Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman misafir rahatsız

Alman hükümetinin ordu sorumlusu, Türkiye'deki Patriotlarda görevli askerlerin sıkıntılarını rapor etti: İstenmeyen misafir gibiyiz. Türk askerler kötü davranıyor

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Suriye'den gelebilecek füze saldırılarına karşı Türkiye'de konuşlandırılan Patriot hava savunma sistemleri için Kahramanmaraş'ta görev yapan Alman askerlerle Türk askerler arasında gerginlik olduğu iddia edildi. Alman hükümetinin ordu sorumlusu Hellmut Königshaus, büyük sorun yaşandığını öne sürdü. Birkaç gün önce Türkiye'deki Alman askerleri ziyaret ettikten sonra savunma komisyonuna izlenimlerini aktaran bir rapor sunan Königshaus, Türk tarafıyla işbirliğini "ağırlıklı olarak sorunlu" diye tanımladı. Raporda Türklerin Alman askerlere "istenmeyen misafir" gibi davrandığı ileri sürüldü. Alman askerlerin Türk tarafından "yardımcı olmuyorlar" diye şikâyetçi olduğu ifade edildi. Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin ziyareti sırasında delegasyonun araç trafiğini düzenlemek isteyen bir Alman kadın askerin Türk general tarafından itildiği de iddia edildi.

'DARP' İDDİASI
Bakanın konvoyuna rahat geçiş sağlamak için yolu kapatan Alman kadın askerin bir Türk subayın aracını durdurması üzerine tartışma çıktığı ifade edildi. Tartışma sırasında itişkakış yaşandığı da ileri sürüldü. Kadın askerin itiş-kakış sırasında vücudunda meydana gelen morarmalar nedeniyle şikâyetçi olduğu iddia edildi. Tartışmaya tanık olan Alman askerler, aracın durdurulması üzerine 'çileden çıkan' Türk generalin kadın askere sert tepki gösterdiği, diğer Alman askerlerin onu korumak zorunda kaldığını öne sürdü. Kadının vücudunda meydana gelen birçok darp izinin doktor raporuyla belgelendiği de kaydedildi. Bu olay üzerine Türk komutanın, Maiziere'nin ziyareti öncesinde Alman askerlere, "Burası Türk kışlası derhal tüm Alman bayraklarını indirin" dediği de ileri sürüldü.

TUVALET ŞİKÂYETİ

Raporda yer alan iddialardan biri de, Türkiye Türk ile Alman askerler arasındaki teması engellemek istiyor. Bir Alman ilkyardım askeri, Türk meslektaşını ziyaret etmek istedi. İzin için Türk komutana giden Alman asker 'kovulur' bir tarzla karşılaştığından yakındı. Hatta temas kuranlar cezalandırıldı. Raporda, sıhhi tesisatın durumu da "kabul edilir gibi değil" şeklinde rapor edildi. Alman askerlerin tuvaletlerin aşırı pis olmasından şikâyetçi olduğu öğrenildi. İzlenimler arasında en dikkat çekicilerinden biri de, "Türk ordusu Almanlara kasten eziyet ediyor" iddiası. Birçok kuralı "eziyet" olarak algılayan Alman askerler mektuplarının "yersiz yere" günler ya da "haftalarca" iletilmediğini öne sürdü. Silah taşımanın yasak olduğunun vurgulandığı raporda, "Askerlerin 'Bir saldırı halinde arkadaşlarımızı yumruklarımızla mı koruyacağız" diye sorduğu da aktarıldı. Alman Savunma Bakanlığı'nın bir sözcüsü, federal hükümetin ordu sorumlusu Hellmut Königshaus'un iddialarını çok ciddiye aldığı ve araştırdığını bildirdi.

MAİZİERE, DAHA İYİ HİZMET SÖZÜ VERDİ
Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere (CDU), Türkiye'deki Alman askerlerine daha iyi hizmet koşulları sözünü verdi. Alman askerlerin kaldığı yerlerin bu kadar çok asker için düşünülmediğini hatırlatan Maiziere, "Sıhhi koşulları iyileştirmek için uğraşacağız. Türkiye, iyi barınak koşulları için büyük çaba gösterdi. Kısa sürede de, yeni barınaklar hazırlanmış olacak. Bu barınaklar hazır olduğunda, orada dile getirilen olayların birçoğu değişecek" dedi. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, yaşanan olayları "kabul edilemez" buldu. Gabriel, "Bunlar olmamalı. Her zaman, orada tamamen farklı iki kültürün buluştuğu bilinmeli. Bir Türk komutan için kolay bir durum değil. Orada daha iyi bir koordinasyon gerekli" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman misafir rahatsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN