DHKP-C'de 34 tutuklama

DHKP-C'ye yönelik 28 ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan 186 kişiden 94'ü dün adliyeye sevk edildi. 34 kişi tutuklanırken, 27'si serbest bırakıldı. Diğer zanlıların sorguları ise dün geç saatlere kadar sürdü

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün DHKP-C'ye dönük 28 ilde başlattığı ve 186 kişinin gözaltına alındığı operasyonda dün adliyeye sevkedilen 94 şüpheliden 34'ü tutuklandı. Soruşturma kapsamında Ankara'da dün aralarında KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek'in de bulunduğu 30 zanlı adliyeye sevk edildi. İstanbul'da dün adliyeye sevk edilen 24 zanlıdan 3'ü savcılıktan serbest kalırken, 21'i tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul'da önceki gün adliyeye sevk edilen 29 kişiden 19'u tutuklanmıştı. İzmir'de gözaltına alınan 15, Erzurum, Erzincan, Kars, Artvin, Gümüşhane ve Antalya'da 6'sı öğretmen, biri hemşire toplam 10 kişi adliyeye sevkedildi.Antalya'da 6 ve Erzurum, Erzincan, Kars ve Artvin ve Gümüşhane'de gözaltına alınan 4'ü öğretmen 6 şüpheli sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldı. Malatya, Sivas ve Tunceli'de gözaltına alınan 13 şüpheliden 6'sı tutuklandı. Malatya'da öğretmenler Erdoğan C., Erhan S., Ejder S., Özkan K., Ebru Ç. ve Tunceli'de öğretmen İlyas G. tutuklandı. Erdoğan C.'nin Eğitim-Sen Malatya eski şube başkanı olduğu öğrenildi. Bursa'da da 9 kişi de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HÜCRE EVLERİNİ KAPATTILAR

Ankara Emniyeti'nin operasyonları sonunda, örgütün, daha önceki baskınlarda büyük kayıplar verilen hücre evlerini güvenli olmadığı gerekçesiyle kapattığı ortaya çıktı. 18 aylık takip süresince, kritik noktadaki kişilerin saklanması için örgüt üyelerinin aileleriyle birlikte yaşadığı evlerini kullandıkları belirlendi. Haklarında arama kaydı bulunan ve kritik noktadaki örgüt üyelerinin, özellikle memurların yanında misafir olarak kaldıklarını saptandı. 24 Aralık 2010'da İstanbul'da Yürüyüş dergisinde yapılan aramada el konulan belgelerin incelenmesi sonucu "Devrimci Memur Hareketi" isimli bir klasör içinde, "Akdeniz, Çukurova, Dersim, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Kürdistan, Marmara" isimli dosyaların bulunduğu ifade edildi. 21 Mart 2012'den sonra yapılan takiplerde listedeki isimlerin Halk Cephesi, İdil Can Kültür Merkezi, Çankaya Kültür Derneği, Hüseyingazi Kültür Derneği, BES 1 Nolu Şube, KESK ile irtibatlı faaliyette bulundukları kaydedildi.

'AŞURE GÜNÜ' BAHANESİ
Kararda listede ismi geçenlerin, yapılan kamp, piknik, aşure günü, spor turnuvası ve konserlere katılmaları delil olarak gösterilirken, bu etkinliklere "motiv/motivasyon sağlamak, örgüte eleman temin etmek ve gelir elde etmek için" katıldıkları iddia edildi. İstanbul'da ise bir öğretmenin evindeki aramalarda "sabotaj", "keşif", "saldırı", "parmak izi bırakmadan nasıl eylem yapılır", "teknik takipten nasıl kurtulunur" şeklinde notlar bulunduğu öne sürüldü. Bir doktorun da lobi faaliyeti için Avrupa ülkelerine gittiği öne sürüldü.

SALDIRI İÇİN ÖVGÜ
İzmir'de DHKP-C'ye bağlı 'Devrimci Memur Hareketi' adlı oluşuma üye oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 2'si vergi memuru 15 kişi arasındaki 13 öğretmenin öğrencileri terör örgütüne kazandırmak için faaliyette bulundukları ileri sürüldü. Öğretmen H.A.'nın bir ortam dinlemesinde, ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyla ilgili, "Güzel iş yaptınız" dediğinin tespit edildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DHKP-C'de 34 tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN