Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüm Gürses için soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Müslüm Gürses'in ölümünün tıbbi hatadan kaynaklandığına yönelik kamuoyunda oluşan şüpheler nedeniyle soru önergesi verdi

Giriş Tarihi: 5.3.2013 12:18 Güncelleme Tarihi: 5.3.2013 14:44

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Müslüm Gürses'in ölümünün tıbbi hatadan kaynaklandığına yönelik kamuoyunda oluşan şüpheleri ve İbrahim Tatlıses'in iddialarını hatırlatarak, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Oran, verdiği soru önergesinde, İbrahim Tatlıses'in "Gürses 1 hafta önce vefat etmişti. Hastaneden bir doktor Müslüm Baba'nın ex olduğunu fakat ailesine söyleyemedikleri için cihaza bağlı tuttuklarını bizzat benim bir yakınıma söylemiş. Ben bunu Sağlık Bakanımızla, Sezen Aksu'yla ve ayrıca Hülya Avşar'la da paylaşmıştım. Babanın ölümü kalp yetmezliği, akciğer falan filan değil. Resmen yoğun bakımda kaptığı mikroptan öldü" sözlerini anımsattı. Hastane kayıtları ve doktor raporlarına göre Müslüm Gürses'in beyin ölümünün hangi tarihte gerçekleştiğini ve hastanın hangi tarih/saatte "ex olduğunu" soran Oran, Bakan Müezzinoğlu'na şu soruları yöneltti:

"-İbrahim Tatlıses'in size ilettiği bilgiler tarafınızca incelenmiş midir, gerekli müdahale yapılmış mıdır, Müslüm Gürses'in sağlık durumu hakkındaki bilgilerin doğru iletilip iletilmediği kontrol edilmiş midir?

-İlgili kalp ameliyatına girmeden önce Müslüm Gürses'in akciğer fonksiyon testleri yapılmış mıdır, bu testlerin sonuçları nelerdir?

-Ameliyat öncesinde hastanın risk analizine göre yapılması gereken gerekli tetkiklerin tamamı yapılmış mıdır, bu tetkikler sonucunda hastanın ameliyat koşullarına sahip olduğu yönünde bulgular ortaya çıkmış mıdır?

-Hastanenin ilgili yoğun bakım bölümü hijyen standartlarını taşımakta mıdır, hastanın yoğun bakımda hijyen yetersizliği sebebiyle bir mikrop kapıp kapmadığı, burada hastanenin ihmal, kusur veya sorumluluğu olup olmadığı hakkında herhangi bir idari veya adli inceleme başlatılmış mıdır?

-Müslüm Gürses'in ameliyatına giren heyet kimlerden oluşmaktadır ve bu heyet üyeleri arasında daha önce mesleki ihmali ve kusuru dolayısıyla soruşturma geçirerek idari, adli veya meslek organları tarafından bir cezaya çarptırılmış kişiler bulunmakta mıdır? Türk Tabipleri Birliği ve Yüksek Sağlık Şurası'ndan ceza alan bu doktorların isimleri ve cezaya yol açan tıbbi vakalar hangileridir?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüm Gürses için soru önergesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN