Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nda söz savunmanın

nın bugünkü duruşmasında sanık avukatları, delillere karşı savunma yapıyor. Duruşmaya, CHP Milletvekili Mahmut Tanal koltuk değnekleriyle katıldı.

Giriş Tarihi: 11.3.2013 11:29 Güncelleme Tarihi: 11.3.2013 15:51
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 277. duruşmasında; Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız ve İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık ve 9 tutuksuz sanık katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Nusret Taşdeler, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in da aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi.

KÜÇÜK SALON ELEŞTİRİSİ

Bu sırada araya giren Veli Küçük'ün kızı olan avukat Zeynep Küçük, duruşmanın küçük salonda yapılması nedeniyle yer konusunda sorun yaşandığını belirterek, ''Fiili koşullarımız korkunç. Avukatlar bu tarafa geçemiyor'' dedi.

Başkan Özese de, büyük salonda ''KCK'' davasının yapıldığını anımsatarak, sanık avukatların bir kısımını salondaki müdahil avukatlar için ayrılan bölüme aldırdı.

Avukatların yoklaması sırasında söz alan tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatı Ali Rıza Dizdar da, müvekkilinin duruşmalardan yasaklı olması nedeniyle davaya katılamadığı için beyanda bulunamayacağını söyledi.

Dizdar'a söz vermeyen Başkan Özese, talebini yazılı bildirmesini istedi. Dizdar'ın konuşmaya devam etmesi üzerine, önce uyaran Özese, ardından da Dizdar'ın mikrofonunu kapattırdı.

Duruşmada daha sonra Başkan Özese, dosyaya gelen evrakları okudu.

Söz alan Haberal ve Tolon'un avukatı Dilek Helvacı da, eski Başbakanlık müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nu tanık olarak dinlenilmek üzere hazır ettiklerini belirterek, Yazıcıoğlu'nun tanık olarak beyanının alınmasını istedi.

Helvacı, daha önceki celselerde Gizli Tanık 17'nin katılmadıkları bir duruşmada dinlenildiğini ifade ederek, gizli tanığın yeniden dinlenilmesini talep etti.

Avukatların beyanlarının alındığı duruşmada reddi hakim talebinde bulunuldu. Mahkeme heyeti, bu talebi değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

MİLLETVEKİLİ TANAL KOLTUK DEĞNEĞİYLE GELDİ

Küçük olması nedeniyle salondaki izleyicilere ayrılan bölüme sadece sanık yakınları, avukatlar, milletvekilleri ve basın mensupları alınırken, salonun dışında bulunan ve ekran konulan alanda da bir kısım izleyiciler duruşmayı takip ediyor.

Duruşmaya, 18 Şubat'ta görülen davada cezaevinin girişine konulan barikattan atlayarak ayağını kıran CHP Milletvekili Mahmur Tanal da, koltuk değnekleriyle geldi. Yine CHP'li milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ile Ali Özgündüz de duruşmayı izliyor.

DURUŞMADA GERGİNLİK

''Ergenekon'' davasında, tanık beyanları ve delillerle ilgili şu aşamada beyanda bulunmak istemeyen sanık avukatları ile Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese arasında tartışma çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dosyadaki tanık beyanları ve delillere ilişkin sanık ve avukatlarına 15'er dakika süre verildiğini, konuşmak isteyenlerin beyanlarının alınacağını kaydetti.

Ancak, buna tepki gösteren bazı avukatlar, mahkemenin dosyaya gelen bilirkişi raporuna ilişkin beyanlarını hazırlamaları amacıyla kendilerine süre verdiği, tüm delillerle ilgili beyanda bulunmak için hazır olmadıklarını belirttiler.

Avukat Vural Ergül, mahkemeden ısrarla söz isterken avukat Celal Ülgen de, Başkan Özese'nin uyarılarına rağmen oturmayacağını ve konuşmak istediğini söyledi. Avukat Ergül, mahkemenin bu uygulamasının usul ve yasaya aykırı olduğunu ifade etti.

Avukat Celal Ülgen'in de oturmayarak konuşmaya devam etmesi üzerine de Başkan Özese, ''Başkanla tartışıyorsunuz. Disipline aykırı davranıyorsunuz'' dedi.

Ülgen'in ''Ben saygılıyım'' sözleri üzerine Özese, ''Biz şahsi bir saygı istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti adına yargılama yapıyoruz. Saygınız Türk milletinedir'' diyerek, Ülgen'i oturması konusunda uyardı.

Ülgen'in ısrarlara rağmen yerine oturmaması üzerine Özese, önce uyarıda bulundu, ardından da avukatın salondan dışarı çıkartılmasını istedi.
Bunun üzerine diğer avukatlar da Ülgen'in çevresini sararak dışarı çıkartılmaması için jandarmayı engelledi. Özese de, ''Komutan, engelleyen herkesi çıkarın'' uyarısında bulundu.

Avukatların direnişinin sürmesi üzerine duruşmaya ara verildi. Ara sırasında izleyiciler ve sanıklar salondan çıkartılırken avukatların duruşma salonundan ayrılmamak için jandarmaya karşı direnişleri sürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon davasında söz savunmanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN