Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'En iyi tarif 1924 Anayasası'nda var'

'Eşit vatandaşlığın' nun çözümünü rahatlatacağını belirten , "Bu konuda farklılıkları tanıyan 1924 Anayasası'nda iyi bir tarif var" dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2013
, nun çözümü konusunda " bu işi rahatlatır. 1924 Anayasası'nda iyi bir tarif var. Türkiye'deki farklılıkları tanıyor" dedi. Gül, "Herkes kendi ülkesinde birinci sınıf vatandaş olarak yaşamalıdır. Ama uygulamalar 1924 Anayasası'nın ruhuna ters olmuş. Modern devletlerin anayasalarını çok iyi incelememiz gerekir. Demokratik ülkeler bu sorunu nasıl çözmüşse biz de öyle çözmeliyiz" diye konuştu. CNN Türk'te Türkiye'nin gündemindeki konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, İmralı görüşmeleri, terörle mücadele, yeni anayasa çalışmaları, uzun tutukluluk süreleri, Suriye ve dış politika ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Gül'ün açıklamalarından satır başları:
VİCDANA TERS GELMEMELİ: Hepimizin vicdanı olması gerekir veya vicdana ters gelen bir şey varsa buna açıkca 'yanlış' dememiz gerekir. Mesela ben Kayseri'de Kürtçe konuşan görmedim, büyüdüdüğümde Diyarbakır'a gittiğimde herkesin Kürtçe konuştuğunu gördüm. Ben bunu nasıl inkar edebilirim. İnkar edersem vicdanımla ilgili bir sorunu ortaya çıkarır.
EŞİT VATANDAŞLIK RAHATLATIR: Eşit vatandaşlık, bu işi rahatlatacağı kanaatindeyim. Bu ülkede hepimiz büyük bir milletiz ve bu milletin birliği ve bütünlüğü esastır. Ne kadar çok burada kucaklayıcı olursak o kadar çok bu ülkeye hizmetimiz olur.
FARKLI OLANI TANIYOR: 1924 Anayasası'nda yazılan tarif aslında iyi bir tarif. Çünkü o tarife baktığınızda hem yapısında hem ruhunda Türkiye'de farklı olanları tanıyor. Onları reddeden, inkar eden bir anlayış yok orada. Ama maalesef uygulamalarımız onun hem yapısına hem ruhuna ters bir şeklide olmuş, uzun süre. Bugün zaten onun problemlerini yaşıyoruz. O uygulamalar bilinci oluşturmuş, o bilinci de kullanan, işte o zamanki soğuk savaş dönemi yıllarında kullananlar olmuş, daha sonra da başkaları kullanmış ve iş bugünkü çok kronik ve sıkıntılı hale gelmiş. O açıdan bu meseleyi, gelişmiş, demokratik, kalkınmış ülkeler nasıl çözdüyse öyle çözmeyi doğru buluyorum.
YANLIŞLARIN BEDELİ ÖDENİYOR: Demokratik standartların yükseltilmesiyle geçmişteki bazı yanlış uygulamalar da ortadan kalkacak. Terör konusunda bazı yanlışların bedeli ödeniyor. Hepimizin vicdanlı olması gerekir. Herkes kendi ülkesinde birinci vatandaş olmalıdır.
ÜNİTER DEVLET YAPISI KORUNACAK: İmralı ile olan görüşmeleri bir pazarlık olarak görmemek gerekir. Şiddet karşısında sıkışırsan pazarlık olur. Türkiye'de bugün böyle bir sorun yok. Bu görüşmeler Türkiye'nin üniter devlet yapısı içerisinde yürüyecek, milli bütünlük ve birliğimizi zaafa uğratmayacak. Bizim kararlılığımız ortada. Silahla karşımıza çıkarlarsa daha güçlü silahlarla cevap veririz. Nasıl acılar yaşandığı ortada.
"NE PAHASINA OLURSA OLSUN" DİYEMEYİZ: Terörün bitmesi konusunda iyi şeylerin olmasıyla ilgili bir irade var. Ama ne pahasına olursa olsun diyemeyiz. Bu gelişmeler çevre ülkelerdeki ve bölgedeki gelişmeler teröristler tarafından fırsat olarak görülebilir. Ancak bu sefer çözüm için çok iyi bir ortam var.
ETNİK MESELELERİ KURCALAMAMAK GEREK: Yeni anayasada farklılıklara saygı gösterilmesi gerekiyor. Farklılıklara saygı gösterirsek zenginlik olur. Tarihteki Türk devletleri farklılıkları kucaklamıştır. Etnik meseleleri çok kurcalamamak gerekir. Farklılıkları anlayışla karşılarsak problem olmaz.

ARKADAŞINA GÖNDER
'En iyi tarif 1924 Anayasası'nda var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN