Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kuzey Suriye oluşumu bize farklı haklar verir'

Giriş Tarihi: 26.2.2013

Irak'la Suriye'nin karşılaştırılamayacağını belirten Başbakan Erdoğan "Suriye'nin bütünlüğü önemli. Kuzey Suriye gibi bir oluşuma müsaade edemeyiz. Bu durum bize farklı yetkiler, haklar verir" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan Türkiye'nin iki sıcak gündemi, Suriye ve çözüm sürecindeki görüşmelere ilişkin önemli mesajlar verdi.
* ABD'DEN ADIM BEKLİYORUZ: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bu tür şeyleri görüşürüz, o ayrı mesele. Henüz ABD taşın altına elini koymadı ki neyi, nereye kadar konuşacağız o önemli. Şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Suriye'de iki yıl hemen hemen devriliyor, bu süre içerisinde henüz Amerika'nın net tavrı ortada yok. Kınıyor falan bu tür şeylere eyvallah tamam da biz Amerika'dan başka bir şey bekliyoruz. Rusya'nın ortaya koyduğu menfi tavır, Çin'in tavrı ortada. Bunlarla bizim görüştüğümüz kadar Amerika'nın da görüşmesi lazım, eğer bu işi çözmek istiyorsa onlarla masaya oturması lazım. BM Güvenlik Konseyi'nde ben daimi üye değilim ki onlar daimi üye. Daimi üyeler orada bir neticeye varamadıktan sonra dünyadaki bu ülkenin krizini nasıl çözeceğiz? BM bu işler için kurulmadı mı?
* İİT DE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI: İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da Arap Ligi'nin de eleştirilmeye layık olduğunu söyleyebilirim. Ne Arap Ligi ne de İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriye konusunda şu ana kadar ciddi bir tavır, yük almamıştır. Yük ağırlıklı olarak Türkiye ve Katar'ın üzerindedir. Biz, diğer ülkelerden de destekler bekliyoruz.
* SURİYE DAHA FAZLA UZAMAZ: Suriye konusu böyle gitmeyecektir. Ben, bunun çok daha fazla uzayacağı kanaatinde değilim. Artık son dönemece giriliyor gibi geliyor bana.
* "KUZEY SURİYE'YE" İZİN VERMEYİZ: Başta Türkiye olmak üzere Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır bu ülkelerin hiçbirisi Suriye'nin bölünmesinden yana değil. Suriye'nin bütünlüğü bizim için çok çok önemli. Irak'ta yaşanan sıkıntının da biz yaşanmasını istemiyoruz. Biz, Kuzey Suriye gibi bir oluşuma Türkiye olarak müsaade edemeyiz. O bize farklı yetkiler, farklı haklar verir. Kimsenin de böyle bir şeye müsaade etmemesi lazım. Irak'takini bölünme olarak kabul etmiyorlar, 'eyalet sistemine geçiştir' diyorlar. Eyalet sistemine geçişse Süleymaniye için Kerkük veya Musul için aynı sistemi niçin düşünmüyorsun?

BAŞBAKAN ERDOĞAN 59 YAŞINDA
26 Şubat 1954'te dünyaya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan bugün 59 yaşına basıyor. Doğum gününü AK Parti grup toplantısı, MGK ve Viyana yolculuğuyla geçirecek olan Erdoğan için herhangi bir doğum günü kutlaması öngörülmüyor. Erdoğan, etrafındakilerin doğum gününü unutmuyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda bir gazetecinin doğum gününü uçakta pasta keserek kutlamıştı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yine bugün yeni yaşını kutlayacak. Davutoğlu da 54 yaşına basacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Kuzey Suriye oluşumu bize farklı haklar verir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN