Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli çekilme için barış gözlemcisi grup

Barış süreci için Ankara ikinci adıma hazırlanıyor. 21 Mart'ta silahlar susarsa Türkiye'de bulunan 2 bin civarındaki PKK'lı Kuzey Irak'a çekilecek. Kontrollü çekilme için "barış gözlemcisi grup" öngörülüyor

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Terör örgütü PKK'nın silah bırakması sürecinde Ankara, ikinci adım için hazırlıklara başladı. 21 Mart'ta silahların susması durumunda, Türkiye'deki 2 bin dolayındaki PKK'lı Kuzey Irak'a çekilmeye başlayacak. Örgüt, İmralı'dan "güvenceli çekilme" konusunda yazılı güvence beklerken, kontrollü çekiliş için "barış gözlemcisi grup" oluşturulması da öngörülüyor. Gözlemci grupta Meclis'te temsil edilen partilerin yanı sıra güvenlik görevlileri ve MİT temsilcilerinin bulunması öneriliyor. Hükümetin bu konuda Meclis'te grubu bulunan partilerle nabız yoklaması bekleniyor.

İLERİ BİR ADIM İSTEYEBİLİR!
Terör örgütünün Kandil ve Avrupa ayağının Öcalan'ın mesajlarına bir hafta içinde yazılı yanıt vermesi beklenirken, Öcalan'ın da yeni süreçte çatışmasızlıktan daha ileri bir adım atarak, "Türkiye sınırlarından çekil" çağrısı yapması bekleniyor. PKK'nın elindeki devlet görev görevlilerinin serbest bırakılması ve mektupların İmralı'ya ulaşmasının ardından takvim işlemeye başlayacak. İkinci aşamada örgüt üyelerinin güvenli biçimde sınır dışına çıkarılması için ortam oluşturulacak. Çatışmasızlık ilanıyla beraber, PKK Türkiye'deki militanlarını çekeceğini açıklayacak. Herhangi bir müdahalenin olmayacağı garantisi alındıktan sonra çekilme başlayacak. Kandil, Avrupa mektuplarının bu hafta sonuna kadar Ankara'ya ulaşmasının ardından üçüncü heyetin en geç bir hafta sonra taslağa son şeklini vererek İmralı'ya gitmesi bekleniyor.

KARADENİZ ŞALIYLA MESAJ
İmralı'nın mektubu ve mesajlarını Kandil'e ileten heyette yer alan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Onurlu bir barış ve özgürlük mutlaka gelecek" dedi. BDP'nin grup toplantısında masalara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle karanfiller bırakıldı. Esat Canan ile Hasip Kaplan da kadınlara yerlerini verdi. Kışanak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenleyecekleri etkinlikleri Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadına adadıklarını ifade etti. Grup toplantısına Karadeniz şalıyla çıkan Kışanak, bu fuların kendisine Trabzon'dan bir mektupla gönderildiğini belirtti. Kışanak mektupta BDP'li vekillere yapılan saldırının kınandığını ve kardeşlik duygusunun aktarıldığını kaydetti. Kışanak, muhafazakâr zeminde siyaset yapan kadınlara da şöyle seslendi: "Bizler bugüne kadar bu yükü taşıdık. Şikâyetçi de değiliz. Bu ezaları bu cefaları bilerek katlandık. Bizimle acıyı cefayı paylaşmadınız; gelin bizimle barışı ve çözümü paylaşın." Kışanak, İmralı tutanaklarını BDP'nin çaycısı sızdırdı" iddialarına da "Partimizden hiçbir şekilde sızdırma anlamına gelecek bir faaliyet olmamıştır" yanıtı verdi.

PARTİLERE ÇAĞRI

PKK'nın elindeki şahısları almak için heyet oluşturulacağını kaydeden Kışanak "AK Parti, CHP ve MHP'den heyette vekil olacak mı?" sorusuna "Teklif gelirse olumlu yanıt veririz" dedi. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli çekilme için barış gözlemcisi grup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN