Bir yastıkta yarım asrın sırrı: Hoşgörü

Türkiye'nin dört bir yanında, bir yastıkta yarım asrı devirmiş çiftler, Ankara'da buluştu. Törene katılan Bakan , "Bu saçlar, bu sakallar kolay ağarmıyor. Gençlere en güzel örnek sizsiniz" dedi

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Türkiye'nin 81 ilinden evliliklerinde yarım asrı deviren 81 çift, dün Ankara'da düzenlenen ödül töreninde bir araya geldi. Tamamı sosyal yardım alan çiftler, uzun birlikteliğin formülünü "hoşgörü" olarak anlattı. Programa katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı de böylesi uzun ömürlü beraberliklerin özellikle genç çiftler için çok önemli örnek olduğunu belirterek, "Saçlar kolay beyazlamıyor, sakallar kolay ağarmıyor. Her bir telinde büyük bir tecrübe, bilgelik var. Onların gençlere anlatacağı büyük bir yaşam hikayesi, mücadele var. Yuva sıcaklığını koruyabilmek kolay bir şey değil. Çiftlerimiz bunu başaranlar" dedi. Ankara Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen "Bir Yastıkta Yarım Asır 81 ilden 81 çift" programında uzun ve mutlu beraberlikleriyle yılları deviren çiftler bir araya getirildi. Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada, insanoğlunun hayatındaki en önemli kararlardan bir tanesinin evlilik olduğunu belirterek şöyle dedi: "Burada doğru kararı vermiş, huzurlu, mutlu birlikteliği yakalamış 81 çiftimiz var. Çok güzel örnekler. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyor. Bunu başarabilmek büyük sadakat, sorumluluk ister. Sevgiden, şefkatten, sabırdan geçer bu yol. Sizler bunu başardınız. Allah ömrünüzü uzun etsin, torunlarınızın sayısını artırsın. Sizler bizim en büyük zenginliğimizsiniz." Tamamı 40 yılı aşkın süredir evli olan çiftler ise uzun beraberliklerinin sırrını şu sözlerle anlattı:
Ümmühan - Nebi Er (57 yıldır evliler): 5 çocuğumuz, 11 torunumuz var. Çok mutluyuz, çok şükür. Kore gazisiyim, ne badireler atlattık. Hepsinde de birbirimize destek olduk. Şimdi ki gençler çok sabırsız, tahammülsüz. Uzun evliliğin sırrı hoşgörüdür, sabırdır, anlayışlı olmaktır. Bu olmayınca aileler de parçalanıp gidiyor.

'TEK DERDİMİZ GEÇİM'
Mesküre - İsmail Tetik (60 yıldır evliler):
4 çocuğumuz, 9 da torunumuz var. Biz ufak sorunları büyütmeyerek bugünlere geldik. Tek sıkıntımız geçim. Oğlumuz bize bakardı, cezaevine girince ciddi sıkıntıya düştük. Devletimizden yardım bekliyoruz.
Nedime - İbrahim Talih (45 yıllık evliler): 5 çocuğumuz ve torunlarımızla mutlu ve huzurluyuz. Uzun evlilik sabırda, hoşgörüde saklıdır. Gençler bunu görmezden geliyor. Karşılıklı anlayış içerisinde olmalılar.
Fatma-Halit Karakaplan (60 yıllık evliler): 4 kızımız var. İyi ki evlenmişiz. Kocaman bir aile olduk. Tek sıkıntımız bu yaştan sonra geçinmek. Üç ayda bir aldığımız maaş yetmiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yastıkta yarım asrın sırrı: Hoşgörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN