Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir Arap kızıyla neden evleneyim?

Başbakan 'te toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 9.3.2013 15:46 Güncelleme Tarihi: 9.3.2013 16:36
Başbakan , ''Biz sizi seviyoruz, biz dertliyiz. Biz bu dertli olmanın gereğini yapıyoruz. Eğer dertli olmazsanız bunu yapmazsınız. Ama bizim size sevdamız var. Devlet bir tarafa insanın bir damla nefesi bir tarafa. Bu kadar insan bizim için önemli'' dedi.

Erdoğan, Toplu Açılış ve TOKİ Anahtar Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada, 'e kazandırdıkları 30 kalemde 77 milyon liralık tesis ve hizmetin resmi açılışını yaptıklarını söyledi.

Eğitim alanında üniversitenin Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi binası ve 750 kişilik öğrenci yurdu, merkezde ticaret meslek lisesi, Kazım Karabekir İlkokulu, Tillo İlköğretim Okulu, Dumlupınar Anaokulu ve Çok Amaçlı Salonu, 18 Mart Anaokulu, Şirvan'da iki ayrı okulun açılışlarını gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Tillo'da kapalı spor salonu ve kapalı halı saha sosyal tesisleri, merkezde ve Şirvan'da sentetik yüzeyli çim futbol sahaları, Baykan Atabağı'nda kapalı halı saha ve sosyal tesisleri, Şirvan'da 10 çok amaçlı spor sahasını hizmete açtıklarını ifade etti.

Sağlık alanında ağız ve diş sağlığı merkezi, Şirvan, Eruh, Bağgöze ve Baykan aile sağlığı merkezlerinin açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, TOKİ aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik inşa edilen 256 konutun anahtar teslimini de gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Engelsiz Yaşam Merkezi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Aile Destek Merkezi'ni de hizmete aldıklarını bildiren Erdoğan, KÖYDES kapsamında merkez ve ilçelerde inşa ettikleri içme suyu tesisleri, şebeke yenileme işleri, kanalizasyon, köy yolları ve köprülerin, İller Bankası aracılığıyla sulama kanalı, içme suyu, kanalizasyon ve taşkın koruma tesislerinin, kırsal kalkınma projelerine verilen desteklerin, merkezdeki tarihi Ulu Cami restorasyonunun, Baykan Belediyesi Sanat Sokağı'nın, üniversite kampüsünde 350 dönümlük alanda kurulan hatıra ormanının da açılışlarını yaptıklarını belirtti.

''Görüldüğü gibi laf değil iş üretiyoruz'' diyen Erdoğan, dün Kurtalan'da yine bir toplu açılış töreniyle 15 kalemde 31 milyon liralık tesislerin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Böylece iki günde Siirt'te toplamda 45 kalemde 107 milyon liralık yatırımın açılışını yaptıklarını ifade eden Erdoğan, ayrıca Silopi'de özel sektör tarafından inşa edilen, 600 milyon dolarlık yatırım olan termik santrali de hizmete sokacaklarını belirtti.

Bu yatırımların kente hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, emeği geçen kurumları, özel sektörü, mimar, mühendis ve işçileri kutladığını söyledi.


ERDOĞAN'DAN SİİRT'E MÜJDE

Özel sektörün Siirt'te yapacağı önemli bir yatırımın müjdesini de veren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Turkcell tarafından Siirt'ten bütün Türkiye'ye hizmet vermek amacıyla bir çağrı merkezinin kurulumuna başlanıyor. İlk etapta bu çağrı merkezinde 25 hanım kardeşimiz görev yapacak. Bu hanım kardeşlerimiz önce eğitim alacak, ardından Siirt'ten Türkiye'nin çağrılarına cevap verecekler. Daha sonra da istihdam kapasitesi 100'e çıkarılacak. Ayrıca yine Turkcell tarafından Siirt'te Kadın Eğitim Merkezi kurulacak. Bu merkezde hanım kardeşlerimize eğitim verilecek. İş kurma konusunda, meslek edindirme konusunda hanım kardeşlerimiz desteklenecek. Bu yatırımlar da şimdiden hayırlı olsun. Aynı şekilde Türk Telekom da bir çağrı merkezini Siirtimize gerçekleştirecek ve onlar da yine aynı şekilde bu çalışmaları yapacaklar.''

''Biliyorsunuz, Siirtli bir kardeşimizi Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirdik'' diyen Erdoğan, Siirt'in AB projeleri noktasında da önemli projelere ev sahipliği yaptığını, bu projelerin toplam bütçesinin 200 milyon avroyu geçtiğini bildirdi.

Siirt fıstığıyla, Siirt'in turizm potansiyeliyle ilgili çok önemli projelerin devam ettiğini belirten Erdoğan, AB Bakanlığı bünyesinde Ulusal Ajans tarafından Siirt'te 57 proje uygulandığını, bu projelere tahsis edilen yaklaşık tutarın 890 milyon avro olduğunu belirtti.

Bunları AB Bakanı Egemen Bağış ile ilgili bakanların yakından takip ettiğini anlatan Erdoğan, 755 gencin bu projelerle ilgilendiğini söyledi.


''HÜKÜMET OLARAK SİİRT'E 10 YILDA ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLAR''

Erdoğan, dün akşam Siirt Öğretmenevi'nde bir araya geldiği kentteki sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, kanaat önderlerinin, son derece samimi ortamda görüşlerini ifade ettiklerini, sorulan sorulara cevaplar verdiklerini bildirdi.

Hükümet olarak Siirt'e 10 yılda çok önemli yatırımlar, hizmetler kazandırdıklarını vurgulayan Erdoğan, eğitimde bin 365 derslik yaptıklarını, okullara 4 bin 770 bilgisayar gönderdiklerini ve 163 bilgisayar teknolojileri sınıfı kurduklarını belirtti.

Siirt'te Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla bugüne kadar ilköğretimde 9 bin 175 kız çocuğu, orta öğretimde 330 kız çocuğunu okulla buluşturduklarını dile getiren Erdoğan, Ana Kız Okuldayız kampanyasıyla 6 bin 134 kursiyere okuma yazma öğretildiğini söyledi.

Siirt Üniversitesi'ni kendilerinin kurduğuna işaret eden Erdoğan, ilmi, Anadolu liselerini, fen liselerini Siirt'in ayağına getirdiklerini kaydetti.

Erdoğan, üniversite bünyesinde 6 fakülte, 2 enstitü, 1 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu açtıklarını belirterek, 2003'te Siirt'te yükseköğrenim yurt kapasitesinin 840 olduğunu, geçen yıl açtıkları 786 kapasiteli yurtla bugün 1626'ya ulaştığını bildirdi.


''27 MİLYON LİRALIK SPOR YATIRIMI''

İktidara geldikleri günden bugüne Siirt'e 27 milyon liralık spor yatırımı yaptıklarını anlatan Erdoğan, bunlardan 9 milyon tutarındaki yatırımın tamamlanıp hizmete sunulduğunu işaret etti.

Bu yıl yeni adımlar atacaklarını dile getiren Erdoğan, Siirt Merkez Spor Salonu, Siirt Kapalı Yüzme Havuzu, Siirt Gençlik ve Kültür Merkezi, Kurtalan Gençlik Merkezi ve Eruh Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası yatırımlarıyla yaklaşık 18 milyon maliyetli spor tesislerini de kente kazandıracaklarını belirtti.

Siirt'e 10 yılda sağlık hizmetleri için 106 milyon lira tutarında yatırım yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde kendilerinden önce tomografi cihazı yokken, bugün sayının kamu ve özelde toplam 4'e ulaştığını söyledi.

Erdoğan, 2002'de MR cihazı bulunmayan kentte bugün 4 modern MR cihazı olduğunu, 2002'de 5 olan diyaliz cihazı sayısının 36'ya, 250 olan hastane yatak sayısının da 584'e yükseldiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 2002'de 5 olan nitelikli yatak sayısının 192'ye yükseldiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Nitelikli yataktan bahsediyorum, sıradan karyola değil. Çünkü biz insana değer veriyoruz. Kanuni'nin diliyle 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Biz sizi seviyoruz, biz dertliyiz. Biz bu dertli olmanın gereğini yapıyoruz. Eğer dertli olmazsanız bunu yapmazsınız. Ama bizim size sevdamız var. Devlet bir tarafa insanın bir damla nefesi bir tarafa. Bu kadar insan bizim için önemli.''

Adalet Sarayı ve Kültür Merkezi'nin kente hizmet verdiğini belirten Erdoğan, şu ana kadar 869 konut inşa ettiklerini, bunların sahiplerine teslim edildiğini bildirdi.

İktidara geldiklerinde kentte 7 kilometre bölünmüş yol olduğunu hatırlatan Erdoğan, buna 10 yılda 104 kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini yani Cumhuriyet tarihinde yapılanın 15 katından fazlasını yaptıklarını kaydetti.

Türkiye'nin dört bir yanına hava limanları inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, Siirt Havalimanı'nın yolcu trafiğinin 2002'de 11 bin 944 olduğunu, sayının yüzde 172 artışla geçen yıl 32 bin 606'ya ulaştığını ifade etti. Erdoğan, ''Şimdi bir çalışma yapıyoruz. İnşallah uygun uçaklarla piste yapacağımız bir değişiklikle bunu daha da artıracağız. Hedefimiz bu'' diye konuştu.


''BEN EĞER BU AYRIMI YAPSAYDIM, SİİRT'TEN BİR ARAP KIZIYLA NİYE EVLENEYİM, EVLENMEZDİM. BU, BU İŞİN EN AÇIK İSPATIDIR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmek gibi olduğunu belirterek, ''Ama bu teröristlerin böyle bir derdi var mı? Bunların dinle diyanetle bir alakası var mı? Bunları söyleyince beyefendiler rahatsız oluyorlar. Niye rahatsız oluyorsunuz? Yapılacak tek iş var. Silahlarınızı, ayaklarınızın altına alacaksınız. Siyasetinizi parlamentoda yapacaksınız. Fikriniz varsa fikrinizi dile getireceksiniz, düşünceniz varsa düşüncenizi dile getireceksiniz. İşte bunu yaptığınız anda muhatap bulursunuz'' dedi.

Erdoğan, Toplu Açılış ve TOKİ Anahtar Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada, ''çözüm süreci''nin içinde bulunulduğunu belirterek, çözüm sürecine Siirtlilerin de bütün benliklerini koymak suretiyle katıldıklarına inandığını söyledi.

''Çok kan verdik, çok can verdik'' diyen Erdoğan, sabah bir şehit ailesinin, bir gazi ailesinin evine gittiğini anlattı. , şöyle devam etti:

''Malum, hani 4 şehidin aynı anda olduğu, gazilerin olduğu o araba olayını hatırlayın. 100 merminin sıkıldığı, 2 el bombasının atıldığı olayı hatırlayın. İşte oraya gittik ve tabii bu katlanılacak bir şey değil. Bizim dinimizde can almak haramdır, haramdır. Bir insanı öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir. Ama bu teröristlerin böyle bir derdi var mı? Bunların dinle diyanetle bir alakası var mı? Bunları söyleyince, beyefendiler rahatsız oluyorlar. Niye rahatsız oluyorsunuz? Yapılacak tek iş var; silahlarınızı, ayaklarınızın altına alacaksınız. Siyasetinizi parlamentoda yapacaksınız. Fikriniz varsa fikrinizi dile getireceksiniz, düşünceniz varsa düşüncenizi dile getireceksiniz. İşte bunu yaptığınız anda muhatap bulursunuz.''

Çözüm süreci yoluna ''bedeli ne olursa olsun, gerekirse baldıran zehiri içeriz'' diyerek çıktıklarını kaydeden Erdoğan, ''Tek derdimiz var; bu ülkedeki huzuru, bu ülkedeki refahı, bu ülkedeki mutluluğu lütfen kimse tehdit etmesin. Çünkü birimizin mutluluğu, tüm milletin mutluluğudur. Biz 780 bin kilometre karede, 76 milyonun mutluluğu için koşturuyoruz'' dedi.


''HEPİMİZİN BARINACAĞI YER VAR BURADA''

Başbakan Erdoğan, 12 yıl önce yola çıkarken ''etnik milliyetçiliğe hayır'' dediklerini anımsatarak, ''Çünkü biz inkar politikalarını tanımıyorduk. Biz ret politikalarını kabul etmiyorduk. Biz asimilasyonu kabul etmiyorduk. Bunların hepsi bizim ayağımızın altında. Çünkü biz, Türk'üyle Kürt'üyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazasıyla Romanıyla Arap'ıyla... Yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyorduk. Bizim farkımız buydu. Öyle seveceğiz. Çünkü ne Arap'ın Acem'e ne Acem'in Arap'a üstünlüğü yoktur. Üstünlük hakka yakınlıkladır. İşte bunun gayreti içerisindeyiz'' ifadelerini kullandı.

Etnik milliyetçiliğe de bölgesel milliyetçiliğe de karşı olduklarını vurgulayan Erdoğan, Batı ne alıyorsa Doğu ve Güneydoğu'nun da onu alacağını, Kuzey ne alıyorsa Güney'in de onu alacağını dile getirdi.

Erdoğan, ''780 bin kilometrekarede beraber kalkınan bir Türkiye. Gerek merkezi yönetim, gerek yerel yönetim. Şimdi ben gelirken şöyle arka sokakları dolaşarak geldim. Dün Kurtalan'daydım. Kurtalan'ın halini gördüm. Allah aşkına böyle bir yerel yöneticilik olabilir mi? Yani yerel yöneticilik dediğiniz zaman temizliğiyle bakımıyla her şeyiyle kendini göstermelidir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yerel yöneticilikten gelen bir başbakan olduğunu anımsatarak, bu işi iyi bildiğini, İstanbul gibi bir yerde bunu başarıyla yaptıklarını ve İstanbul halkının da bundan dolayı kendilerini bırakmadığını söyledi.

İstanbul halkının hala kendileriyle yola devam ettiğine işaret eden Erdoğan, ''1994 yılından bu yana. Niye? Gerçeği görüyor. Dolayısıyla Siirt'in de modern bir şehir olarak, bu kadim medeniyetin şehrini çok daha modern hale getireceğiz. Getirmemiz lazım. Buna var mıyız? Buna var mıyız? Mesele bu. Onun için ''durmak yok yola devam'' diyoruz'' ifadelerini kullandı.

Ayrımcı dinsel milliyetçiliği ayaklarının altına aldıklarını belirten Erdoğan, hangi dinden, mezhepten olursa olsun hepsine aynı mesafede olduklarını ve hepsinin güvenceleri altında bulunduğunu kaydetti. Afyonkarahisar'da bunları açıklarken 4 başlık attıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Ne dedik? Tek millet dedik. Çünkü bizi bölmek isteyenlere karşı tek millet. Neden Türk'ü, Kürt'ü, Acem'i, Zaza'sı, Arnavut'u, Boşnak'ı, Gürcü'sü, Roman'ı... Hepimizi Allah yarattı mı? Yaratırken biz ne olacağımızı biliyor muyduk. Ama bizim bir inancımız var, bu inanç bizi bir yere taşıyor. Bir millet olmaya ve biz işte tek millet olduk onunla. Birbirimizi Yaradan'dan ötürü sevdik. Ben Kürt kardeşimi seviyorum, Arap kardeşimi de seviyorum, Türk kardeşimi de seviyorum. Hiçbirisi arasında ayrım yapmıyorum. Hepsine aynı mesafedeyim. Ben eğer bu ayrımı yapsaydım, Siirt'ten bir Arap kızıyla niye evleneyim, evlenmezdim. Bu, bu işin en açık ispatıdır. Öyle mi? Dolayısıyla 'laf ola beri gele' yok. İş, iş, iş. Uygulama. İşte biz bunun ispatıyız ve aynı yolda yine bu şekilde yürüyeceğiz.

İki, şu bayrak, tek bayrak. Tek bayrak, bizim bayrağımız, bağımsızlığımızın, şehidimizin ve şehit kanlarımızın ifadesidir. Bu bayrağımıza eş bayrak tanımıyoruz. Kimse böyle bir yanlışın içine girmesin. Biz bu bayrağın altında toplandık. 'Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' dedik.

Bir adım daha attık, ne dedik; tek vatan. 780 bin kilometrekareye tek vatan. Şurasını şöyle yapalım, burasını böyle. Yok, hayır. Bu topraklar Türkiye Cumhuriyeti vatan topraklarıdır. Hepimiz bu topraklarda kendimize yer bulduk. Hepimizin barınacağı yer var burada. Fazlasıyla yeter bizlere. Evelallah yeter. Yeter ki, art niyet olmasın. Fitneye, fesada yer olmasın. Samimi olalım. Sarılalım, bir olalım beraber olalım. İri olalım, diri olalım. Mesele bu.

Dördüncüsü; tek devlet. İşte tek devleti de beraber, evelallah bu devlette çalışıyoruz. Hizmetleri bu devletle her yere taşıyoruz.''


HAK SAHİPLERİNİ EVLERİNİN ANAHTARLARINI TESLİM ETTİ

Bütün illerde çalışmaların devam ettiğini, her hafta bir yerde olduklarını anlatan Erdoğan, ''Elhamdülillah her şey gayet güzel. Halkım çözüm sürecini benimsemiş. Şimdi el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Bölmek isteyenlere prim vermeyeceğiz. Teröre prim vermeyeceğiz'' dedi.

''Beraber yürüdük biz bu yollarda'' şarkısını törene katılanlar birlikte söyleyen Erdoğan, konuşmasının ardından TOKİ'den hak sahibi olan Feride Demirhan, Abdulgaffar Kaya, Hanime Güneş, Ayfer Güleryüz, Hatun Olgaç, Mehmet Çiftçi, Edibe Kaya ve Necat Çakay'a evlerinin anahtarını teslim etti.

Hak sahipleriyle fotoğraf da çektiren Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlarla Siirt'te yapımı tamamlanan 30 eserin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Törene Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti milletvekilleri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Arap kızıyla neden evleneyim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN