Samaras patrikhaneyi ziyaret etti

Giriş Tarihi: 4.3.2013 20:07
Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Rum Ortodoks Patrikhanesini ziyaret etti. Yunan Başbakan'a AB Bakanı Egemen Bağış da eşlik etti.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ve önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Türkiye gezisindeki son ziyaretini Fatih Balat'taki Rum Ortodoks Patrikhanesine gerçekleştirdi.

Beraberindeki heyetle birlikte Rum Ortodoks Patrikhanesini ziyaret eden Yunan Başbakan Samaras, kapıda karşılandı. Başbakan Samaras, daha sonra Patrik Bartholomeos ile yaklaşık 30 dakika süren baş başa bir görüşme yaptı. Bu sırada Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da patrikhaneye geldi. Bakan Bağış, Başbakan'ın patrik ile görüşmesi sırasında Yunan meslektaşı ile birlikte sohbet ederek salonda bekledi.

İkili görüşmenin ardından Patrik ile Yunan Başbakan Kilise Meclisi metropolitlerinin de hazır bulunduğu salonda basına görüntü verdi. Kendisine yapılan ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Patrik Bartholomeos, Yunan Başbakan'a şimdiye kadar patrikhaneye verdikleri destekten ve ziyaretten dolayı teşekkür etti.

Bakan Bağış'ın da Yunan Başbakan ile birlikte patrikhaneye gelmesine memnun olduğunu belirten Patrik Bartholomeos, "Bu bizim için büyük gurur ve şeref vesilesidir. Sizleri yakından izliyoruz, başarılar diliyoruz. Patrikhanemiz ve şahsen ben kendim Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine büyük bir destek verdik ve veriyoruz. Bütün yabancı forumlarda yaptığım konuşmalarda bunu her zaman dile getiriyorum. Ve sizin bakanlığınız döneminde bunun gerçekleşmesini diliyoruz. Allah size kuvvet versin. Son zamanlarda gerek Fransa gerek Almanya ile yapılan görüşmelerde üyeliğimiz konusunda ilerleme kaydedildiğini görmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyorum'' dedi.

Yunanistan Başbakanı Samaras da patrikhaneye destek vermeye devam edeceklerini belirterek, Patrik Bartholomeos'a Meryem Ana ikonası hediye etti. Patrik Bartholomeos da konuğuna bir hediye verdi. Bartholomeos, ziyarette yer alan Bakan Bağış'a da günün anısına hitaben bir hediye verdi.

Yapılan görüşmelerin ardından Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Aya Yorgi kilisesi girişinde mum dikerek dua etti ve patrikhaneden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samaras patrikhaneyi ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN