5 tutuklu askere tahliye

Giriş Tarihi: 27.2.2013 15:26 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 17:47

İzmir'deki ''gizli belgi ve belge bulundurma'' davasında 5'i muvazzaf asker 6 tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi.

12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanıkların tutukluluk hallerine yapılan itirazları değerlendirdi. Heyet, ''Örgüt üyesi olmak'' ve ''Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek'' suçlarından yargılanan emekli Albay Ahmet Gençer Kıvrakdal, Kurmay Albay İlkay Altındağ, Tabip Albay Tayfun Uzbay, Tabip Albay Temuçin Şenkul, Albay Zeki Aşım ve örgüt adına çalıştığı iddia edilen kadınlardan Serap A.'nın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, tahliye edilen 6 sanık dışındaki diğer tüm tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Böylece, davada tutuklu sanık sayısı 79'a düştü. Geçen ay da 3 sanığın tahliyesine karar verilmişti. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. Maddesi ile görevli Savcı Zafer Kılınç'ın hazırladığı iddianamede, 357 sanık hakkında dava açılmıştı. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan, aralarında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği ileri sürülüyor.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'', ''Kişisel verilerin kaydedilmesi'', ''Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek'' suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası isteniyor.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise ''Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak'', ''Yasaklanan bilgileri temin etmek'' suçlamasıyla 2 ila 6 yıl arasında hapis cezası talep ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 tutuklu askere tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN