Barışta ikinci hamle!

BDP'li üç milletvekili dün sabah İmralı'ya giderek yaklaşık 6 saat boyunca Öcalan'la görüştü. Buldan, Tan ve Önder'in ziyaretinden önce ise İmralı'ya 4 kritik mesaj gitti: Anadilde eğitimde ısrarcı olunmamalı, zamanı var. 'Kan-Dil'inden uzak durulmalı. Sınırdan çekilme başlamalı. BDP, sürece zarar verecek söylemlerden uzak durmalı

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Silahların susması için başlatılan çözüm süreci yeniden hızlandı. BDP heyeti, dün sabah "Emniyet-4" isimli Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait tekneyle İmralı Adası'na gitti. Ziyaret öncesinde devlet görevlileri ile İmralı arasındaki görüşmelerde çözüm planı netleştirildi. Kandil'de 7 gün süren toplantıda da Öcalan'dan gelecek "çekilme- ateşkes" çağrısına uyma kararı çıktı. Heyet, daha önce hükümete sunulan çözüm planı ve sürece ilişkin takvimin kamuoyuna açıklanması görevini üstlendi.

"4 DİL" KONUSUNDA HASSASİYET
İmralı-MİT görüşmelerinin en önemli ayağını toplumu rahatsız edecek söylemlerden uzak durulması konusu oluşturdu. Öcalan'dan kamuoyunun tepkisini dikkate alarak "4 dil" konusunda dikkatli olunması istendi. Baharda terör örgütünün sınırdan çekilmesi için devlet güvencesi ve planlama konusunda harita şekillenirken, "çözüm sürecinde devletin dili açığa düşürülmemeli" uyarısı yapıldı. Buna göre, devletin operasyon yapmaması gibi konular kamuoyunda sıkıntı yaratmayacak bir dille anlatılacak. Anadilde eğitimde ısrarcı ve kesin hükümlü olunmayacak. Süreçte siyasi sorumluluk üstlenen BDP, dilini yumuşatacak. Çözüm talebinde güvence 4. yargı paketini de içerecek. Kandil alt gruplarını kontrol altında tutarak sürecin provoke edilmesini önleyerek "kan dili"nden uzak duracak.

KIRMIZI PLAKALI ARAÇ

BDP heyetinin 3 Ocak'ta İmralı'ya gerçekleştirdiği kritik görüşmenin ardından ikinci ziyaret de dün gerçekleşti. BDP'li Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan'dan oluşan heyet dün sabah Ataköy Marina'dan İmralı'ya hareket etti. Heyetin, Ataköy'e, partinin Grup Başkanvekili olduğu için Buldan'a tahsis edilen TBMM'ye ait kırmızı "030" plakalı araçla gelmesi dikkat çekti. Yerli ve yabancı gazetecilerin izdihamı nedeniyle tekneye ulaşmakta zorluk çeken milletvekilleri Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait "Emniyet-4" nolu tekne ile yola çıktı.

SOMUT ADIM OLACAK

BDP heyetinin ziyareti ile sürece ilişkin takvim de şekillenirken, Kandil'in buna uyup uymayacağı izlenecek. Sınır dışına çekilme de ilk somut adım olacak. Nihai çözüm silahların tamamen susması ile gerçekleşecek. Öcalan'ın vereceği harita ile çekilmenin ne şekilde, hangi zamanlamayla gerçekleşeceği ise süreci yürüten aktörler tarafından belirlenecek. Geçmiş yıllardaki tecrübelerden yola çıkılarak provokasyon yaşanmaması için tedbir alınacak. BDP heyeti, İmralı görüşmeleri konusunda "şeffaf ve ama dikkatli" bir tutum ortaya koyma kararı aldı. Heyetin getirdiği mesajlar hem Kandil hem de Avrupa'da bulunan örgüt yöneticilerine aktarılacak.

NİŞANTAŞI'NDAN DOLMAKALEM
BDP'li heyet Öcalan'a Darbe Komisyonu'nun hazırladığı rapor ve "Karşılaştırmalı Ülke Anayasaları" kitabını götürdü. Ayrıca, Buldan'ın elindeki "Plumon" markalı siyah poşette Nişantaşı'ndaki eski bir kırtasiye mağazasından aldığı dolmakalem ve tespih olduğu belirtildi. Önder'in ise takım elbiseli ve kravatlı gitmesi dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışta ikinci hamle!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN