Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kardeşlik sürecimiz örnek olacak'

Başbakan, 'da Forumu'nda konuştu: Modern dünya Suriye konusunda kötü bir sınav verdi. İki ülke karşı çıktığı için çözüm olmuyor. BM'nin çok acil reforma ihtiyacı var. Kardeşlik projemiz dünyaya örnek olacak

Giriş Tarihi: 28.2.2013
, 5'inci toplantısına katıldığı Avusturya'nın başkenti 'da önemli mesajlar verdi. Türkiye'deki barış sürecine ve Suriye'de süren savaşa değinen Başbakan, özetle şunları söyledi:
100'Ü AŞKIN ÜLKE İTTİFAKTA: Bu yılki forumun Avrupa'nın tarihi bir başkentinde Viyana'da gerçekleşiyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Türkiye ve İspanya olarak ilk adımını attığımız BM çatısı altında ilerleyen girişimin bu seviyelere ulaşmış olması gerçekten çok sevindirici. Şu anda 100'ü aşkın ülke ve kuruluşlarla destek bulan, bütünleşen bir yapıya ulaşmıştır. Medeniyetler ittifakına, uzlaşmaya, hoşgörüye daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ırkçı saldırıların ivme kazandığı, terörün daha fazla can aldığı, dinlerin ve mezheplerin birbirine daha anlayışsız davrandığı bir manzarayla karşı karşıyayız.
ZORU SEÇTİK: Böyle bir manzara karşısında önümüzde net iki seçenek vardı. Ya ellerimizi, kollarımız kavuşturup olanları izleyecektik ya da bu gidişe "dur" demek için harekete geçecektik. Biz kolayı değil, zor olanı seçtik. Medeniyetler İttifakı girişim olarak karşımızdaki tehdidin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Zira karşımızda bilgisizlik, hoşgörüsüzlük var, en önemlisi de önyargılar var. Tehdit ne kadar büyük olursa olsun kararlılıkla çalışıldığında bertaraf edileceğine yürekten inanıyoruz.
OLUMLU BİRÇOK ÖRNEK VAR: Olumsuz tüm örneklere rağmen tarihte ve bugün yeryüzünde insanların bir arada hoşgörü içinde yaşadığı, çok sayıda güzel örnek var. Kültürel dini etnik farklılıkları bir ayrışma ve çatışma vesilesi değil bir zenginlik olarak gören toplum ve ülkelerin her alanda büyük başarılar sağladığını memnuniyetle görüyoruz. Yani "kesrette vahdet" yahut "çoklukta birlik" diye ifade ettiğimiz bir anlayış...

SURİYE'DE MASUMLAR ÖLÜYOR

TERÖR İÇİN DESTEK ÇAĞRISI: AB'nin, Türkiye'nin terörle mücadelesine çok daha güçlü destek vermesini Medeniyetler İttifakı girişiminin başarısı adına çok önemli buluyoruz. Türkiye'de yeniden güç kazanacak olan kardeşlik süreci inanıyorum ki başta Avrupa olmak üzere çok geniş bir coğrafyaya iyi bir örnek teşkil edecektir. Yine Türkiye'nin AB'ye üyeliği de Medeniyetler İttifakı girişiminin başarısı noktasında son derece anlamlı ve önemli bir adım olacaktır.
YANIBAŞIMIZDAKİ SİNSİ TEHLİKE: Asya, Afrika özellikle de Balkanlar ve Orta Doğu'da sinsi bir tehlike olarak duran çatışma alanlarına daha fazla eğilmemiz gerektiği açıktır. Ne yazık ki Suriye meselesinde modern dünya iyi bir sınav verememiştir. Suriye'de 2 yılda hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaşırken, her gün masum çocukların, kadınların kanı akıtılırken dünyanın sessiz kalması adalet duygusunu zedeliyor.

İSLAMOFOBYA İNSANLIK SUÇU

AVRUPA'DAKİ IRKÇILIK: Aynı şekilde Avrupa'da yükselmekte olan ırkçılığın da Medeniyetler İttifakı projesi karşısında ciddi bir sorun alanı olduğunu belirtmek durumundayım. Müslüman ülkelere yönelik kayıtsızlığa ek olarak ülkeleri dışında yaşayan Müslümanlara yönelik kırıcı, rencide edici tavırlar ne yazık ki vicdanları yaralıyor. Tıpkı antisemitizm gibi, faşizm gibi İslamofobya'nın da insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır.
İSLAM BARIŞ DİNİ: Bir dinin, bir mezhebin bir topluluğa ait hassasiyetlerin tahkir edilmesi uçurumları derinleştirir. Özellikle şu anda Mali'deki gelişmeleri eğer dine dayalı bir şiddet olarak değerlendirecek olursak tarihi bir yanılgının içine düşeriz. Hiçbir semavi din terörü teşvik etmez. İslam, anlamı itibariyle barış anlamına gelmektedir. Bir barış dininin terörü teşvik etmesi asla mümkün değildir, bunu kabul edemeyiz.

TÜM İNANÇLAR TEMSİL EDİLMİYOR

GÜVENLİK KONSEYİ'NDE TEMSİL YOK: Tüm dünyaya Viyana'dan seslenmek istiyorum. BM Güvenlik Konseyi acaba dünyanın tümünü temsil ediyor mu? Burada üç kıtayı görüyoruz. Asya, Avrupa, Amerika... Bunların dışında daimi temsilciler arasında yok. Peki, bu beş üye dünyadaki tüm inanç gruplarını temsil ediyor mu? Asla etmiyor. Geçici üyelerin BM Güvenlik Konseyi'nde kıymeti harbiyesi var mı? Hayır. Herşey bu beş üyenin iki dudakları arasındadır. Eğer medeniyetler ittifakı diyorsak önce BM Güvenlik konseyinin daimi üyeleri arasında bir ittifakı oluşturmamız lazım. Üyelerden bir tanesi "hayır" dediği zaman mesele tıkanmıştır, bunu masaya yatırmak lazım.
BM'NİN REFORMA İHTİYACI VAR: Suriye problemi niye halledilmiyor? İki üye "hayır" dediği için... BM dünya barışını sağlamak için kurulmadı mı? O zaman BM'nin yeniden şiddetle bir reforma ihtiyacı vardır. Son olarak Filistin'in gözlemci üye sıfatıyla BM genel kurulunda oylanması gerçekten tarihi bir başarıdır. Dünya barışı adına bir kırılma noktasıdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Kardeşlik sürecimiz örnek olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN