'Barış istiyoruz'

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Türkiye, Hollanda ve Almanya savunma bakanları, İncirlik ve Kahramanmaraş'taki Patriot sistemlerini inceleyip "Bu coğrafyada barıştan başka bir şey istemiyoruz" dedi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ve Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Adana'daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı ile Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası'na giderek birlikte, Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine konuşlandırılan patriot savunma sistemlerini inceledi. Patriotlarla birlikte Türkiye'ye gelen Alman ve Hollandalı askerlerle de sohbet eden bakanlar, sistemin savunma amaçlı olduğuna vurgu yaparak, "Bu coğrafyada barıştan başka bir şey istemiyoruz" mesajı verdi. İncirlik'te görevli Hollandalı askerlerle çay içip sohbet eden Plasschaert, "Barış evrenseldir. Suriye'de olan bitenler bize gösterdi ki, savaş aslında Avrupa'nın hemen yakınında olup bitiyor. Bu bizim güvenlik konseptimiz için çok önemli bir şey. Asla unutmamamız gereken bir durum. Mali'de, Libya'da ve Suriye'de gözlemlediklerimizden dersler çıkarmamız lazım" dedi. Barışı sağlamak için ortak çalışılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz da "NATO ülkeleri barışı sağlamak için burada. Caydırıcılık sağlandığında ancak barış sağlanabilir. Bu coğrafyada barıştan başka bir şey istemiyoruz. Patriot sisteminin tamamı savunma amaçlı" diye konuştu. Bir gazetecinin patriot hava savunma sisteminin maliyeti ile ilgili sorusu üzerine, Yılmaz, "Rakam olarak 4 birimin birini biz karşılıyoruz. Ancak TL olarak bizim bir yıl içerisinde beklediğimiz rakam 15 milyon TL gibi rakam düşünüyoruz" dedi. Hollanda için de bu maliyetin 40 milyon Avro olduğu belirtildi.

TÜRK ASKERLER

Kahramanmaraş'ta 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı'nda görevli Alman askerlere de Maiziere moral verdi. Burada Alman ordusunda görev yapan Türk asıllı Astsubay Eda ve Astsubay Ramazan ile karşılaşınca şaşkınlığını gizleyemeyen Maiziere, Alman ordusunda görev yapan Türk askerlerinin sayısının artması karşısında mutlu olduklarını belirterek şunları kaydetti: "Daha önceki bir ziyaretimde de yanımda 2 Türk askerim vardı. Ben ordumuzda çok az Türk askeri olduğunu düşünüyordum. Ama artık o kadar fazla Türk kökenli askerimiz var ki, bundan çok mutlu oldum." İncirlik'te Hollanda birliğinde görev yapan Türkler Vahap Gündoğan ve Murat Çevik de gazetecilerin ilgi odağı oldu. Hollanda Hava Kuvvetleri'nde görev yapan askerlerden Trabzonlu Vahap Gündoğan, savaş uçağı teknisyeni olduğunu, ancak burada tercüman olarak görev aldığını kaydetti. Türkiye'de olmaktan gurur duyduğunu belirten Gündoğan, "İki oğlum ve üç kızım var. Burada her iki ülke adına yardımcı oluyoruz" dedi. Sivaslı Murat Çevik de daha önce Afganistan görevinden dönerken Adana'ya geldiğini anlattı.

MONTUNU VERDİ
3 bakanın Kahramanmaraş'ta Patriotların önünde yaptığı basın açıklaması sırasında Alman Savunma Bakanı Maiziere, yağmurlu hava nedeniyle üşüyen mevkidaşı Hollanda Savunma Bakanı Plasschaert'e üzerindeki montu verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Barış istiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN