mağdurları için Aile Bakanlığı devrede

Giriş Tarihi: 26.2.2013
İstanbul 'de peşpeşe meydana gelen iki patlamada ölen 17 kişinin durumunu SABAH'ın "Bir ihtimal sivil şehitler" başlığıyla duyurmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Güngören mağdurlarının durumları hakkında bürokratlarıyla dün bir araya gelen Bakan Fatma Şahin'in "Hiçbir aile mağdur olmayacak. Ailelerin durumlarını tek tek tespit edelim" talimatını verdiği öğrenildi. Bakanlık, patlamada hayatını kaybeden 17 siville ilgili inceleme raporlarını Güngören Kaymakamlığı'ndan istedi.

VALİLİKLER UYARILDI

Bakanlığa bağlı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanı Hüseyin Demirbaş'ın, geçen hafta Güngören mağduru ailelerle bir araya geldiği öğrenildi. Yapılan uyarıda son düzenlemede muhtaçlık şartının kaldırıldığına dikkat çekilerek, maaş için başvuran terör mağduru ailelerden muhtaçlık belgesinin kesinlikle istenmeyeceği ve bu konuda valiliklerin uyarıldığı belirtildi. Valiliklere ve kaymakamlıklara yapılan bir başka uyarı da "adli sicil belgesi" ile ilgiliydi. Ölen sivillerin terör örgütüyle bağının olup olmadığının saptanması için talep edilen bu belgenin aileler üzerinden istenmemesi gerektiğini belirten bakanlık yetkilileri, ilgili kurumlarla görüşmeye başladı. Savcılıkların "ölenin sicil kaydı olmaz" diyerek ailelere vermediği sabıka kaydı belgesiyle ilgili sorunun, valiliklerdeki komisyonlar ve savcılıklar arasında yürütülecek yazışmalarla çözülebileceği ifade edildi.

1088 SİVİL BAŞVURDU
Bu arada İçişleri Bakanı Muammer Güler, CHP Milletvekili Turgut Dibek'in sivil terör mağdurlarıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Güler, Temmuz 2012'de gerçekleştirilen yasal düzenlemeler sonrası bin 88 sivil için SGK'da dosya açıldığını ve başvurular neticesinde 16 kişiye maaş bağlanmasına karar verildiğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güngören mağdurları için Aile Bakanlığı devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN