Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roma Zirvesi'nde üç mutabakat

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Suriye Halkının Dostları Grubu zirvesinde üç konuda mutabakata varıldı: Suriye halkının savunması güçlendirilsin, insani yardım koridoru tamamlansın, Scud'lar savaş suçudur

Suriye Halkının Dostları Grubu'nu çekirdeğini oluşturan ülkelerin Roma'daki toplantısında muhaliflere destek, insani yardım ve Esad yönetiminin kullandığı Scud füzeleri bağlamında üç önemli karar çıktı. İtalya Dışişleri Bakanlığı konutu Villa Madama'daki toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan katıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti. İlk oturumda ülkeleri temsil eden bakan ve diğer yetkililerin bir araya geldi, ikinci oturuma ise Muaz el-Hatib başkanlığındaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) heyeti katıldı. Dünkü toplantı, bu ay içinde yine Roma'da yapılması beklenen geniş katılımlı Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına hazırlık niteliği taşıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, zirvede, Suriye'deki insanlık trajedisine son verme, krizin bölgesel bir krize dönüşme riskinin önlenmesi ve aşırı akımlar ile kimyasal silahlarda denetim sorunu hususunda net ve kararlı bir tutum sergilenmesi konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı. İtalya'nın Başkenti Roma'da yapılan Suriye Halkının Dostları "Çekirdek" Grubu toplantısı 11 ülkeden temsilci katıldı. Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Roma Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, zirveyle ilgili bilgi verdi. Davutoğlu, zirvede alınan üç önemli kararı açıkladı:
Suriye muhalefetinin desteklenmesi ve Suriye halkının kendisini savunma kapasitesinin artırılması konusunda mutabakata varıldı.
İnsani yardım koridoru açılmasına ilişkin teknik çalışmaların başlatılmasına ilişkin karar alınması bizzat vurgulandı.
Scud füzesi atılmasının savaş suçu olduğu kayda geçirildi. Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin savaş şartlarında sakınılması gereken birtakım eylemler üzerinde mutabık kaldığını söyleyerek, şunları kaydetti: "Bir şehirden başka şehre Scud füzesi atan bir rejimin terörle mücadele ettiği söylenemez. Bunu hangi gerekçe mazur kılabilir? Orada bir suç işleniyor. Bu konuda da acilen bir girişim başlatma fikri oluştu. Meskun alanlara Scud füzesinden sonra yeterli veri var denildi bakanlarca. Teknik düzeyde harekete geçilecek. Rusya ve diğer ilgililerle görüşülecek bu konular." Davutoğlu, önceki akşam da, NATO ile AB üyesi ülkeleri buluşturan Transatlantik gayri resmi toplantısına katıldı. Toplantıya katılan ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı John Keryy ile sohbet eden Davutoğlu, resmi temasların ise bugün Ankara'da yapılacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, kısa süre önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı Suriye değerlendirme toplantısıyla ilgili görüşlerini de Davutoğlu'na aktardı. Kerry, Arap Ligi'nin 6 Mart'ta Kahire'de toplanacağını kaydederek, Suriye konusunda daha somut adımlar atılmasının kararlaştırılmasını beklediğini ifade etti. Kerry ile Başbakan Başdanışmanı olduğu dönemden bu yana tanıştığını belirten Davutoğlu, "Göreve başladığı gün 40 dakikayı aşan telefon görüşmesi yapıp, bölgesel sorunlarla ilgili dosyaları değerlendirdik. Bizim için ısınma turuna ihtiyaç yok" dedi.

MUHALEFETİN İSTANBUL TOPLANTISI ERTELENDİ
Roma'da Suriye Halkının Dostları toplantısı henüz sona ermişken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK)'nun yarın İstanbul'da Sürgünde Hükümet kuracağı ve başbakanını belirleyeceği toplantının ertelendiği bilgisi geldi. Diplomatik kaynaklara göre Suriyeli muhaliflerin zirveyi ertelemesinin perde arkasında dört ana neden görünüyor. Öncelikle uluslararası toplum, Suriye muhalefeti belirli bir bölgede tam hakimiyet sağlayıp yaygın otorite kurmadan "Sürgünde Hükümet" fikrine sıcak bakmıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Roma'da açıkladığı muhalefete doğrudan yardım konusunda yeni bir plan hazırlığı içinde. 6 Mart'ta Kahire'de gerçekleşecek Arap Birliği toplantısından bu yönde yeni ve somut kararlar çıkması bekleniyor. Öte yandan Rusya'nın insani yardım koridoru fikrine ikna edilmesi hedefleniyor.

DAVUTOĞLU'NA AZİZ PETRUS İZNİ
İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Aziz Petrus Meydanı, bazilikası ve mahzende bulunan havari Petrus'un mezarını gezdi. Davutoğlu çiftine, papaların mezarlarının bulunduğu nekropol (defin) alanını ziyareti için özel izin verildi. Normal ziyaretçilerin alınmadığı, yüksek sesle konuşmanın ve fotoğraf çekmenin yasak olduğu alanda Aziz Petrus ve papaların mezarları bulunuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roma Zirvesi'nde üç mutabakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN