Başbakan Erdoğan konuştu

Giriş Tarihi: 26.2.2013 12:01 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 13:27

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında partililere hitap etti.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Hocalı katliamında şehit edilen kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. Yakın tarihin bu katliamını unutmayacak ve unutturmayacağız.

İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında hayırlı yıkımlar yaptık. Hr reform girişimimize karşı çıkanlar var. CHP ve yanındakiler kentsel dönüşümün önüne geçmek istiyor. CHP ve yanındakiler insanları ölüme mahkum etmek istiyor.

Mardin Kızıltepe'deki sözlerim CHP ve MHP tarafından istismar edilmek istendi. CHP Genel Başkanı bu sözleri Rize'de söyleyemezsin dedi. Biz konuştuğumuz yere göre, kişiye göre dil kullanmayız. CHP Genel Başkanı farklı yerde, farklı şeyler söyleyen biri arıyorsa aynaya baksın.

Hakkari'de bayrak sallayamayan kişi bizi farklı yerlerde farklı konuşmakla itham edemez.

Kılıçdaroğlu, o İzmir Milletvekilini yanına alsın o düşüncelerini memleketi Tunceli'de söylesin. Milliyetçilik ve ulusalcılık aynı şeydir diyor. Biri eski dilde biri yeni dildeymiş. Hey sevsinler seni... Siyasi hayatta en çok kullandığımız kavram millet kavramıdır. Biz millet kavramıyla hiçbir zaman bir milliyeti, bir bölgeyi, bir kabileyi kastetmedik.

Ben buradan MHP'nin, BDP'nin peşine takılmış seçmen kardeşlerime, CHP'lilere sesleniyorum. Rabbim sizi boylar halinde, kabileler halinde yarattı. Allah katında şu ırk şu ırka üstündür denmiyor. Hepiniz çamurdansınız, birsiniz, tanışasınız diye sizi farklı yarattık diyor. Aynı şekilde Peygamberimiz veda hutbesinde Arap'ın Acem'e, Acem'in de Arap'a üstünlüğü yoktur diyor.

1 Mayıs 1920'de Gazi Mustafa Kemal Meclis kürsüsünde aynen şu ifadeleri kullanıyor, birilerine ithaf olunur... Demek ki o da çok bunalmış ki; bizim gibi 'Efendiler meselenin bir daha tekerrür etmemesi kaydiyle bir iki noktayı arz etmek isterim, Meclis-i Aliyemiz'i temsil eden zevat yalnız Türk değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir. Hepsinden ibaret ortak olan İslamdır' diyor.

Ziya Gökalp, Necip Fazıl, Mehmet Akif hengisine baksanız millet kavramının onlar tarafından böyle kucaklandığını görürsünüz. Millet olarak çok büyük bir imtihandan geçtiğimiz Çanakkale bizim nasıl bir millet olduğumuzu bize anlatan derslerdir.

Gerek benim gerek yol arkadaşlarımın en sık kullandığı kavram, millet kavramıdır. Etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşıyız dedik. Bunu 12 yıl önce söyledik. Ecdadımız millet kavramı ile ne kastediyorsa biz de aynı şeyi kastediyoruz.

Siz tarihi vesika gösterek istiyorum. 10 ayrı bölgede kafatasları ölçülmüş, bizim millet tarifsiz kafatasçılık olabilir mi? kendi ırkının üstün olduğunu söyleyen şeytanın izindedir.

Biz CHP'nin izinden giden BDP'nin milliyetçilik anlayışına prim vermeyiz.

Milliyetçilik, asarız, keseriz, duvar öreriz demek midir? Biz böyle bir milliyetçiliğe prim vermeyiz. Her bir şehitliğimiz nasıl bir millet olduğumuzu bize anlatan derslerdir. Biz milliyetçilik ayaklarımız altında derken, elbette ki kucaklayıcı bir milliyetçiliği değil, etnik kökene, ırka, kabileye kibre, kafa tasçılığına, aşağılamaya dayalı bir milliyetçiliği kastediyoruz.

Geldiğimizde işçiye memura 13.5 katrilyon borç vardı, onu ödedik. Bugün milliyetçiyiz diyenler kamu bankalarını 16 milyar dolar zararla bize devrettiler.

CHP, MHP ve BDP bugüne kadar kanın durması için inisiyatif almadı. Sorumluluk üstlenmediler. Eğer bundan sonra da sorumluluktan kaçarlarsa, akan her damla kandan onların eline yüzüne bulaşacaktır.

Türk benim ne kadar kardeşimse Kürt de o kadar kardeşimdir. Çözüm süreci içinde BDP'li milletvekillerine Adalet Bakanlığımız İmralı için izin veriyorsa, tek sebebi, bu yolda bir adım atılabilir mi? Biz çözüm için bu yola baş koyduk. Baldıran zehrini içmekse, biz o baldıran zehrini içeriz, yeter ki bu ülkeye huzur gelsin. Savaş kolay barış ise zordur, biz zora talibiz. Milletimizi mahçup edecek, şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak hiçbir girişimin içinde olmayız.

Çoruk Nehri üzerindeki Yusufeli Barajı'nın temelini atıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Erdoğan konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN