Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'O sözü Rize'de kullanacağım'

Erdoğan, "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız" sözlerini Rize'de de kullanacağını belirterek, Kılıçdaroğlu'na "Peki o zaman sen ne yapacaksın" diye sordu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe'de söylediği "Bizim karşımıza Türklükle de Kürtlükle de çıkılmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız" sözlerini Rize'de de kullanacağını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri Rize'de söyleyemeceğini açıkladığını hatırlatan Erdoğan, "Ben bu ifadelerin aynısını, Rize'de de söyleyeceğim. Peki söylediğimde sen ne yapacaksın?" dedi. Erdoğan, İstanbul'da katıldığı kentsel dönüşüm töreninde özetle şunları söyledi:
Muhalefetin çirkin bir şekilde istismar ettiği bir meseleye değinmek istiyorum. Geçen hafta Mardin'deydim. Kızıltepe'de "Karşımıza Türklükle de Kürtlükle de çıkılmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız" dedim. Aynı ifadeyi bugün İstanbul'da söylüyorum.
Ana muhalefet genel başkanı "bu sözleri Rize'de söyleyemezsin" diyor. Ana muhalefet partisinin genel başkanı aynaya baksın. Biz Diyarbakır'da ne söylediysek İstanbul'da aynısını söyledik. Ben bu ifadelerin aynısını, yakında gideceğim Rize'de de kullanacağım. Söylediğimde sen ne yapacaksın? Benim abdestimden şüphem yok ki namazımdan şüphem olsun.
Benim Kızıltepe'de ayaklarımın altındadır dediğim milliyetçilik, etnik kökene dayalı milliyetçilik, yani ırkçılık kafatasçılıktır. Ayaklarımın altında dediğim milliyetçilik ayrımcılık, kibir anlamında, başkasını küçük görme anlamındaki milliyetçiliktir. Biz, 76 milyonu tek bir millet olarak görüyoruz TC vatandaşlığı olarak bunu yeni anayasa teklifinde de sunduk. Milliyetçiliği de o 76 milyona hizmet etmek olarak görüyoruz. Bizim anlayışımızda milliyetçilik vatanseverliktir, milliyetperverliktir, bu milletin hizmetkarı olmaktır. Milliyetçilik slogan atmak değildir.

ŞÜKÜR'E DESTEK
Dün milletvekili arkadaşım Hakan Şükür konferans verdi. "Ben aslen Türk değilim, etnik köken itibariyle ben Arnavutum" dedi. Mehmet Akif de bir Arnavut olarak İstiklal Marşımızın şairi. O Mehmet Akif'i Türklükten çıkarıyor mu? O ırki anlamda hiçbir zaman Arnavutluğun müdebbir bir savunucusu olmadı ki. TC vatandaşı bu milletin bir evladı olarak İstiklal Marşı'nı yazdı. Hakan Şükür kardeşimiz bir Arnavut çocuğu olarak bu ülkenin milli takımında ondan daha fazla forma giyen ikinci kişi yok. Göğsünde ay yıldızlı bayrağı taşıyan ve en çok gol atan kardeşimiz, bu milletin evladı. Utanmadan, sıkılmadan bazı gazeteler onu Türklüğün dışında bir yere oturtmak istiyor. Asıl ayrımcılığı onlar yapıyor.

ERDOĞAN: MESAJIMIZ SİLAHLARIN BIRAKILMASI
Başbakan Erdoğan, BDP heyetinin İmralı ziyaretiyle ilgili "Taşın altına hep birlikte elimizi, vücudumuzu koymalıyız" dedi. Birleşik Arap Emirlikleri El Şarika Emirliği'ne ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, BDP heyetinin İmralı ziyaretiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: "İmralı'dan Öcalan bu BDP heyetine ne gibi telkinlerde bulunur ne söyler, bizler bunu BDP heyetinden dinlemedikten sonra bilemeyiz. Ama bizim sürece ilişkin sürekli verdiğimiz mesaj silahların bırakılmasıyla birlikte ülkemizdeki terör örgütüne mensup insanların ülkemizi terk etmeleridir. Terk ederlerken daha önce yaşanmış bazı tahlisiz gelişmelerin yaşanmaması için de tedbirlerimizi alırız dedik. Temenni ederim ki bu istikamette adımlar atılır." Anketler konusunda "Hamdolsun son dönemlerde sürekli 50'nin üzerinde bir oranda partimiz istikametini devam ettiriyor" diyen Erdoğan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın anketlere yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine "Sayın Demirtaş, siyasetin daha acemisidir. Anketleri yaptırmayan bir siyasi partinin nereden nereye geldiğini görmesi mümkün değildir" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'in "Türkiye'nin AB üyeliğine şüpheyle yaklaşıyorum ama yeni fasıllar açılmasından yanayım"şeklindeki sözleriyle ilgili olarak da şunları söyledi: Fasılların açılması konusunda şansölye Merkel'in yapmış olduğu bu olumlu açıklama herhalde İrlanda dönem başkanlığında karşılığını bulacaktır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'O sözü Rize'de kullanacağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN