Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da Suriye için 3 mutabakat

Ankara'yı ziyaret eden , Suriye konusunda daha etkin olma sözü verdi. Kerry, Erdoğan'ın "siyonizm" açıklaması için "Türkiye ve İsrail hayati müttefikimiz" dedi

Giriş Tarihi: 2.3.2013
'nin ilk Ankara ziyareti, Suriye konusunda mutabakatla, İsrail konusunda ise görüş farklılığıyla başladı. Ekonomik alanda ise ABD-AB Transatlantik İşbirliğine, Türkiye'nin de dahil edilmesi netleşti. Başbakan Erdoğan'ın siyonizmi insanlık suçu olarak eleştirdiği konuşmasının hemen ardından Kerry, ABD'nin, Türkiye'den de İsrail'den de vazgeçmeyeceğini söyledi ve "Gerçekten hoşgörü ruhunu teşvik etmemiz gerekiyor. Tüm liderler mesajlarında bunun altını çizmeli" dedi. İki bakan, Ankara'daki ilk buluşmalarını Ankara Palas'ta gerçekleştirdi. Siyonizm tartışmasıyla başlayan görüşmede Kerry, Ortadoğu barış sürecinde ABD'nin aktif rol oynayacağına dair güvence verdi. Davutoğlu da, 1967 sınırları temelinde sorunun çözümü için Türkiye'nin katkı vermeye hazır olduğunu söyledi. İşte o sözler:
Kerry: Gerçekten hoşgörü ruhunu teşvik etmemiz gerekiyor. Tüm liderler mesajlarında bunun altını çizmeli. Biz, aynı görüşte değiliz (Erdoğan'ın sözleri). Ama Türkiye ve İsrail, her ikisi de ABD'nin hayati müttefikleridir. Biz onların bir arada çalıştıklarını görmek istiyoruz ki, retoriğin ötesine geçebilelim ve somut adımlar atarak bu ilişkiyi değiştirebilelim. Böylelikle tarihi işbirliklerini tekrar toparlamaları ve gündeme getirmeleri mümkün olacak.
Davutoğlu: Biz İsrail'e bu tutumunu düzeltme imkânı verdik. Onlar bu tutumu düzeltmek yerine son 2.5-3 yıl içinde eski tutumlarında ısrar ederek gösterdikleri düşmanca tavrı meşrulaştırmaya çalıştı. Bu 9 masum insanın suçu neydi? Türk halkının dostluğu da kavidir, saldırılara tepkisi de kavi olur.
Davutoğlu Suriye konusunda ise insani yardım koridorlarının oluşturulmasını ve sivil yerleşimlere saldırıların durdurulmasını istedi. İki bakan Esad'ın meşruiyetini kaybettiği görüşünde birleşirken Kerry daha etkin olma sözü verip 3 taahhütte bulundu:
İnsani yardımların bölgeye ulaştırılması için harekete geçeceğiz. Silah dışında yardımları artıracağız.
Sivil halka scud füzelerinin atılması ve kimyasal silah kullanılması kabul edilemez.
Bölge ülkelerinin üstlendiği yüke yardımcı olacağız. Suriye sorununun bölgeye yayılmaması için çalışacağız.

KULAKLIK TAKMAYI UNUTTU

Toplantının soru cevap bölümünde söz alan Davutoğlu'nun konuşmasını Kerry bir süre kulaklıksız dinledi. Türkçe konuşan Davutoğlu, kulaklık takmadığını fark ettiği ABD'li Bakanı, "Sanırım Türkçe anlıyorsunuz" diyerek, esprili bir şekilde uyardı. Bunun üzerine Kerry, son zamanlarda çok Türkçe duyduğunu ve Türkçe'ye kulağının alıştığını söyleyerek, "Dilimizle değil aklımızla iletişim halindeyiz" dedi. Kerry kulaklığını yeniden takarken Davutoğlu, "Zamanla Kerry'nin Türkçesi gelişecek buna inanıyorum" diye konuştu.

"BİZE LAZIMSINIZ"
Kerry ve Davutoğlu, önce müsteşarlar ve iki ülkenin büyükelçilerinin katılımıyla baş başa görüştü ardından da yemeğe geçti. Yemekte Kerry, Suriye konusunda peş peşe sorular yöneltti ve "Ankara'ya sizi dinlemeye geldim" dedi. Kerry yemeğini bitirdiğinde Davutoğlu henüz yemeklerden tatmamıştı. Bunun üzerine Kerry, "Siz çok konuştunuz, yemek yiyemediniz. Ama bize lazımsınız. Şimdi biraz da ben konuşayım da yemek yiyin" deyince tüm heyet güldü.

'MUSTAFA BİZİ KORUMAK İÇİN HAYATINI KAYBETTİ'
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne 1 Şubat'ta yapılan bombalı saldırıda ölen Türk koruma görevlisi Mustafa Akarsu, dün büyükelçilikte yapılan törenle anıldı. Törene katılan Kerry, Akarsu'nun ailesine "Thomas Jefferson Star" madalyonunu takdim etti. Başkan Obama'nın taziyelerini getirdiğini söyleyen Kerry şöyle dedi: "Mustafa, bizi korumak için hayatını kaybetti. Mustafa hayaller kuran biriydi. Çocuklarına ABD'de eğitim fırsatı istiyordu. Mustafa bu planlarında o kadar istekliydi ki, arkadaşları ona bir lakap da takmışlardı, (Türkçe olarak) Yarı Amerikalı. Onun bu hayalini gerçekleştirmek bizim görevimiz." Kerry, Akarsu'nun eşi Yasemin Akarsu'ya başsağlığı diledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da Suriye için 3 mutabakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN