan bazı gazeteler, kalkıyor onunla ilgili güya onu Türklüğün dışında bir yere oturtmak istiyor. 'Öyle demedi de böyle dedi'... Asıl ayrımcılığı işte onlar yapıyor.

Lafla peynir gemisi yürümez. İş üreteceksin iş. Biz, uygulamadayız. Her zaman söylüyorum ya Ziya Paşa'nın sözünü, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Şimdi Hakan Şükür, attığı gollerle tarih oldu, giydiği milli takım formasıyla tarih oldu, onunla anılıyor, anılacak. İşte biz de bu diktiğimiz eserlerle evvelallah anılıyor, anılacağız, anılmaya devam edeceğiz. Onlar isteseler de istemeseler de...''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan çarpıcı cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN